ROG STRIX RX 6600 XT siyah ekran

l0kan1

Kilopat
Selam,

MSI B550-A Pro.
Ryzen 5 5600X.
4000 MHz Dual RAM.
ASUS ROG STRIX RX 6600 XT - MSI GTX 1060.

Yukarıda belirtilen sisteme sahibim. Yeni RAM aldım ve taktım. Bilgisayarı başlattığım zaman ekran kartı siyah görüntü veriyor ve BIOS'a bile giremiyorum. Bilgisayar boot ediyor klavye fare ışığı geliyor ve monitörde açılıyor ama siyah bir ekran var. BIOS sürümünü yeniledim, düşürdüm, yükselttim, RAM'leri söküp eskisini taktım gene ayni sorun oldu. Çalışan seyi bozduk dedim. Ekran kartını değiştirdim 1060 taktım ve hiçbir soruna denk gelmedim. Güvenli modda başlattım ve tüm ekran kartı sürücülerini sildim ve bilgisayarı kapattım.

Ekran kartını değiştirdim ve 6600XT'yi taktim. Hiçbir sorun olmadi boot etti ancak bilgisayarı kapatıp açtığım zaman gene aynı sorunla karşılaşıyorum ve siyah ekranda kalıyor. CTRL + alt + delete yapınca reset atıyor ama tekrar siyah ekranda kalıyor. AMD'nin Smart acces Memory özelliği yüzünden diye düşündüm açtım kapattim ayni. Çıkmaza girmiş bulunmaktayım. Donanımsal bir sorun yok gibi duruyor ama nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Aklıma sadece BIOS'taki pcle gen 1 2-3 4 ayarı geliyor, çok saçma bir ariza var. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sağlam ve HDMI kablo ile deneyemedim ama boot etmediğinden eminim. Siyah ekran verirken 5 dk bekledim ve CTRL alt del tuşuna bastım relog attı. Monitörün özelliğinde FPS sayacı var ondan da FPS'ye baktim ve 120 sabit veriyor.

Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar var ise bir bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum. Farklı bir forumda arkadaşın biri birebir ayni soruna denk geldiğini ve garantiye gönderdikten sonra tamirinin mümkün olmadığını ve bir belge vererek değişim veya iade hakkının kullanılacağını söylemiş. Tabii satin alinan yer değişiminin olmadığını faturada gösterilen para iadesi olduğunu beyan etmiş. Artan fiyatlarla da arada 3 klik fark olduğundan dolayı tüketici haklarına gidilmiş. Aradaki fiyat farki olduğu icin firma yenisini göndermek istememiş. Maalesef baska bir çarem olmadığı için bende ürünü göndereceğim gelismeleride buradan paylaşırım.

Geri
Yukarı