RGB fanların hepsini tek yerden kontrol etme

Burak Alsancak

Hectopat
Merhaba.

Xigmatek EN8811 kasa için 3 adet RGB fan almayı düşünüyorum fakat bağlantı ile alakalı aklıma takılan bir durum var.

Anakart Z270h Gaming ve RGB/ARGB desteği yok. Ana kart üzerindeki fan girişleri şu şekilde:
  • 1 x 4-Pin CPU FAN (kule tipi işlemci soğutucu)
  • 1 x 4_Pin CPU_OPT (egzoz fan)
  • 1 x 4 Pin AIO_PUMP (boş)
  • 2 x 4 Pin CHA_FAN (ön iki fan) (Bunların yerine RGB fanları, boşa çıkan fanları da üst kısımda egzoz fan olarak kullanmak istiyorum.)

3'lü set olarak düşündüğüm bir kaç fan modeli var örneğin : Xigmatek Galaxy II Pro.

Yalnız benim asıl aklıma takılan şu, benim bu fanların ledleri için bir kontrolcüye ihtiyacım var, fanların ledlerini kontrolcü üzerinden, hızlarını ise anakart üzerinden nasıl kontrol edebilirim? Üst kısıma takacağım 2 fanı da anakart üzerinden kontrol etmek için PWM çoklayıcı kullanmam sağlıklı olur mu? veya önerebileceğiniz başka bir fan, kontrolcü, çoklayıcı var mı?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim, teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Fan kablolarının hepsini anakarta, gerekirse çoğaltıcı kullanın. Fanların Rgb kablolarının hepsini kontrolcüye bağlayın. Gerekirse çoğaltıcı kullanın. Fanları CHA fan çıkışlarına eşit olarak dağıtın.

Fan kablolarının hepsini anakarta, gerekirse çoğaltıcı kullanın. Fanların Rgb kablolarının hepsini kontrolcüye bağlayın. Gerekirse çoğaltıcı kullanın. Fanları CHA fan çıkışlarına eşit olarak dağıtın.
örnek olarak belirttiğim fanların üzerinde fanların rgb ledlerinin ayrıca bir kablosu görünmüyor tek kablo üzerinden güç hız ve led kontrol ediliyor sanırım. iki ayrı kablo görünmüyor. Bağlantı tipi bu şekilde olan önerebileceğiniz başka fan varmıdır acaba?

örnek olarak belirttiğim fanların üzerinde fanların rgb ledlerinin ayrıca bir kablosu görünmüyor tek kablo üzerinden güç hız ve led kontrol ediliyor sanırım. iki ayrı kablo görünmüyor. Bağlantı tipi bu şekilde olan önerebileceğiniz başka fan varmıdır acaba?
Eğer tek kablo varsa rengi kontrol edilemez. Belki kablonun uç kısmı ikiye ayrılıyor olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı