Rehber PC Virüsleri Temizleme

Rehber Yararlı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    154
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu adımları yapmadan önce @24099 ve @Murat5038'in imzasındaki raporları yapmanızı öneririm. PC Virüsleri nasıl temizlenir? Hemen anlatalım.

Gerekli programların listesi:
  • Kaspersky Virus Removal Tool (KVRT)
  • Emsisoft Emergency Kit (EEK)
  • Malwarebytes Anti-Malware (MBAM)
  • AdwCleaner*
  • Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı**
Bu programları yükleyin. Veritabanları (database) güncelleyin ve internet bağlantısını kesin. Programlardan sırayla tarama yapın. Hepsi ile Tam Tarama (Full Scan) yapın. Eğer vaktiniz yoksa Hızlı Tarama (Quick Scan) ile tarama yapabilirsiniz. Buldukları virüsleri silin. Önerim hepsini kullanmanız. Virüsleri temizledikten sonra PC'yi yeniden bağlayın ve ağ bağlantınızı yapın. Virüs muhtemelen temizlenmiştir. Eğer hala gitmediyse önerimiz temiz kurulum yapmaktır. Bakalım bu virüs ve etkilerinden nasıl korunuruz? Hemen anlatayım:
  1. Korsan, crack ve warez gibi yazılımları kullanmayın.
  2. Sisteminizde kaliteli bir Anti-Virüs bulunsun.
  3. Haftada 1 virüs taraması yapın.
  4. BIOS virüsleri var. Anakartınızın sürücü kısmından BIOS&Firmware güncellemelerini yapın.
  5. Windows Update veya işletim sisteminizin güncelleme yazılımı ile her gün güncelleme yapın.
  6. Anti-Virüs veritabanı her daim güncel olsun.
*:Eğer sisteminize adware (reklam virüsü) bulaştıysa kullanın.
**:Bu yazılım Windows 10 içerisinde mrt.exe adıyla bulunur.

Anti-Virüs Önerilerim:
  • Kaspersky Total/Internet Security
  • Norton 360
  • Bitdefener Internet Security
  • ESET NOD32
Ücretsiz:
  • Kaspersky Security Cloud - Free
  • Bitdefender Free
Eğer virüs gitmediyse formattan önce Kaspersky Rescue Disk (KRD) ISO kalıbı ile USB yazıdırın.

Kaspersky Virus Removal Tool

EmsiSoft Emergency Kit EEK

MBAM Malwarebytes

Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı

AdwCleaner

Reklam virüsleri için zemana antivirüs öneririm. Hiç bir antivirüs ün bulamadığını o bulmuştu bende.

Reklam virüsleri için Zemana antivirüs öneririm. Hiç bir antivirüs'ün bulamadığını o bulmuştu bende.
Doğrudur, zaten Zemana "second opinion scan" denilen taramalarda kullanılır.(Terimin tam olarak Türkçesini bilmediğim için İngilizcesini yazdım.)

Malwarebytes'ın pasif modu olması gerek eğer yoksa gerçek zamanlı korumayı kapatmak veya ayarlardan başlangıçta açılmasını kapatmak iki programın çakışmamasını ve boşuna kaynak tüketmemesini sağlar.
Malwarebytes ücretsiz sürümü olduğu için pasif modda zaten. Sanırım Bitdefender veya Kaspersky ile ikili olarak kullanacağım.

@24099 @Murat5038 Hocam siz bu konuların uzmanısınız. Rehber nasıl?
Programlar ve anlatım dili iyi güzel fakat bazı eksik noktalar var.

Zararlıyı temizlemeden önce onu durdurmaya çalışmalısın. Hiçbir zaman sistemde aktif koruma sağlayan güvenlik yazılımı yoksa zararlıyı durdurmadan temizlik ile uğraşmayın çünkü vakit kaybı olur. Rkill bunun için kullanılabilir. Rkill'in bulmadıkları olursa Process Explorer üzerinden takip edilip durdurulabilir.

Ek olarak dediğim gibi zararlıyı durdurduktan sonra internet bağlantısı kesmeye gerek yok çok da. Ha RAT tarzı bir şey olur ve firewall atlar o ayrı ama çok da gerekli değil.

MBAM zaten varken ayarlardan potansiyel istenmeyen program taraması açılıp kullanılınca AdwCleaner'a gerek yok.

Bütün bunların dışında yazılımlar ve anlatımın güzel ellerine sağlık begendim.

Programlar ve anlatım dili iyi güzel fakat bazı eksik noktalar var.

Zararlıyı temizlemeden önce onu durdurmaya çalışmalısın. Hiçbir zaman sistemde aktif koruma sağlayan güvenlik yazılımı yoksa zararlıyı durdurmadan temizlik ile uğraşmayın çünkü vakit kaybı olur. Rkill bunun için kullanılabilir. Rkill'in bulmadıkları olursa Process Explorer üzerinden takip edilip durdurulabilir.

Ek olarak dediğim gibi zararlıyı durdurduktan sonra internet bağlantısı kesmeye gerek yok çok da. Ha RAT tarzı bir şey olur ve firewall atlar o ayrı ama çok da gerekli değil.

MBAM zaten varken ayarlardan potansiyel istenmeyen program taraması açılıp kullanılınca AdwCleaner'a gerek yok.

Bütün bunların dışında yazılımlar ve anlatımın güzel ellerine sağlık begendim.
Hocam Rkill unuttum kusura bakmayın 😁. RAT ve internet açık olunca çalışan virüslere karşın yazdım. Teşekkürler :).

Rehber başlığına göre önerilebilecek yazılımlar ancak bunlara hiç geek yok. Bu rehberi de bulaşan okuması anca zararlıy temizlemesine yarar hacklenmesine veya iş işten geçince sadece sistemi kurtarmaya yararsa yarar. Ransomware vb. diyelim bunun zaten geri dönüşü yok :)
Asıl amaç AV kullanmak bulaşmadan önlemek ama millet hala kullanmamanın peşinde. Bu tür zekaya sahip insana da dediğin araçlar anca sistemi temizlemeye yarar iş işten geçtikten sonra. Sonra yine akılsızlıklarına devam edecek olan kişilerdir zaten :)
O yüzden iyi veya kötü diyemem rehbere ama araçlar olarak iyi güvenilir araçlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı