RFID kart ile otomatik kilidi açılan kapı ve uygulama nasıl yapılır?

Taha288284828

Centipat
Daha fazla  
Meslek lisesi endüstriyel otomasyon bölümü son sınıf öğrencisiyiz, 4 kişilik bir proje aldık, projemiz kabataslak şu şekilde.

RFID kart ile okuyucusu sayesinde otomatik kilidi açılan kapı ve buna entegre bir mobil uygulama yapıcağız. Bu konuda bilgili arkadaşlar varsa birkaç sorum var.
1-Bu proje için gerekli malzemeler nelerdir?
2-Ortalama maliyeti ne kadar tutar?
3-Mobil uygulama kısmını en basit nasıl yapabiliriz?
4-Eklemek istediginiz şeyler, tavsiyeleriniz varsa nedir?

Meslek lisesi endüstriyel otomasyon bölümü son sınıf öğrencisiyiz, 4 kişilik bir proje aldık, projemiz kabataslak şu şekilde.

RFID kart ile okuyucusu sayesinde otomatik kilidi açılan kapı ve buna entegre bir mobil uygulama yapıcağız. Bu konuda bilgili arkadaşlar varsa birkaç sorum var.
1-Bu proje için gerekli malzemeler nelerdir?
2-Ortalama maliyeti ne kadar tutar?
3-Mobil uygulama kısmını en basit nasıl yapabiliriz?
4-Eklemek istediginiz şeyler, tavsiyeleriniz varsa nedir?
Mikrokontrolcü oalrak NodeMcu esp8266 veya esp32 öneririm. Bunları önerme sebebim internete bağlanabiliyor olmaları ve ucuz olmaları. Arduino kullanarak da yapabilirsiniz ama mobil uygulama da gerekiyorsa bluetooth veya wifi modülüne de ihtiyacınız olur. RFID kart okuyucu için en uygunu RC522 kiti olacaktır. Kapı açma kapama işlemini solenoid kapı kilidi ile yapabilirsiniz ama bunların çoğu 9-12 volt gerilimle çalışır. Bu yüzden benim önerim servo motor ve sürgülü kilit kullanmanız olacaktır, böylelikle esp kartlarının verebildiği 3.3 volt ile kilit açma kapama yapabilirsiniz. Mobil uygulama konusunda en basiti blynk vb. hazır uygulamaları kullanmanız olur. Onu da kendiniz yapmanız gerekiyorsa, ben olsam espden local ağa bir site hostlayıp, mobil telefonun browserından esp ye bağlanarak arayüze ulaşmalı bir sistem yapardım. Hoca tam anlamıyla uygulama istiyorsa android studio ile uygulama yapabilirsiniz. Ortalama masraf 400 450 civarlarında olacaktır.

Mikrokontrolcü oalrak NodeMCU ESP8266 veya ESP32 öneririm. Bunları önerme sebebim internete bağlanabiliyor olmaları ve ucuz olmaları. Arduino kullanarak da yapabilirsiniz ama mobil uygulama da gerekiyorsa Bluetooth veya Wi-Fi modülüne de ihtiyacınız olur. RFID kart okuyucu için en uygunu RC522 kiti olacaktır. Kapı açma kapama işlemini solenoid kapı kilidi ile yapabilirsiniz ama bunların çoğu 9-12 volt gerilimle çalışır. Bu yüzden benim önerim servo motor ve sürgülü kilit kullanmanız olacaktır, böylelikle ESP kartlarının verebildiği 3.3 volt ile kilit açma kapama yapabilirsiniz. Mobil uygulama konusunda en basiti blynk vb. hazır uygulamaları kullanmanız olur. Onu da kendiniz yapmanız gerekiyorsa, ben olsam ESP'den local ağa bir site hostlayıp, mobil telefonun browserından ESP'ye bağlanarak arayüze ulaşmalı bir sistem yapardım. Hoca tam anlamıyla uygulama istiyorsa Android Studio ile uygulama yapabilirsiniz. Ortalama masraf 400 450 civarlarında olacaktır.

Çok teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı