Resim yeteneğini sonradan öğrenilir mi?

LASKEH123

Centipat
Arkadaşlar merhaba, küçüklükten belli resmi inanılmaz fazla severim. Arkadaşlarım, öğretmenim, abim kim varsa resim çizdiklerinde hayranlıkla izlerdim. Özellikle ortaokul öğretmenim öyle bir çizerdi ki resmen aşık olurdum. Yani resmi çok severim fakat yeteneğim hiç yok. Ortaokul 6. sınıftayken kendime özel bir defter alıp çizim yapmaya başlamıştım sonra ne olduysa bırakmıştım. Şimdi Lise 1'e gidiyorum, resim yapmaya tekrar başladım. Her gün çizerim bir şeyler ve internetten bayağı bir video izlemeye başladım. Size sorum şu, resim doğuştan mı gelir yoksa sonradan da öğrenebilir miyim? İçimdeki tek soru bu onun dışında bir işte kararlıyımdır her gün o işi düzgünce yaparsam ileride başarılı olacağıma inanırım fakat kafamdaki şu soru moralimi bozuyor. Sizin görüşünüz nelerdir?

Van Gogh bile resme 28 yaşında başlamış dostum.

Elbette kendini geliştirebilirsin, önün açık.

Yalnız "yetenek" kazanılabilen ya da öğrenilebilen bir şey değil.

Doğuştan gelen eğilimlere ve potansiyellere "yetenek" deniyor.

Yetenek diye bir şey yok. Üzerine saatlerce emek vereceksin ve kendi stilini bulacaksın. Ben de senin gibi aynı şekilde lisede resim çizmeyi sevmeye başladım. Eğer orijinal şeyler çizmekte zorlanırsan sevdiğin resimlerin replikalarını çizebilirsin kalem alıştırması olarak.

Yeni konular

Geri
Yukarı