Rehber 771 pin Xeon işlemcileri 775 pin anakartta kullanmak

Bende MSI G41M-P33 anakart var. Bir defasında Xeon X5460 aldım ve anakartımda çalışmadı. İade ettim ve Q9400 aldım anakartım yine çalıştırmadı. Onuda iade ettim. :D

Ve sorun anakarıtın sadece microcode ve 775 pin olması yetmiyor aynı zamanda BIOS güncellemesi ve sonunda anakartın işlemciyi desteklemesi ve çalışması gerekmekte. Hatta anakartın işlemciyi ilk olarak desteklemesi gerekmekte. :D 771 pin modlandıktan sonsa bunun çalıştırdığı anakart listesine ulaştım.
Evet listeyi kontrol ettim ve gördümki anakartım zikrettiğim işlemcileri çalıştırmıyormuş. :D Hep ıska...:D
Yani her anakart her 771 pin modlanmış Xeon işlemciyi çalıştırmıyor. :) Bunu büyük puntolarla yazmak daha doğru olur mu bilemiyorum ama "Tecrübeyle sabittir." diyorum.

771 mod 775 anakart listeleri bağlantı burada.

Yada ben işlemci modlamam o işle bana gelmez Q serisi bir işlemci alacağım diyorsanız şayet yine adresiniz yukarda belirttiğim bağlantıda. Yani anlıyoruz ki her anakart her Q serisi işlemciyi çalıştırmıyor.

Eğer işlemci modlayacaksanız yukarıdaki bağlantıda bulunan listeye göz gezdirin derim. Ona göre Xeon işlemci seçiminizi yapın. Aksi taktirde satıcıyla aranız bozulabilir. Sonra iade edince size Q9650 satmaz bilesiniz. :D (Anakartım Q9650 yi çalıştırıyormuş. Listede gördüm. :( )

CPU Xeon 771 | Mod Bios CPU 711 Voz | Mod Xeon 771- main 775 | Mieng dan 771

Linkte hem resimli anlatım hemde modlu BİOS listesi var. Yapacağınız şey akartınızın numarasını bulmak (CPU-Z programı kullanılabilir). Sonra boş bir USB belleğe dosyayı indirip atın anakartınızdan update menüsüne gelin normal bir şekilde kurun.

Verdiğiniz sitede anakartımın yazılımını buldum indirdim. Ancak gördümki anakartıma uygun verilen yazılım bir önceki BIOS güncellemesinin modlamış hali. Yani güncel değil. Bu işlemi yapacak arkadaşlar bunada dikkat etsinler. Tavsiyem daha çok siteden araştırma yapsınlar.

Katkıda bulunmak için benim anakartım için güncel BIOS sürümü olan siteyi buradan kontrol edebilirsiniz. Veya iki sitedende karşılaştırma yapabilirsiniz.

Anakartının desteklememesine üzüldüm, Bus hızından olabilirmi acaba diye düşünüyorum ama G41 çipseti destekliyor olması gerekirdi Q9400'ü çalıştırmamaması da tuhaf. Microcode update önemlidir ve birçok sitede mevcuttur, araştırabilirsin.

Ekran Alıntısı.PNG
Anakartının desteklememesine üzüldüm, Bus hızından olabilirmi acaba diye düşünüyorum ama G41 çipseti destekliyor olması gerekirdi Q9400'ü çalıştırmamaması da tuhaf. Microcode update önemlidir ve birçok sitede mevcuttur, araştırabilirsin.

Görselde benim anakartımın çalıştırabildiği işlemciler mevcut. Bu listeye iş işten geçtikten sonra ulaştım. :D Diyeceğim odur ki Xeon veya Q serisi işlemci takacak olanlar verdiğim listeden uyumluluğa baksın. :D Bir arkadaş G31/G41 çalıştırır mı diye sormuş örneğin bu arkadaşımız şuan bir ikilem içerisinde ve heyecanlı. :D Tek yapması gereken anakartını listeden aratıp ona uygun işlemcileri araştırmak hepsi bu. Yani işlem sonucunda buhrana kapılmasın kimse. Hepinizi seviyorum yaşadıklarımı siz yaşamayın diye belirteyim. :D

Bağlantı: LGA 771 to 775 Adapter (MOD) - Run faster Xeon CPUs in a Core 2 Quad motherboard - Page 3 of 5

Büyük ihtimalle destekler. O liste tam bir liste değil. İşlemciyi deneyip siteye rapor verenlerin anakartlarını girmekte blog sahibi. Yani orda olmayan bir anakart da çalışabilir. xeon 771 microcode 微碼 Şu meşhur microcode sitesinde custom BIOS linkiniz var mesela, ama çalışacağını yine garanti edemem. Ki ben tekrardan diyorum büyük ihtimal destekler.

Tahmini bişey söylemek istemem. Teorik olarak destekler mi sorusuna evet cevabı verilebilir. Ancak işini garantiye almak istiyorsan dediğim gibi listeye sadık kalmak en mantıklısı. Ne derece PC ehlisiniz elektronikten anlıyorsunuz bilemem. İddialıda şeyler yazamam. O vebali üzerime alamam. Ben derim ki listeye sadık kalmak en mantıklısı. Ha ihtimalin büyüklüğü küçüklüğü hakkında yorum da yapmam dediğim gibi o vebali kesin konuşup üzerime almam! Gelelim senin ana kartına.
Kartını inceledim evet listede yok microcode mevcut buraya kadar güzel. İncelemem üzerine yine listeden P45 anakarların çalıştırdığı en makul Xeon işlemci E5450 olarak gözükmekte. Dediğim gibi araştırmanızı iyi yapmanızda fayda var. Dediğim site bir rehber.

Anakart O.C. destekli ve üzerinde bunun için tuşlar var. 16GB DDR2, 8GB DDR3 RAM desteği var. Gerçekten sağlam bir O.C. anakartı buna dayanarak desteklemesi gerektiğini düşünüyorum ve micro code sayfasında ismi geçiyor. En iyisi elden satan birine denk gelirsem deneyip almak daha mantıklı. Sipariş edip çalışmaması beni üzer.

Sisteminiz çok eski ve siz biraz daha kullanmak için yükseltmek mi istiyorsunuz ?

Doğru yerdesiniz şimdi size deneyimlerim doğrultusunda anakartınıza normalde takılmayacak olan server işlemcileri nasıl takabileceğinizi söyleyeceğim. Bunu neden mi yazıyorum ? Çünkü çoğu arkadaş geliyor Core 2 Duo ya da Quad işlemcim var. Sistemimi nasıl yükseltebilirim diyor. Hepsine ayrı ayrı yazmak yerine artık bu konunun linkini atacağım.

Evet arkadaşlar şimdi bu işe başlamadan önce sonuç olarak elde edebileceğiniz sistemi söylemek istiyorum. Bu işlemciler eskiler 45nm, bir i3 ya da başlangıç seviyesi bir i5 performansı verecek bilginiz olsun. Performans testlerine göre genelde bu işlemciler GTX 960-1050TI gibi ekran kartlarinda O.C olmadan darboğaz yapıyor. Bana kalırsa 1050 kullanıp darbogazla uğraşmamak daha mantıklı.

Şimdi anakartınız burada önemli, bus hızı 1333 ya da 1600 olabilir. İşlemcinizi buna göre seçeceksiniz. Şanslıysanız DDR3 destekleyen ve hızı 1600 olan anakartınıza 8GB RAM yapıp 1050TI ile uzun bir süre daha kullanabilirsiniz.

Bu işlemcileri nereden edinirsiniz: Türkiye'de mevcut ama fiyatlar aşırı pahalı ve bu satıcılarda Çin sitelerinden temin ediyor bu işlemcileri. Benim önerim Aliexpress'ten almanız olacak.

Bu iş için iki şey gerekiyor: Anakartınız ya da işlemciniz modlanacak, işlemcinin iki pini adaptör ile bağlanacak. Eğer dediğim siteye bakarsanız hazır modlanmış olan işlemcilerden alabilirsiniz. Aksi taktirde mod sticker almanız gerekir ve anakartınizdan iki plastik parça kesmek zorunda kalırsınız.

Video, resim atmıyorum internette envayi çeşit mevcut. Sizin tek yapacağınız modlanmış hazır Xeon'u normal bir işlemci gibi takmak ve kullanmak.

Doğal olarak bu işlemciler server işlemcileri olduğundan hem çok fazla güç tüketiyor hem de anakartınızın bu işlemcileri tanıması için microcode update gerekiyor. Kısaca Intel'in sitesinde 120-130w aralığında güç çeken işlemciler tam yük altında 150w kadar güç çekebiliyor.

Microco'de update yapılmazsa ne olursa gelince, genelde aşırı ısınma ya da 4 çekirdek işlemcinin 2 çekirdek gözükmesi oyunlarda işlemci kullanımı düşük olup ekran kartının darboğaz yapması (verim alamama) v.b

Nasıl bu işlemi gerçekleştiririz:

CPU Xeon 771 | Mod Bios CPU 711 Voz | Mod Xeon 771- main 775 | Mieng dan 771

Linkte hem resimli anlatım hemde modlu BİOS listesi var. Yapacağınız şey akartınızın numarasını bulmak (CPU-Z programı kullanılabilir). Sonra boş bir USB belleğe dosyayı indirip atın anakartınızdan update menüsüne gelin normal bir şekilde kurun.

İşlemci önerisi kısmına gelince:
Xeon X5460, Xeon E5450 en garantisi. Eğer bütçe azsa E5430 ya da X5450 kullanılabilir. 1333MHz bus hızı olan anakarta en iyi işlemci X5482'dir. Ondan yüksek işlemciler 1600MHz bus hızı ile çalışır. Bu işlemciler hala pahalı ve fiyat/performans olarak iyi bir tercih değil. O.C yapmak için X serisi daha mantıklı (soğutucunuz iyi olmalı) 4 GHz civarı hızlara varabilirsiniz.

Bu işlemciler ile yeni sistem kurulur mu konusuna gelince kurulmaz: Kuruladabilir ama önermiyorum ileride darboğaz yapacaktır. Onun yerine 7. nesil Pentium ile ileride yükseltmeye açık bir sistem toplayın.

Önerilere açığım iyi sosyaller :)
Gerçekten arkadaşımızın dediği her şeye katılmaktayım sistem toplamak istiyordum ve bana ucuz ama imkanı oldukça her oyunu açabilecek bir sistem lazımdı uzun uzun araştırdım ve xeon işlemcileri fark ettim gerçekten olağanüstü işler eden bir işlemciler bunlar fakat dediği gibi biraz normal işlemcilere göre fazla güç tüketiyor ben şuan Xeon X5460 kullanıcısıyım Gigabyte EP43-S3L anakartı ile kullanıyorum işlemciyi çinden yani Aliexpress üzerinden aldım sağlam bir soğutucu ile 4.0ghz e o.c ettim stok fan kullanmanızı asla ve asla önermiyorum kullansanız bile ciddi mana da 90 99 dereceleri bile göreceksiniz pek yeni işlemci olmadığından sistem kendisini kapatmayım anakart pinlerinizi yakma olasılığınız çok çok yüksek anakartım 775 pin olmasına rağmen işlemci modlu olarak geldiğinden normal bir işlemciymiş gibi taktım neden ddr2 derseniz incelediğim bu anakart her türlü o.c yi kaldırıyor ramlerim 1066mhz 1200mhz e o.c ederek çalıştırıyorum ramlerime düzgün bir soğutucu plaka aldım ve gayet iyi çalışıyorlar ve anakartın en iyi yönü 16gb a kadar ram desteği şuan 16gb 1200 mhz de çalışan bir sistemim var günlük hayatımda beni çok iyi karşılıyor zaten işlemci firma iş üzeri yapılmış bir işlemci fakat oyunlarda da mükemmel bir performansı var hangi oyunları oynuyorum diye sorarsanız fotoğraf altta ve gayet iyi bir şekilde oynuyorum. Sistemim Bu Şekilde.

Gigabyte EP43-S3L DDR2 1200MHz O.C 775PİN ANAKART
16GB DDR2 1200MHZ RAM - SOĞUTMALI
ASUS GT 1030 2GB O.C 64 BİT FANLI MODELİ
Samsung 120GB 750 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD
2TB WESTERN DİGİTAL 7200 RPM HDD
400 WATT FSP + 80PLUS PSU
COOLER MASTER HYPER 612 İŞLEMCİ SOĞUTUCU

Sistemim bu şekilde eğer sizde düşük fiyatta iyi bir performans almak istiyorsanız bu donanımı tercih edebilirsiniz ister render ister iş ister oyun her istediğinizi belirli düzeyde karşılayacak sistem burda anlatmak istedğim şey sistemimi övmek değil eğer düşük bütçeli sistem kurmak isteyen olursa bu sistemi tercih edebilirler üzerine basarak söylüyorum soğutucudan sakın ha sakın düşmeyin !

Yeni konular

Geri
Yukarı