(Rehber) Harici Hard Disk Kurtarma

Qwerty delisi

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Bu konu tam olarak derdinize derman olmayabilir, silinmiş dosyaları geri getiremeyebilir. Ancak başlıkta belirttiğim gibi hiçbir dosyayı silmeden hard diskinizi tekrardan kullanabilmenizi sağlayabilir.

Benim 1.5 senedir falan, belki de daha uzun zamandır açılmayan bir harici 1TB'lık hard diskim var. Bu arkadaşı ne yaparsam yapayım masaüstü bilgisayarda açamadım. Dün gece uyku kaçmışken harici diskin aslında normal bir HDD olduğunu düşününce çözümü kafama şimşek gibi çaktı. Dediğim gibi, herhangi bir silinen veri kurtarma söz konusu değil. Tamamen fiziksel olarak HDD'ye ulaşamamak söz konusuydu.

Resimli anlatım yapmak isterdim ama, kasasını bir kere parçaladıktan sonra birdaha anlatımını yapmak pek mümkün değil. Ancak detaylı şekilde anlatacağım. Yapacağımız şey, harici diskin kutusunu parçalayıp bilgisayara SATA kabloları ile bağlamak.

Not: Harici hard diskinde vida bulunanlar direk vidaları söküp de çıkarabilir.

Önce lazım olanları söyleyeyim. Birtane kontrol kalemi ve harici diskiniz. İşleme başlamadan önce ellerinizi kalorifer peteğine 5 saniye falan dokundurursanız gayipten gelen sorunları engelleyebilirsiniz(her elektronikle uğraşmadan önce elimi topraklamak için yaparım isterseniz yapmayın).
125420584-2-wd_wdbuzg7500abk_elements_portable_750gb_2_5_usb_3.jpg

Tam kablo girişinin olduğu yerden dış kabı parçalayın. Eğer burdan parçalarsanız orda zaten SATA dönüştürücüsü olduğu için HDD'ye bir zarar gelmez ayrıca açmak daha kolayınıza gelir. Dolayısıyla korkak davranmayın ama aşırı kabalaşmayın da aşırısı sıkıntı olur belki. Bunu çıkardığınızda herşey bitmiş olacak, etrafındaki bantları vs söküp kasanıza takın, bir başka sorun yoksa verilerinizi tekrar göreceksiniz. Eğer daha sonra tekrar bu gibi bir kaba ihtiyacınız olursa, bir harici disk kutusu satın alırsanız, eski görünümüne kavuşturabilirsiniz. Hem bu şekilde istediğiniz zaman HDD, istediğiniz zaman harici hard disk olarak kullanabilirsiniz.

Harici diskinde vida bulunan arkadaşlar direk vidaları söküp çıkarsın ve kasaya montajını yapsın. Boşuna kabını kırmayın :D

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı