"Reboot and select proper Boot device" sorunu

samililili

Centipat
Selam dostlar. Dün bilgisayarı sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Bu sabah çalıştırdığımda ise "Reboot and select proper Boot device" hatasını verdi. BIOS'ta OS'un kurulu olduğu SSD de 2 farklı HDD de gözüküyor ve Boot önceliği doğru. BIOS ayarlarını resetledim fakat bir şey değiştirmedi. USB'ye disk Partition tool indirip bilgisayarı onunla bootladım, disklerin üçünü de boş gösterdi. Sorun ne olabilir? Bilgisayarın OS'u görmesini sağlayamasam bile disklerdeki bilgilerin gitmesini istemiyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Boot önceliği doğru.
Doğru dediğiniz boot önceliğinde eğer SSD ilk sırada ise ve sistem UEFI kurulu ise yanlış. İlk sırada Windows Boot Manager olacak.

Yoksa UEFI devrede değildir. Boot kısmından UEFI + CSM veya UEFI Only yapabilirsiniz.

Onu belirtmeyi unutmuşum hocam, emin değilim ama UEFI kurulum yok galiba sistemde. Boot kısmında UEFI + Legacy seçmediğim sürece (sadece UEFI seçili olduğu zaman) diskleri göstermiyor.

Sadece UEFI seçilince disk gözükmeyebilir. Bu durumda BBS Priorities altında Windows Boot Manager olabilir.

Tabi SSD'niz arızalanmış da olabilir. Dilerseniz Ubuntu ile Live boot yapıp bakabilirsiniz.

SSD modelinin BIOS'ta gözükmesi SSD'nin arızalı olmadığı anlamına gelmez.

Son düzenleme:
Hocam beni asıl korkutan disk partitioner'da üç diskin de boş gözükmesi oldu. İçindeki bilgilerin gitmiş olma ihtimali var mı ?
Hiren's Boot'ta etrafı karıştırırken buldum çözümü. Disklerin formatını MBR'dan GPT'ye almam gerekiyormuş. Formatlar ilk başta nasıl bozulmuş anlamadım. İnternette bununla ilgili hiçbir şey yazmıyordu birilerinin işine yarar belki konu kilit.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı