Bu rehberimizde AutoIt ile nasıl bilgisayar otomasyonu yapılacağını anlatacağım. AutoIt bilindiği üzere bilgisayar otomatikleştirmeye programlar yazmayı sağlayan bir programdır.

Gerekli programlar:
  • AutoIt v3 (Kurarken “edit the script” diyerek kurunuz.
  • AutoIt v3.3.1.5 Beta

Programların indirme linki:

AutoIt Downloads - AutoIt

1. Adım: Programlarımızı kurduktan sonra C:\Program Files\AutoIt3\Beta\Extras\Au3Record yolunu izleyerek Au3Record yazılımının bulunduğu dizine gelelim.

1.png

2. Adım: Au3Record.exe adlı yazılımı açıyoruz. Eğer bir “.exe” dosyası çalıştırma gibi bir otomasyon yapacaksak “Browse” kısmından seçiyoruz. Normal otomasyon yapacaksak “Click To Record” diyoruz. Ve otomasyona alacağımız işlemi normal bir şekilde yapıyoruz. Bu program fare ve klavye hareketlerini kaydederek otomasyon kodu haline getirir. Biz bu kodu AutoIt üzerinde derlediğimizde otomatikmen mouse ve klavye hareket ederek otomatikmen yaptığımız işlemi yapar.

2.png

3. Adım: Otomasyona alacağımız işlemi yaptıysak “Click To Stop” diyerek mouse ve klavye hareketi kaydetmeyi durduruyoruz.

3.png

4. Adım: Karşınıza böyle bir ekran gelecek yaptığınız işleme göre ekranda yazan kodlar değişebilir. Şimdilik bunu kapatmadan böyle bırakalım.

4.png

5. Adım: Yeni Metin Belgesi oluşturuyoruz ve uzantısını “.au3” olarak değiştiriyoruz.

5.png

6. Adım: “Save As” diyerek uzantısını “.au3” olarak değiştirdiğimiz dosyayı seçiyoruz ve aç diyoruz böylece kodları o dosya üzerine kaydediyor. Direk olarak ekrandaki kodları kopyalayıp yapsanız kodlarınız derlenmez.

6.PNG

7. Adım: Kodlarımızı kaydettiğimiz “.au3” uzantılı olan dosyamızın bulunduğu klasöre giriyoruz ve sağ tık yaparark “Compile with Options” diyoruz. Ve gerekli seçimleri yaparak “Compile Script” diyoruz. Derlediğimiz “.exe” dosyasını açtığımızda otomatikmen hareketlerini kaydettiğimiz işlemleri yapacaktır.

7.png

Hepsi bu kadar.

Son düzenleme:
İyi günler dilerim.

AutoIt programının güncel versiyonunu yükledim, dediğiniz gibi edit the script işaretleyerek kurdum.

Ancak C:\Program Files\AutoIt3\Beta\Extras\Au3Record yolu yok. Uygulamanın kurulduğu yeri araştırdım ancak Au3Record adında bir dosya bulamadım. Sanırım programda bazı güncelleştirmeler yapıldığından bu da değişmiş olmalı.

Uygulama (exe) olan dosyaları teker teker çalıştırdım ama sizinkine benzer bir uygulama göremedim.

Müsait olduğunuz bir vakitte tekrar inceleyebilirseniz memnun olurum:)
Bu süre zarfında bulabilirsem sizin kurduğunuz sürümü bulmaya çalışacağım:))

Çok teşekkür ederim ayrıca:)

Düzeltme: Ben beta sürümünü kurmamıştım, galiba bu yüzden olmuş:)

@terzarima
Beta sürümünün yenisinde de ilgili araç kaldırılmış gözüküyor. Aşağıdaki bağlantıda yer alan ZIP dosyasının içinde install\Extras\AU3Record.exe yolunda bulunuyor. Buradan edinebilirsiniz.

Bu arada rehber bayağı eski kalmış, zamanı gelince güncellemek lazım aslında yeni görsellerle.

Dediğinizi uyguladım hocam ama programdan pek verim aldığımı söyleyemem. 7-zip yöntemiyle [ [Rehber] Katılımsız Kurulum Oluşturma ] yapabildim, ama AutoIt ile bir şey yapamadım, daha doğrusu ne yapabileceğimi anlayamamış da olabilirim:)

Bilmiyorum ama bana kullanışsız geldi. Sadece kendi bilgisayarıma özgü işlemler yaptırabiliyormuşum gibi bir izlenim oluşturdu.

İlaveten,
Katılımsız programların çalışma mantığını çok merak ediyordum, sayenizde öğrendim, tekrar teşekkürler...

Bilmiyorum ama bana kullanışsız geldi. Sadece kendi bilgisayarıma özgü işlemler yaptırabiliyormuşum gibi bir izlenim oluşturdu.
Maksadı aslında dediğiniz gibi kendi bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri kolaylaştırmak. Örneğin her gün saat 5 olduğunda aynı işi yapıyorsanız tekrar niye uğraşasınız? Bununla otomatik yaparsınız, zamanlanmış görevlere eklersiniz. Saat 5 olunca çalışıp sizin yerinize o işi yapar.

İlaveten,
Katılımsız programların çalışma mantığını çok merak ediyordum, sayenizde öğrendim, tekrar teşekkürler...
Ben teşekkür ederim :)

Akil hocam merhabalar, size ulasmaya calistim ancak ulasamadim. Autoit ile alakali bana ulasirsaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler.

Geri
Yukarı