Samsung Galaxy Grand Prime Root ve Root Sonrası İşlemler

M

Mehmet Unsal

Ziyaretçi
2 Haftalık araştırmam uğraşım ve sizlerin yardımları sonucunda sağlıklı bir şekilde root işlemini yapmış bulunmaktayım. Buyurun konumuza geçelim;
Samsung Galaxy Grand Prime (SM-G530FQ)
  • https://download.chainfire.eu/664/CF-Root/CF-Auto-Root/CF-Auto-Root-fortunalte-fortunaltedx-smg530f.zip Buradan root dosyalarını indiriyoruz. Root için gerekli olan dosyalar zip uzantılı dosyada mevcuttur.
  • Dosyayı arşivden çıkarın.
  • Cihazınızdan geliştirici seçeneğini aktif ederek USB hata ayıklamayı açın.
  • Cihazınızı kapatın. Kapattıktan sonra Güç +Ev(Home)+ Ses Kısma tuşlarına aynı anda basın. "Download Mode" açılacaktır. Ses açma tuşuna basarak(continue) devam edin.
  • Cihazı USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Bilgisayarınız gerekli sürücü yüklemelerini yaptıktan sonra Odin programını açın cihazınızı tanıyacaktır.
  • Tanıdıktan sonra Odin programından PDA(AP) kısmına tıklayarak arşivden çıkardığımız CF-Auto-Root-fortunalte-fortunaltedx-smg530f.tar.md5 uzantılı dosyayı seçin.
  • Yazdıklarımın hepsini yaptıysanız Odin programından Start'a basarak sabırla bekleyin, cihaz yeniden başlayacaktır.
  • Cihazınız açıldıktan sonra menüden SuperSU uygulamasını göreceksiniz. KNOX uyarısı verecektir devre dışı bırakın.
  • Sonra Google Play üzerinden SuperSU uygulamasını güncelleyin(güncel tavsiye edilir size kalmış).
  • Artık cihazınız rootlanmıştır ...
(Turkcell Müzik vb. sisteme gömülü uygulamaları bazı programlar(ROM Tool Lite vs.) sayesinde kaldırabiliyoruz galiba, ben bayağı bir uğraştım(çok karışık yanlış bilgi vermeyeyim sadece yaptıklarımı yazıyorum, şans eseri olmuş birşey) dosya yönecisinden Turkcell'e ait klasörleri vb. sildim sonra hard-reset atmak olsun fabrika ayarlarına döndürmek Türkiye ROM kurmak olsun değişen birşey olmadı fakat öylesine denemek için Suudi Arabistan ROM indirmiştim onu kurdum açılışta Turkcell animasyonu falan yoktu ardından yine Türkiye ROM kurdum ne yalan söyleyeyim Turkcell'e ait uygulama, animasyon vs. yoktu sonra sistem kafayı yedi herhalde diyerek tekrardan root atıp unroot ettim, hard reset attım ama Türkiye ROM da önceden olmasına rağmen Turkcell uygulamalar vb. şimdi yoktu, normal Samsung cihazlarında olan Cellograf, SMag gibi uygulamalar ekstra olarak gelmişti bu durumu bende anlamadım şaşırdım :D Bunun için ayrı bir konu açacağım hayırlısıyla saygılar... )

Unroot etme
  • Bilgisayarınıza Kingo Android Root, the best One Click Root Tool/APK for free. bu adresten KingoRoot programını indirin, bilgisayara kurun.
  • Cihazınızdan geliştirici Seçeneğini aktif edin ve USB hata ayıklamayı açın.
  • Sonra programı açalım ve cihazı PC'ye bağlayalım.
  • Gerekli yüklemeleri vb. yapacaktır bekleyin. Sonra işlem bittiğinde USB çıkarıp takın.
  • Biraz bekletebilir, sonra Root-Unroot veya Remove Root yazısı gelecek, Unroot (Remove Root) diyelim(alttaki onaylanmış kutucuktaki onayı kaldıralım, tik işareti olursa unroot'un ortasında reklam çıkıyor sadece).
  • Succesfull Finish yazısı gelir, ondan sonra cihazı yeniden başlatın artık root yetkisi kalkmıştır.
Garanti kapsamına girmesi için yapılacaklar

[Kesin girmeyebilir KNOX bölümü ''0x1 (4)'' fakat System Status Custom durumundan Official(Resmi) duruma geliyor biz her ihtimale karşı yapalım bir şey kaybetmeyiz :) ]​

• Sammobile sitesinden http://www.sammobile.com/firmwares/download/56709/G530FXXU1AOE2_G530FQOJT1AOF1_TUR/ adresteki Orijinal(Stock) ROM'u indiriyoruz.

• Odin programını açıyoruz PDA(AP) butonuna tıklıyoruz, arşivden çıkarttığımız inmiş olan .md5 uzantılı dosyayı seçiyoruz ve Start deyip bekliyoruz ve cihaz yeniden açılıyor.
  • Sonra Hard-Reset atıyoruz kalıntıya vb. karşı. (bataryanız %50 den aşağı olmamalıdır kesinlikle!)
  • Wipe data/factory reset deyip onaylıyoruz sonra işlem tamamlanınca Wipe cache partition diyoruz o da tamamlanınca reboot system now diyerek bitiriyoruz. Sistem yeniden açılıyor kurulumu yapıp işlemi bitiriyoruz. (Sonra ayarlardan Fabrika ayarlarına sıfırla deyip tekrardan formatlıyoruz çünkü; Cihaza hard-reset işleminin anlatımında böyle yapılıyor.)

KNOX için bir ihtimal şans

NOT: Her ihtimale karşı KNOX sayacı sıfırlama uygulaması buldum bende olmadı sıfırlanmadı ama denemekten zarar gelmez ''root yetkisi gerektiriyor''.

Triangle Away uygulamasını kullanacağız.
eu.chainfire.triangleaway_3.01.apk — RGhost — file sharing buradan indirebilirsiniz.

• Triangle Away'ı cihazımıza kurup root yetkisi uyarısını onaylayın,
  • Reset Flash Counter seçin,
  • Flash Counter has been reset! uyarısını aldıktan sonra işlem tamamlanmıştır,
  • Download Mod da kontrol edin KNOX sayacını.

Dipnot: Yazım hatalarına dikkat ettim hata olmuş ise affola.

@Murat5038 Olmuş mu sizce sayın hocam :D ?

Son düzenleyen: Moderatör:
RGHost ta ki dosya 90 günlük onu ayarlayacağız. Bende sıkıntısız oldu hepsi fakat KNOX sıfırlamayı belirttim, orada ne yazıyorsa o dur hocam :). Yazım hatalarına gelirsek arada gözümden kaçan olmuş olabilir sonuçta neyin ne olduğu anlaşılır bir biçimde.

SuperSU uygulamasında adımları doğru uyguladığınıza emin misiniz? Cihazı yeniden başlatın SuperSU güncelleyin tekrar deneyin.

Garanti kapsamına girmesi için yapılacaklar

[Kesin girmeyebilir KNOX bölümü ''0x1 (4)'' fakat System Status Custom durumundan Official(Resmi) duruma geliyor biz her ihtimale karşı yapalım bir şey kaybetmeyiz :) ]​
  • Sammobile sitesinden http://www.sammobile.com/firmwares/download/56709/G530FXXU1AOE2_G530FQOJT1AOF1_TUR/ adresteki Orijinal(Stock) ROM'u indiriyoruz.

• Odin programını açıyoruz PDA(AP) butonuna tıklıyoruz, arşivden çıkarttığımız inmiş olan .md5 uzantılı dosyayı seçiyoruz ve Start deyip bekliyoruz ve cihaz yeniden açılıyor.
  • Sonra Hard-Reset atıyoruz kalıntıya vb. karşı. (bataryanız %50 den aşağı olmamalıdır kesinlikle!)
  • Wipe data/factory reset deyip onaylıyoruz sonra işlem tamamlanınca Wipe cache partition diyoruz o da tamamlanınca reboot system now diyerek bitiriyoruz. Sistem yeniden açılıyor kurulumu yapıp işlemi bitiriyoruz. (Sonra ayarlardan Fabrika ayarlarına sıfırla deyip tekrardan formatlıyoruz çünkü; Cihaza hard-reset işleminin anlatımında böyle yapılıyor.)

ROM atma da anlatıldı :D Burada yazanlar ROM atma işleminin anlatımı. Neden ROM atıyoruz derseniz cihaz durumunu ''resmi'ye'' çeviriyoruz.

@Silinen üye Selam dostum. Bende Galaxy Grand Prime (SM-G530H) modeli var. Benimkinin karşısında "Rolling-out" yazıyor. Bana Türkçe dil paketi lazım. Suudi Arabistan Rom'unu indirip dil seçeneklerinden Türkçe seçebiliyor muyuz? Yoksa ayrı bir Rom mu yüklemeliyim?
Edit: Yeni telefon aldım. Aşırı fazla bilgim yok. Yurtdışından aldığımdan garanti sıkıntım yok. Sadece bir program için Türkçe'ye çevirmem gerekli (Busuu, telefonun diline göre eğitim veriyor. Ve telefonum da Türkçe dil yok). Lollipop güncellemesi olan Türkçe Rom bulabilir miyim?
Edit 2: Rom'u atmak ve Rom'u flashlamadan önce yedek almak için Root yapmam mı gerekir. Yedeklemek için Acronis True İmage 2016 işimi görür mü?
Aşırı uzun oldu kusura bakma :)

Yeni konular

Geri
Yukarı