Rehber High Power Performance GD 750W alınır mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

kandes2

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Korumalar

6 adet koruması var, yeterli bir sayı.
Aşırı Gerilim Koruması
Düşük Gerilim Koruması
Aşırı Güç Koruması
Aşırı Sıcaklık Koruması
Aşırı Akım Koruması
Kısa Devre Koruması

Fan Kalitesi

Nispeten düşük kaliteli fan var, 30.000 saate kadar ömrü var. 30.000 saaten sonra yüksek ses çıkarıyor, yağlanması gerekiyor. Çok büyük dert değil bence.

Kapasitörler

Yüksek kaliteli 1. ve 2. seviye kapasitörler bulunmakta.

Topoloji

LLC ve DC to DC var. En iyi topoloji türü, verimi yüksek ve kaliteli (y)

Voltaj Regülasyonu

Güzel gözüküyor ama düşük yükte 12V kanalı bana biraz yüksek geldi.(12.3V) Ayrıca 3.3V kanalı %100 yükte 3.22V civarlarına kadar düşmüş.

Ripple

Ripple değerleri GF1, RM750X, Core Reactor gibi üst seviye ürünler ile yarışabilecek seviyede. Mükemmel!

Verimlilik

Yükte %92 civarı, gayet iyi fakat %2 yükte verimlilik oldukça düşük.

Yük Testleri

%100 yükte 12V kanalı 12.1V, 5V kanalı 4.93V, 3.3V kanalı 3.225V. 3.3V daha iyi olabilirdi.

Fan Gürültüsü

Açıkcası fan profili biraz yüksek başlıyor. %40 yükten itibaren %100 yüke kadar sabit ses çıkarıyor.(35 dBA) Bir tık sesli gibi ama nispeten sessiz sayılır.

Hold-up time

Hold-up time ATX standartları olan 17 ms'in 2 ms altında fakat 15 ms de iyi sayılabilecek bir değer. PWR_OK ise doğru.
Hold-up time ATX standartları altında kalmış ama bence bu bir sorun değil. Çok düşük de değil.

Geçici Tepki Testleri

Geçici tepki testlerinde 12V ve 5V oldukça başarılı ama 3.3V başarısız olmuş. Çok şaşırmadım, çoğu PSU 3.3V'da başarısız oluyor.

Ani akım

Ani akım oldukça düşük, gayet iyi.

Koruma testleri

OCP testinde 5V ve 3.3V oldukça iyi fakat 12V kanalı %137'de kapanıyor, %130 olması daha iyi ama belli ki burada kendilerine güveniyorlar. OTP'de aynı şekilde %130 yerine %137.
Diğer korumalar ise görevini yerine getiriyor.

Sonuç:

Genel performans olarak güzel ama bazı eksikleri var ve fan ömrü yüksek modellere göre düşük.
Tabi yüksek modeller dediğim GF1 falan.
PSU fiyatına göre tek kelimeyle mükemmel! Özellikle 600W modeli.
RTX 3060 Tİ üstü ekran kartı olan sistemlere kadar kullanılabilir, belki 3070. Fakat RTX 3080 falan alınacaksa GF1 falan bakılmalı.
Fan ömrü çok dert değil, ömrü bitince yüksek ses çıkarıyor sadece, yağlamak gerekiyor.

Kaynak: Chieftec Polaris Series 750 W Review

30.000 saat 1250 gün ediyor. Yani yaklaşık 4 yıl. Bence gayet yeterli bir süre.

Bana sorarsanız devre bileşenlerinden kısmaktansa fanda fiyattan kırmaları daha iyi. Çok kötüymüş gibi konuşmama bakmayın tamamen sessiz çalışan bir fan, kendim ürünü kullanıyorum.

Bana sorarsanız devre bileşenlerinden kısmaktansa fanda fiyattan kırmaları daha iyi. Çok kötüymüş gibi konuşmama bakmayın tamamen sessiz çalışan bir fan, kendim ürünü kullanıyorum.
Ben de alacağım yakında 750W modelini veya Sama Forza 1200 olanını. :D.

Ayrıca kasanıza hayrınım bir fotoğrafını atabilir misiniz? :D

Ben de alacağım yakında 750W modelini veya Sama Forza 1200 olanını. :D.

Ayrıca kasanıza hayrınım bir fotoğrafını atabilir misiniz? :D

Eski masamda titreşim yaptığı için bir süre şu saçma halının üzerinde duracak kendisi, en azından yeni, doğru düzgün bir çalışma masası alana kadar.
20201224_195523 (2).jpg

20201224_195936 (2).jpg

Fotoğraf kalitesi biraz düşük kaldı, ana kameram arızalı kusura bakmayın. ^^ Pompa üzerindeki Cooler Master yazısı okunmuyor bile şimdi farkediyorum.

korumalar

6 Adet koruması var, yeterli bir sayı.
Aşırı gerilim koruması.
Düşük gerilim koruması.
Aşırı güç koruması.
Aşırı sıcaklık koruması.
Aşırı akım koruması.
Kısa devre koruması.

fan kalitesi

Nispeten düşük kaliteli fan var,30.000 saate kadar ömrü var.30.000 saaten sonra yüksek ses çıkarıyor, yağlanması gerekiyor. Çok büyük dert değil bence.

kapasitörler

Yüksek kaliteli 1. ve 2. seviye kapasitörler bulunmakta.

topoloji

Llc ve DC to DC var. En iyi topoloji türü, verimi yüksek ve kaliteli (y)

voltaj regülasyonu

Güzel gözüküyor ama düşük yükte 12V kanalı bana biraz yüksek geldi.(12.3v) ayrıca 3.3v kanalı %100 yükte 3.22V civarlarına kadar düşmüş.

ripple

Ripple değerleri GF1, RM750X, Core Reactor gibi üst seviye ürünler ile yarışabilecek seviyede. Mükemmel!

verimlilik

Yükte %92 civarı, gayet iyi fakat %2 yükte verimlilik oldukça düşük.

yük testleri

%100 yükte 12V kanalı 12.1v, 5V kanalı 4.93V,3.3v kanalı 3.225V.3.3v daha iyi olabilirdi.

fan gürültüsü

Açıkcası fan profili biraz yüksek başlıyor.%40 yükten itibaren %100 yüke kadar sabit ses çıkarıyor.(35 dba) bir tık sesli gibi ama nispeten sessiz sayılır.

hold-up time

Hold-up time ATX standartları olan 17 Ms'in 2 ms altında fakat 15 ms de iyi sayılabilecek bir değer. PWR_OK ise doğru.
Hold-up time ATX standartları altında kalmış ama bence bu bir sorun değil. Çok düşük de değil.

geçici tepki testleri

Geçici tepki testlerinde 12V ve 5V oldukça başarılı ama 3.3v başarısız olmuş. Çok şaşırmadım, çoğu PSU 3.3V'da başarısız oluyor.

ani akım

Ani akım oldukça düşük, gayet iyi.

koruma testleri

Ocp testinde 5V ve 3.3v oldukça iyi fakat 12V kanalı %137'de kapanıyor,%130 olması daha iyi ama belli ki burada kendilerine güveniyorlar. Otp'de aynı şekilde %130 yerine %137.
Diğer korumalar ise görevini yerine getiriyor.

sonuç:

Genel performans olarak güzel ama bazı eksikleri var ve fan ömrü yüksek modellere göre düşük.
Tabi yüksek modeller dediğim GF1 falan.
PSU fiyatına göre tek kelimeyle mükemmel! Özellikle 600W modeli.
RTX 3060 Ti üstü ekran kartı olan sistemlere kadar kullanılabilir, belki 3070. fakat RTX 3080 falan alınacaksa GF1 falan bakılmalı.
Fan ömrü çok dert değil, ömrü bitince yüksek ses çıkarıyor sadece, yağlamak gerekiyor.

Kaynak:Chieftec Polaris Series 750 W Review

Anlatımınız için teşekkürler, ben sessiz bir fana sahip yani önceliğim sessizlik. Çoğu kullanıcı bu ürün önerdi ancak fanı nispeten biraz düşük kaliteli demişsiniz. Sizce 0 RPM ya da fdp fan olan güç kaynaklarına yönelmem daha mı doğru olur?

Anlatımınız için teşekkürler, ben sessiz bir fana sahip yani önceliğim sessizlik. Çoğu kullanıcı bu ürün önerdi ancak fanı nispeten biraz düşük kaliteli demişsiniz. Sizce 0 RPM ya da fdp fan olan güç kaynaklarına yönelmem daha mı doğru olur?

Fan ömrü nispeten daha düşük. Fan kalitesi değil.

Sessizlik istiyorsanız bu PSU çok uygun değil gibi, aşırı sesli değil, sesi normal(36 dBA).

0 RPM olanlara yönelmeniz daha doğru olur. Boşta ses çıkmaz. Tabii yükte olan sese de dikkat etmek gerekiyor. Mesela ZM550'nin fanları daha uzun ömürlü ama Performance GD'den çok daha sesli.

Fan ömrü nispeten daha düşük. Fan kalitesi değil.

Sessizlik istiyorsanız bu PSU çok uygun değil gibi, aşırı sesli değil, sesi normal(36 dba).

0 RPM olanlara yönelmeniz daha doğru olur. Boşta ses çıkmaz. Tabii yükte olan sese de dikkat etmek gerekiyor. Mesela ZM550'nin fanları daha uzun ömürlü ama performance Gd'den çok daha sesli.

Aslında şöyle bilgisayarım yük altına fazla girmiyor ancak sürekli açık durması gerekiyor. Gece yatarken de dahil bu yüzden ne kadar sessiz o kadar iyi. Ama tabii kullanılan malzemede önemli sonuçta para veriliyor. Şu an iki ürün arasında kaldım XPG pylon ve Sharkoon wpm Gold Zero. Bir bakıp tavsiyede bulunma şansınız olur mu? Çünkü alacağım ve kararsız kaldım biraz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı