Realtek Ethernet Controller driver hatası

Styless

Decapat
Daha fazla  
Değerli hocalarım,
Dün öğle saatlerinde bilgisayarımı kompresör yardımıyla temizledim uzaktan ve yüksek basınç vermeden. Mofsetlere basınc olmaması için.
PC'yi açıp kontrollerimi sağladım, internet ile herhangi bir sorunum yoktu temizlik sonrası temiz format attım.
Format attıktan sonra Ethernet kablosu takılı olmasına rağmen görmedi tanıtamadım.
Anakartıma ait tüm driverileri ASUS'un kendi sitesinden modele göre manuel yükledim, sadece lan driveri kurulmuyor kurulum ekranında "the Realtek network was not found. If Deep sleep mode is enabled please plug the cable" hatasını alıyorum. Ağ bağdaştırıcısını görmediği ve tanımadığı için Deep sleep modu aktikf olması pek mümkün değil.
Ethernet kablosu takılı at kısım yeşil üst kısım aralıklı turuncu olarak ışık yanıyor.
Denediğim yöntemler sırasıyla;
  • BIOS güncellemesi.
  • RAM'lerin kontrolü herhangi bir problem yok.
  • Anakartın modeline göre kendi markası üzerinden sürücüler kuruldu, lan driveri kurulmadı.
  • Realtek'in anakartta olan bağdaştırıcı modelini kendi sitesinden indirip kurdum yine görmedi.
  • PC komple format 2 defa.
  • BIOS'ta "Realtek lan" kontrolleri enable.
  • Aygıt yöneticisinde lan adaptörü görünmediği için "donanım değişikliği ve güncellemesi yapılamıyor"
  • CMD üzerinden SFC/SCANNOW komutunda herhangi bir problem gözükmemekte.
  • Ethernet kablosunu değiştim.
Sistem özelliklerim;
  • ASUS TUF B450 Pro Gaming.
  • R5 3600.
  • Gainward ghost RTX 3060.
  • G.Skill Ripjaws 3600MHz CL18 8gbx2.
  • Samsung 970 Pro 500GB SSD.
  • Frisby 650+ PSU.

1665337907913.jpeg

1665337936173.jpeg

1665337964518.jpeg

@Recep Baltaş @Ali Güngör hocalarım yardımcı olabilir misiniz.

Son düzenleme:
Çok illet bir durum bu. Birçok kez forumlarda karşılaştım ve her karşılaştığımda da çözümü için araştırma yapmıştım.

Genelde BIOS sıfırlamak işe yarıyordu, deneyebilirsin. Bunun dışında RAM'lerini çıkarıp takmayı deneyebilirsin. RAM işlemini yaparken priz ile güç kaynağının bağlantısını sağlayan güç kablosunu çıkarırsın ek olarak. En son çare olarak da yeni bir ethernet kartı almak gerekebilir... Tabii önce zararı olmayacak her şeyi denediğinden emin ol.

Konu için desteklerinizi rica ediyorum dostlar

Çok illet bir durum bu. Birçok kez forumlarda karşılaştım ve her karşılaştığımda da çözümü için araştırma yapmıştım.

Genelde BIOS sıfırlamak işe yarıyordu, deneyebilirsin. Bunun dışında RAM'lerini çıkarıp takmayı deneyebilirsin. RAM işlemini yaparken priz ile güç kaynağının bağlantısını sağlayan güç kablosunu çıkarırsın ek olarak. En son çare olarak da yeni bir ethernet kartı almak gerekebilir... Tabii önce zararı olmayacak her şeyi denediğinden emin ol.
Tamamını denedim hocam ama maalesef

Ya mesela ekran kartını değiştiren bir kullanıcı da aynı sorunu yaşamış. Yeni ekran kartını çıkarıp eski ekran kartını taktığında da sorun devam etmiş. Durumun işletim sisteminden çok elektrikle ilgili olduğunu düşünmekteyim.
İlgili konu

Diğer bu durumu yaşayan kişilere de baktığımızda genelde parça yükseltiyorlar, kasayı temizliyorlar. Yani elektrikle ilgili bir durum söz konusu diyebilirim. Sorunu çözenler de genelde BIOS sıfırlamak, bilgisayardaki parçaları çıkarıp takmak gibi şeyler yapmışlar.

Benim tavsiyem vücudundaki statik elektriği boşalt. Daha sonra anakarta bağlı olan tüm kabloları ve parçaları çıkar. Sadece işlemci ve soğutucusu (yine soğutucunun kablosunu çıkart) kalabilir anakartta. Diğer RAM, GPU, 24 pin güç kablosu, CPU güç kablosunu vs. çıkar. Bu işlemleri yaparken güç kaynağı ve prize bağlantısını sağlayan güç kablosu çıkık olsun. En son olarak da bilgisayarın güç tuşuna birkaç kere bas. Çıkardığın bileşenler bir yarım saat dışarıda kalsın. Ha bir de Clear CMOS yapabilirsin. Daha sonra tüm bileşenleri eskisi gibi takıp bilgisayarı açmayı dene.

Elektrikten anlayan birisi değilim fakat dediğim gibi sorunu çözenler hep üstte dediğim gibi bilgisayar parçalarını çıkarıp takarak düzeltmişler.

Ya mesela ekran kartını değiştiren bir kullanıcı da aynı sorunu yaşamış. Yeni ekran kartını çıkarıp eski ekran kartını taktığında da sorun devam etmiş. Durumun işletim sisteminden çok elektrikle ilgili olduğunu düşünmekteyim.
İlgili konu

Diğer bu durumu yaşayan kişilere de baktığımızda genelde parça yükseltiyorlar, kasayı temizliyorlar. Yani elektrikle ilgili bir durum söz konusu diyebilirim. Sorunu çözenler de genelde BIOS sıfırlamak, bilgisayardaki parçaları çıkarıp takmak gibi şeyler yapmışlar.

Benim tavsiyem vücudundaki statik elektriği boşalt. Daha sonra anakarta bağlı olan tüm kabloları ve parçaları çıkar. Sadece işlemci ve soğutucusu (yine soğutucunun kablosunu çıkart) kalabilir anakartta. Diğer RAM, GPU, 24 pin güç kablosu, CPU güç kablosunu vs. çıkar. Bu işlemleri yaparken güç kaynağı ve prize bağlantısını sağlayan güç kablosu çıkık olsun. En son olarak da bilgisayarın güç tuşuna birkaç kere bas. Çıkardığın bileşenler bir yarım saat dışarıda kalsın. Ha bir de Clear CMOS yapabilirsin. Daha sonra tüm bileşenleri eskisi gibi takıp bilgisayarı açmayı dene.

Elektrikten anlayan birisi değilim fakat dediğim gibi sorunu çözenler hep üstte dediğim gibi bilgisayar parçalarını çıkarıp takarak düzeltmişler.
Hocam ilginiz için teşekkür ederim akşam bu hususları tek tek deneyip sonucu paylaşacağım.🙏

Denedim hocam fakat yine fayda etmedi :(

Son düzenleme:
Sorun güncel

Sorun günceldir.
Aygıt yöneticisinden LAN adaptörü hiçbir şekilde gözükmemektedir.
RJ45 portu temizlendi.
Complete Internet Repair programı kullanıldı.
Hala çalışmamakta.

Sorun günceldir.

Son düzenleme:
Sorun güncel.

Sorun günceldir.
Aygıt Yöneticisi'nden lan adaptörü hiçbir şekilde gözükmemektedir.
RJ45 portu temizlendi.
Complete ınternet repair programı kullanıldı.
Hala çalışmamakta.

Sorun günceldir.

Aynı anakarta sahibim 2 gün önce aldım hatta ve dün aynı sorun başıma geldi ayrıca benim M.2 diskimi de görmüyor anakart bir çözüm bulabildin mi?

Geri
Yukarı