React Native vs. Flutter

Kreb0

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun süredir mobil uygulama yapmak istiyorum ama React Native ve Flutter arasında kaldım. Açıklamam gerekirse JS ve Dart dillerini bilmiyorum ama sizce öğrenmeye hangisinden başlamalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dart C'ye çok benziyor, sadece nesne tabanlı programlama bilmen gerekiyor. Flutter ise arayüz ve arayüzün düzgün programlanması. Nisan-Mayıs ayında göz atmıştım, sorunları vardı. Şu an sorunları giderildi mi bilmiyorum, ama göz at.

Önerin için teşekkür ederim.

Başlamadan önce şunu da düşünmeni tavsiye ederim; mobil programlama ana alanında gelişmek ilerlemek istiyorsan neden native-hibrit dillerde yoğunlaşmak istiyorsun ki?

Açıklayacak olursam, örneğin eğer front-end developer olmak istiyor ama mobil programlama da öğrenmek aklındaki bir uygulamayı hayata geçirmek istiyorsan React-native daha doğru olacaktır, çünkü JavaScript kütüphanesi, zaten halihazırda JS öğrenmen gerekecek.

Eğer dart dilinde yoğunlaşmışsan flutter daha mantıklı olacaktır çünkü zaten rotanın üzerinde bir seçim olmuş olacaktır.

Bu iki ihtimal dışında eğer sen mobil developer olmak istiyorsan öğrenmen gerekenler Java/ Swift'dir bir. Native veya hibrit Framework'lerden daha kapsamlı ve daha güçlü uygulamalar yapabilirsin. İşin daha çok merkezine inebilirsin bu dilleri kullanarak.

Başlamadan önce şunu da düşünmeni tavsiye ederim; mobil programlama ana alanında gelişmek ilerlemek istiyorsan neden native-hibrit dillerde yoğunlaşmak istiyorsun ki?

Açıklayacak olursam, örneğin eğer front-end developer olmak istiyor ama mobil programlama da öğrenmek aklındaki bir uygulamayı hayata geçirmek istiyorsan React-native daha doğru olacaktır, çünkü JavaScript kütüphanesi, zaten halihazırda JS öğrenmen gerekecek.

Eğer dart dilinde yoğunlaşmışsan flutter daha mantıklı olacaktır çünkü zaten rotanın üzerinde bir seçim olmuş olacaktır.

Bu iki ihtimal dışında eğer sen mobil developer olmak istiyorsan öğrenmen gerekenler Java/ Swift'dir bir. Native veya hibrit Framework'lerden daha kapsamlı ve daha güçlü uygulamalar yapabilirsin. İşin daha çok merkezine inebilirsin bu dilleri kullanarak.

Aslında dediğin gibi front-end developer olmak istiyorum aynı zamanda aklımdaki mobil uygulamaları yapmak istiyorum. Aslında Java ve Swift'i tercih etmememin sebebi az da olsa JavaScript bilgim olması ve bu Framework'lerin diğer platformlar için'de(android/ios) desteği olması. Kafamı karıştıran basit işler için hangisini kullansam daha rahat ederim oldu ama yardımcı olduğun için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı