Retina MacBook Pro SSD önerisi

G3258

Kilopat
Makaleler
5
MacBook Pro (2013 - 2015), MacBook Air (2013 - 2017) modelleri için SSD değişimi yapan oldu mu? Bende 2015 rmbp var 128 GB yetmiyor bir şekilde bu SSD'yi değiştirmeliyim. SSD değiştirip uyku modu ve bootcamp ile Windows kurmada sorun yaşayan oldu mu merak ediyorum. Technopat'ın böyle bir rehberi var fakat yetersiz. Ne uyku modundan ne de Bootcamp'ten bahsedilmemiş.

2017 MacBook Air (A1466)'ya Samsung 970 EVO 500GB taktım. Her hangi bir sorun çıkmadı.
BootCamp'i de denedim. Genel olarak performansını beğenmedim. Sanırım macOS özel bir işlemci frekans/voltaj eğrileri kullanıyor. Windows üzerinde pil tüketimi aşırı arttığı için Windows'u BootCamp ile değil Paralels ile kullanıyorum.

Tek dikkat edilmesi gereken şey; Trim desteği 3. parti SSD'lerde default olarak aktif değil. MacOS kurulumundan sonra Terminal üzerinde bir komut vererek aktif hale getirilebiliyor.

2017 MacBook Air (A1466)'ya Samsung 970 EVO 500GB taktım. Her hangi bir sorun çıkmadı.
BootCamp'i de denedim. Genel olarak performansını beğenmedim. Sanırım macOS özel bir işlemci frekans/voltaj eğrileri kullanıyor. Windows üzerinde pil tüketimi aşırı arttığı için Windows'u BootCamp ile değil Paralels ile kullanıyorum.

Tek dikkat edilmesi gereken şey; Trim desteği 3. parti SSD'lerde default olarak aktif değil. MacOS kurulumundan sonra Terminal üzerinde bir komut vererek aktif hale getirilebiliyor.
Konu biraz eski tekrardan yazıyorum kusura bakmayın. Bende SSD adaptörünü aldım. SSD'yi de alacağım. Lakin bu alt kapağı açabilmek için P5 Pentalobe diye bir tornavida gerekiyor sanırım. Tornavidanın fiyatı 67 lira. Daha ucuza bulabilmenin yolu yok mu bunun? Siz nasıl açtınız alt kapağı?

Konuya ara ara aklıma geldikçe yazıyorum kusura bakmayın. Macrumors 'da 970 ailesinin fazla güç çektiği ve işlemcinin fazladan ısınmasına sebebiyet verdiği tabloda belirtilmiş. Siz böyle bir şey ile karşılaştınız mı?

Orda MacBook'lar için en ideal SSD'nin ADATA 8200 PRO olduğundan bahsediliyor. Sizce 970 EVO mu almalı, yoksa 8200 PRO mu almalı?

ADATA kullanmadım bu yüzden yorum yapamayacağım. 970 EVO'nun fazladan ısınmaya yol açtığını gözlemlemedim.

970 EVO Plus'a gelirsek. Bazı Firmware update'i yapılmamış 970 EVO Plus'lar Mac bilgisayarlarda sorun çıkarabiliyor. (Sadece MacBook özelinde değil genel olarak tüm Mac'ler.) Çözüm olarak ise eğer eski firmware kurulu bir SSD'ye sahipseniz Magician üzerinden güncellemek gerekiyor.
Magician OS X üzerinde var olmadığı için Windows bir cihaza ihtiyaç duyuyorsunuz.

PCI-e x2 olduğu için hızlar 1500-1600 MB/s seviyesini geçemiyor. Bunu göz önüne alarak SSD seçimi yapmak isteyebilirsiniz. SSD'nin 3000 MB/s okuyabiliyor olması MacBook üzerinde pek bir fark yaratmayacaktır.

Geri
Yukarı