ROG B550-E Gaming anakartta "9e" kodu nedir?

DIABLO36

Hectopat
Merhaba, anakartımın Q-code kısmında "9e" yazmakta. Anakartın kılavuzunda bahsi geçen kod için "reserved for future AMI codes" yazmakta. Bu konu hakkında net bir bilgi de bulamadım. Bu bir hata mı yoksa nedir bilgi verebilir misiniz?

+
Bilgisi olan var mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    92,5 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleme:
Windows yedekleme yaptınız mı? Eğer yaptıysanız Acronis ile sistem disk GPT'den MBR çeviriyor bu çeviri de ASUS 9E Q code kod hatası veriyor.

Ve son olarak bu hatalar genellikle ASUS ROG Maximus ve ROG STRIX'e Gaming serisi anakartlarda oluşmaktadır eğer anakart yeni aldıysanız 14 gün yasal süresi bitmemişse iade edip MSI anakart almanız lazım. MSI serisinde böyle hatalar olmaz.

Windows yedekleme yaptınız mı? Eğer yaptıysanız Acronis ile sistem disk GPT'den MBR çeviriyor bu çeviri de ASUS 9E Q code kod hatası veriyor.

Ve son olarak bu hatalar genellikle ASUS ROG Maximus ve ROG STRIX'e Gaming serisi anakartlarda oluşmaktadır eğer anakart yeni aldıysanız 14 gün yasal süresi bitmemişse iade edip MSI anakart almanız lazım. MSI serisinde böyle hatalar olmaz.
Hayır, Windows yedeklemesi yapmadım. Standart olarak kullanıyorum aslında bilgisayarı. Bu hata çok kayda değer bir şey mi? Sisteme, yazılıma zarar verebilir mi? Ve bunu düzeltmek gerekirse ne yapmalıyız?

Hayır, Windows yedeklemesi yapmadım. Standart olarak kullanıyorum aslında bilgisayarı. Bu hata çok kayda değer bir şey mi? Sisteme, yazılıma zarar verebilir mi? Ve bunu düzeltmek gerekirse ne yapmalıyız?

Valllaha bu hata kodlarını kimse düzeltemiyor bende dram ve boot hatası alıyordum bıktırdı beni aldım anakartı sattım MSI aldım şu an hiçbir sorun yok gayet sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

Valllaha bu hata kodlarını kimse düzeltemiyor bende dram ve boot hatası alıyordum bıktırdı beni aldım anakartı sattım MSI aldım şu an hiçbir sorun yok gayet sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

Asus'un kendi formu galiba burada bu konu ile ilgili bunun bir hata olmadığını ifade etmişler. Açıkçası hep bu kod yazıyor mu bilmiyorum çünkü ekran kartım dikey konumda ve anakartımın da alt kısmında kaldığı için eğilip bakmak gerekiyor. Dün gözüme çarptı "9E" yazması araştırınca net bir şey bulamadığım için konu açmak istedim. Ve eklemişler "bu kod TPM'in etkinleştirildiğini gösterir" TPM nedir?

GÜNCELLEME
Bu durumun herhangi bir hata olmadığını, TPM 2.0'ın açık ve düzgün çalıştığını gördüm. Bahsi geçen kodun da yukarıdaki forum linkinde yazıldığı gibi TPM'in aktif olduğunu ifade ettiğini anlamış oldum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Buradaki video ile BIOS'tan Q-Code Led Function kısmını "Auto" olarak değiştirdim. Şu an sıcaklık değerini göstermekte. Herhangi bir hata kodu olduğunda tekrar göstereceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı