Restoranda garsonluk yapmak

Hafta içi çok kalabalık olmadığını söyledi, idare ederim. Zaten ilk 1 haftada karar vereceğim. Para piyasasını bilmediğim için sormuştum.

Evim var aile ile yaşıyorum, ekstra harçlık gibi olacak.

Köle çok kötü oluyor.

Aile ile yaşıyorsanız eğer herhangi bir gideriniz olmadan para cebinize harçlık olarak kalacak. Ev geçindirmediğinizi düşünürsek para güzel. Çalışılabilir. Sigorta yapılacak mı?

Günde 13 saat çalışacaksın ve sadece 150 lira alacaksın. Komik ötesi bir ücret. Sanayiler artık eleman bulamıyor. Herhangi bir sanayide yetiştirilmek üzere işe girsen çok daha fazlasını kazanırsın. Zaten günde 12 saat ve üzeri çalışıyorsan işe gidip gelmek dışında bir yaşantın kalmıyor. Hiç değilse gençliğinden feda ettiğin günlere değecek bir para kazan. Bu mesai saatlerini kurumsal bir fabrikada yapsan 10 bin lira üzeri para kazanırsın. Zaman içinde kendini geliştirip maaşının artması da cabası.

Aile ile yaşıyorsanız eğer herhangi bir gideriniz olmadan para cebinize harçlık olarak kalacak. Ev geçindirmediğinizi düşünürsek para güzel. Çalışılabilir. Sigorta yapılacak mı?
Şuan 1 haftalık deneme yapacam, tabii sonrasında devam edersem sigorta yapılıyor.

Günde 13 saat çalışacaksın ve sadece 150 lira alacaksın. Komik ötesi bir ücret. Sanayiler artık eleman bulamıyor. Herhangi bir sanayide yetiştirilmek üzere işe girsen çok daha fazlasını kazanırsın. Zaten günde 12 saat ve üzeri çalışıyorsan işe gidip gelmek dışında bir yaşantın kalmıyor. Hiç değilse gençliğinden feda ettiğin günlere değecek bir para kazan. Bu mesai saatlerini kurumsal bir fabrikada yapsan 10 bin lira üzeri para kazanırsın. Zaman içinde kendini geliştirip maaşının artması da cabası.
Zaten kalıcı bir yer değil, biraz iş öğrenmek için başladım ve birazcık da harçlık için. İşte 1 hafta bakacağım zaten en fazla 1-2 ay giderim

Sanayide iş öğretmek yerine ayak işi yaptırılıyor. Çoğu usta, çırağa köle gibi muamele edip verdiği paraya da 40 ton laf söylüyor. Sanayi ortamı da cabası. İleride para kazanıp dükkan açmak çok uçuk bir ihtimal.%3 gibi çok az kişi bunu yapabilmiştir. Ben şahsen doğru yaptığım bir işten bile laf yiyeceksem, ustanın canı sıkkın diye bana çatıp fiziksel psikolojik şiddet uygulayacaksa aç kalırım da gitmem. Yani biraz şans işi. Belki bir tanıdık olur, hakkını verir falan ama gidip te abi eleman lazım mı diye sorulmaz bence.

bu arada fabrikalar gerçekten brüt 9-10 bin veriyor mu ? işsiz kalırsam gidebilirim

Sanayide iş öğretmek yerine ayak işi yaptırılıyor. Çoğu usta, çırağa köle gibi muamele edip verdiği paraya da 40 ton laf söylüyor. Sanayi ortamı da cabası. İleride para kazanıp dükkan açmak çok uçuk bir ihtimal.%3 gibi çok az kişi bunu yapabilmiştir. Ben şahsen doğru yaptığım bir işten bile laf yiyeceksem, ustanın canı sıkkın diye bana çatıp fiziksel psikolojik şiddet uygulayacaksa aç kalırım da gitmem. Yani biraz şans işi. Belki bir tanıdık olur, hakkını verir falan ama gidip te abi eleman lazım mı diye sorulmaz bence.

bu arada fabrikalar gerçekten brüt 9-10 bin veriyor mu ? işsiz kalırsam gidebilirim
Sanayi konusunda haklısın, her gün görüyorum çocuklar hep ayak işleri için koşturuyor, işi öğrenmeleri zor.

Günde 13 saat çalışıp 4600TL bence çok saçma. İki yemek aldım, buna şükür denmez, saçma olur. Yerinizde olsaydım başka seçenekleri değerlendirirdim. Tercihiniz yoksa mecbursunuz zaten, diyeceğim bir şey yok.

Bu arada fabrikalar gerçekten brüt 9-10 bin veriyor mu ? işsiz kalırsam gidebilirim
Fabrikaların geneli asgari ücret veriyor.
Sendika varsa asgari ücretten fazla alırsın.

Sakin ve sabırlı biri değilsen, müşteri bağırıp çağırdığında kendine hakim olamayacaksan garsonluk işine bulaşma.

Sanayi işi deyince aklına sadece şahsi dükkan sahipleri, oto tamircileri mi geliyor? Ben kurumsal fabrikalardan bahsediyorum. Bu tarz çok fabrika var. Oradaki çalışanlar da maaşlı personel olacağı için patronluk taslamak gibi bir durum söz konusu değil. İşi öğretmek amaçlı alınan personeller tecrübeli bir personelin yanına verilir. Zaman içerisinde işi öğrendikçe kendi başına çalışabileceği bir konuma gelir. Kendi dükkanını işleten birisinin yanında işe başlamak kölelikle eş değer zaten.
Geneli asgari ücretle başlatır ama o ücretin üstüne çıkıyor bir süre sonra. Zamanla işi öğrendiğin ve vasıflı eleman olduğun için maaşın artıyor. Bu bahsettiğim ham maaş. Yani hiçbir ekstra mesaiye kalmazsan kazanacağın para. Fabrika işçilerinin fazla kazanmasının sebebi ek mesai ücretleridir. Örneğin bu konu başlığındaki kişinin gireceği restoran günlük 13 saati standart mesai olarak sayıp sabit ücret veriyor. Fabrikalarda ise standart mesai 8-9 saat oluyor genelde. Bunun üstünde çalıştığın saatler için sana ekstra ödeme yapılır. Aynı şekilde hafta sonu mesaileri de ekstra ödemelidir. Bu ekstra mesailerin saatlik ücreti normal saatlik ücretten daha yüksektir. Bu restoran hafta sonu 13 saat çalıştırıp 200 lira verirken ben henüz yeni girdiğim fabrikada pazar günü 12 saat çalışıp 600 liranın üstünde para alıyorum. Ayda bunu 4 kere yapsam neredeyse asgari ücretin yarısı çıkıyor zaten. Daha bunun cumartesi mesaileri ve hafta içi ek mesaileri filan da var. Yani ay boyunca tüm mesailere kalsam 11-12 bin lira arası bir para direkt bana kalıyor. Saatler ve ücret oranları fabrikadan fabrikaya değişiklik gösterebilir ama genel olarak sistem bu şekilde.

Geri
Yukarı