Router IP adresi değiştirme

Gwiazdka

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Modemin ara yüzünde yazan Router IP adresi değiştirilebilir mi? Router ne işe yarıyor? Bahsettiğim şey WAN IP adresi değil arkadaşlar.

Bu IP modem açıp kapatmakla değişmeyen sürekli sabit bir IP adresi.

ISS yüzünden oyunlarda Upload paket kaybı sorunu yaşıyorum. Benimle birlikte aynı ISS kullanan arkadaşlardan PUBG Frankfurt server'ına pathping atmasını istedik.

1. Hop Bilgisayar
2. Hop modem
3. Hop Router IP

Burada hepimizde 3. Hopu yapması esnasında %100 paket kaybı mevcut. Router IP'si nedir? Ne işe yarar? Nasıl değiştirebiliriz?

Örneğin;

Sorun olan arkadaşlarda: Xxx. Xx. Xxx. 38(genelinde böyle) - xxx. Xx. Xxx. 37 (birkaç kişide bu şekilde) gözüken Router IP bu şekilde fakat sorun olmayan bir arkadaşla test ettiğimizde o arkadaşta xxx. Xx. Xxx. 3 olarak gözüküyor. Bunu nasıl düzeltebiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Sanırım siz "traceroute" aldınız ve sunucuya ulaşana kadar nerelerden geçtiniz ona baktınız. Router'ınızı değiştiremezsiniz ve nereden geçeceğine karar veremezsiniz. Bunu ancak sizin ISP(İnternet Servis Sağlayıcı) firmanız yapabilir ama böyle birşeyi yapcaklarını hiç sanmıyorum.

Ayrıca 3 hop'da sunucuya ulaşabiliyorsanız çok iyi bence. Bilgisayarınızdan komut satırından tracert pubgipadresi şeklinde bakarsanız kaç hop'ta ve nerelere giderek ulaştığınıza bakabilirsiniz. Bunu yapan web siteleride mevcut ayrıca.

Hangi ISP'yi kullanıyorsunuz ?
Web'den traceroute almanız ile komut satırından almanız arasında fark oldumu ?

Traceroute sonucunu neden eklemediniz?

Win. için örnek: tracert 35.156.63.252

1. hop sizin Router/Modem'iniz. Yani arayüzüne giriş yaptığınız IP. Bunu geçersek, TT kullanıyorsanız 2. ve 3. hop'ta bulunanlar ISP çaplı Router'lar. Bunları değiştiremezsiniz. Sorun yaşıyorsanız arıza kaydı bırakmanız gerekiyor. MH bu konulardan anlamazlar. Bunu teknik kısımda çalışanların çözmesi gerekir. Yani hemen bir sonuç beklememek gerekir.

Bu arada ISP'ler arasında farklar oluyor. Bir de SSR cihazları var. Onlar da bahsettiğim Router'lara veya ayarlanan neresi ise oraya yönlendirme yaparlar. Kısacası çok karışık konular.

Diğer konumda vardı fakat kimse cevap vermediği için buraya eklemeden sordum. Upload paket kaybı sorunu yaşıyorum.

ISS: Vodafone
Altyapı: Kablonet

Tracert sonucu:

Tracert.png

Pathping sonucu:

dbe8953a44ee769520825281780ef523.png

195.87.128.38'e hop yaparken herhangi bir ping değer sonucu vermiyor. %100 paket kaybı varmış gibi gözüküyor.

lg.turktelekom.com.tr üzerinden buraya ping yolladığımda da %100 paket kaybı var olarak sonuç ortaya çıkıyor.
CMD üzerinden yaptığım sonuçta burada:
Screenshot_1.png

Başka bir ilde benim gibi ISS ve Altyapı aynı olan bir kullanıcının ROUTER adresi 195.87.128.3 ve onda sorun yok ama 195.87.128.38 ve 37'ye sahip router numaralarındaki kullanıcılarda çok gördük. Malum sitede ve bu sitede konu açan çok fazla kişi var. Sorunlu bir durum, çözüm bulamadık.

Başka bir ilde benim gibi ISS ve Altyapı aynı olan bir kullanıcının ROUTER adresi 195.87.128.3 ve onda sorun yok ama 195.87.128.38 ve 37'ye sahip router numaralarındaki kullanıcılarda çok gördük.
Sizin bölgede yoğunlukluk olabilir. Ya da başka bir sorun var. Üstte bahsettiğim gibi bunu çözecek kişiler teknik çalışanlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı