ROM nedir?

Zencikral

Picopat
Arkadaşlar herkese merhaba, ne zamandır ilgimi çeken ama anlayamadğım ROM'u anlatmanızı isteyecğim şu anda bende POCO X3 Pro cihazım var bende ROM atmak istiyorum ama ROM da yanlış bir şey yaparsak telefon çöp oluyormuş yani bu ROM tam olarak nedir? Nasıl atılır? Brick olursa geri haline çevirebilir miyiz? Çok zor bir iş mi? (15 yaşındayım) yani hem telefondaki gereksiz uygulamaları hem de telefonda performans artışı olmasını rahatlamasını istiyorum nasıl yaparım?

Arkadaşlar herkese merhaba, ne zamandır ilgimi çeken ama anlayamadğım ROM'u anlatmanızı isteyecğim şu anda bende POCO X3 Pro cihazım var bende ROM atmak istiyorum ama ROM da yanlış bir şey yaparsak telefon çöp oluyormuş yani bu ROM tam olarak nedir? Nasıl atılır? Brick olursa geri haline çevirebilir miyiz? Çok zor bir iş mi? (15 yaşındayım) yani hem telefondaki gereksiz uygulamaları hem de telefonda performans artışı olmasını rahatlamasını istiyorum nasıl yaparım?
Bence o cihaza rom atmak mantıksız. Cihaz zaten güçlü ve güncel. Rom atmak cihazı daha güvensiz hale getirir. Üstüne dediğin gibi yanlış bir şey yaparsan telefon çöp olabilir. Yapacağı performans artışı da büyük ihtimalle telefonun ömrünü tüketir. Elinde note 8 Pro falan olsaydı neyse derdim de X3 Pro şimdi çıkan birçok telefondan daha performanslı ve kaliteli.

Bence o cihaza ROM atmak mantıksız. Cihaz zaten güçlü ve güncel. ROM atmak cihazı daha güvensiz hale getirir. Üstüne dediğin gibi yanlış bir şey yaparsan telefon çöp olabilir. Yapacağı performans artışı da büyük ihtimalle telefonun ömrünü tüketir. Elinde Note 8 Pro falan olsaydı neyse derdim de X3 Pro şimdi çıkan birçok telefondan daha performanslı ve kaliteli.

Hocam peki Custom ROM? Yaparsam iyi olur mu?

ROM, telefonun içinde bulunan yazılıma verilen addır. Bu yazılımlar stock ve Custom olmak üzere ikiye ayrılır:

Stock ROM, telefonun orijinal gelen yazılımıdır. İçerisinde telefon üreticisinin yerleştirmiş olduğu bloatware ve gereksiz yazılımlar bulunur. Bu yüzden insanlar telefonun saf Android kullanarak telefonun gerçek gücü, hızı ve performansına ulaşması için Custom ROM atarlar.

Custom ROM ise 3. taraf geliştiriciler tarafından yapılan ve kullanım amacına göre farklılık gösteren ROM türüdür. Telefonun performansının artmasında aşırı bir etkisi olduğu söylenebilir.

Bir de gsi dediğimiz yazılım türü var, bu ise çoğu cihazı tek başına kapsayan ROM türüdür. Cihazınız için Custom ROM yok ise gsi kullanırsınız.

Aslında, bilinenin aksine Custom ROM atmanın riski yoktur. Yanlış Custom ROM yüklenmesi sonucu telefon Bootloop'dan öteye gitmez, tekrar herhangi bir ROM yükleyebilirsiniz.

Fakat Odin, Mi Flash tool vb. telefonunuza uygun yazılımlarla stock ROM (Firmware) atarsanız risk o zaman olur. İşlem sırasında elektrik kesintisi, kablo çıkması / kopması gibi sorunlarla karşılaşırsanız telefon kullanılamaz hale gelebilir.

Size söyleyeceğim şey, rahatlıkla Custom ROM atabilirsiniz. TWRP gibi kurtarma yazılımlarını telefonunuza yükleyerek Custom ROM yükleyebilirsiniz. Ha bu arada, TWRP yüklemenin de riski yok. Yalnız Custom ROM'u yüklemekten önce ve sonra Magisk ZIP'i flaşlayarak root atmanız gerekebilir. Telefonun performansında çok iyi bir artış gözlemlersiniz. Performans için tavsiye ettiğim rom ise LineageOS'tur.

Hocam peki Custom ROM? Yaparsam iyi olur mu?
Telefonunuzun performansında bir düşüş söz konusu ise tavsiye ederim. Özellikle oyunlarda da performans artışı gözlemleyebilirsiniz. Fakat bazen Custom Romlarda bir takım hatalar gözlemleyebilirsiniz. Bunlar göze batacak kadar büyük veya yok sayabileceğiniz kadar küçük hatalar da olabilir. Fakat her custom rom hatalıdır diye bir söz yok, geliştirici ile alakalı bir durum. Çoğunlukla unoffical olanlarda görülebiliyor hatalar. Fakat ben tavsiye ediyorum.

Telefonunuzun performansında bir düşüş söz konusu ise tavsiye ederim. Özellikle oyunlarda da performans artışı gözlemleyebilirsiniz. Fakat bazen Custom ROM'larda bir takım hatalar gözlemleyebilirsiniz. Bunlar göze batacak kadar büyük veya yok sayabileceğiniz kadar küçük hatalar da olabilir. Fakat her Custom ROM hatalıdır diye bir söz yok, geliştirici ile alakalı bir durum. Çoğunlukla unoffical olanlarda görülebiliyor hatalar. Fakat ben tavsiye ediyorum.

ROM, telefonun içinde bulunan yazılıma verilen addır. Bu yazılımlar stock ve Custom olmak üzere ikiye ayrılır:

Stock ROM, telefonun orijinal gelen yazılımıdır. İçerisinde telefon üreticisinin yerleştirmiş olduğu bloatware ve gereksiz yazılımlar bulunur. Bu yüzden insanlar telefonun saf Android kullanarak telefonun gerçek gücü, hızı ve performansına ulaşması için Custom ROM atarlar.

Custom ROM ise 3. taraf geliştiriciler tarafından yapılan ve kullanım amacına göre farklılık gösteren ROM türüdür. Telefonun performansının artmasında aşırı bir etkisi olduğu söylenebilir.

Bir de gsi dediğimiz yazılım türü var, bu ise çoğu cihazı tek başına kapsayan ROM türüdür. Cihazınız için Custom ROM yok ise gsi kullanırsınız.

Aslında, bilinenin aksine Custom ROM atmanın riski yoktur. Yanlış Custom ROM yüklenmesi sonucu telefon Bootloop'dan öteye gitmez, tekrar herhangi bir ROM yükleyebilirsiniz.

Fakat Odin, Mi Flash tool vb. telefonunuza uygun yazılımlarla stock ROM (Firmware) atarsanız risk o zaman olur. İşlem sırasında elektrik kesintisi, kablo çıkması / kopması gibi sorunlarla karşılaşırsanız telefon kullanılamaz hale gelebilir.

Size söyleyeceğim şey, rahatlıkla Custom ROM atabilirsiniz. TWRP gibi kurtarma yazılımlarını telefonunuza yükleyerek Custom ROM yükleyebilirsiniz. Ha bu arada, TWRP yüklemenin de riski yok. Yalnız Custom ROM'u yüklemekten önce ve sonra Magisk ZIP'i flaşlayarak root atmanız gerekebilir. Telefonun performansında çok iyi bir artış gözlemlersiniz. Performans için tavsiye ettiğim ROM ise LineageOS'tur.

Güzel mesajınız için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı