RTX 2060 laptopun oyun performansı düştü

Cryelith

Femtopat
Daha fazla  
Merhabalar ASUS G531GV modelli laptopu kullanıyorum. Özellikleri şöyle:
-RTX2060
-i7 9750h 2.6ghz
-16GB Ram
-Windows 10

Geçtiğimiz haftalarda ekran kartımda bir tuhaflık vardı. İlk başta oyunlarda FPS'te sürekli ileri-geri yapar gibi takılmalar oluyordu. Sonrasında bu takılmalar yerini direkt FPS düşüşüne bıraktı. Senelerdir iyi bir şekilde oynadığım oyunları artık 720p'de bile oynayamaz hale geldim.

Herhangi bir oyun açmadan önceki GPU istatistikleri şöyle:

Screenshot_2.png

Ve bir oyunu açtıktan sonraki istatistikleri:
Screenshot_3.png

Bu şekilde sıklık artmıyor ve CPU ne kadar güçlü çalışırsa çalışsın FPS'e hiçbir yararı olmuyor ve MSI Afterburner programından voltaj yükseltme ayarı açılmıyor. GPU Tweak programından denediğimde ise yeni voltaj ayarını kaydetmiyor. Format atmayı denedim, ekran kartı sürücüsünü güncellemeyi denedim, BIOS güncellemeyi denedim ama sorunum çözülmedi. Çözüm için önerilerinizi bekliyorum.

Kodları denedim bir şey değişmedi halen aynı durumda bilgisayarım. MSI Afterburner ile tekrar gözlem yaptım. Görüntü uzun bir süredir yüksek ayarlarda oynadığım Satisfactory oyunundan. Ayarlar aynı şekilde fakat performans böyle. Değerler görüntüdeki gibi ve güç limitinde bir işaret var.
Eki Görüntüle 1555509
Tek sorun ekran kartında değil işlemcinizde 10 watt çekiyor garantisi varsa değişim talep edin kesinlikle.

2060'ın oyunlarda çalıştığına emin misiniz? Windows Tuşu ve S harfine aynı anda basın. Arama kısmına "Grafik ayarları" yazın. Sorunlu oyunların .exe uzantılarını ekleyin. Ekledikten sonra Seçenekler butonuna basın ve Yüksek Performans olanı seçin.
Evet eminim. Hem Nvidia denetim masasından hem de bahsettiğiniz yerden ayarları çoktan yapmıştım maalesef bir değişiklik yok.

Tek sorun ekran kartında değil işlemcinizde 10 watt çekiyor garantisi varsa değişim talep edin kesinlikle.
Maalesef garantisi bitti. Ayrıca işlemcide bir sorun olduğunu düşünmüyorum açıkçası çünkü gerektiği yerde tam gücünde çalışıyor işlemcim.

Herkese yorumları için teşekkür ederim. Sorunun donanımsal olduğuna ikna oldum sayılır. Teknik servise göndereceğim artık.

Evet eminim. Hem NVIDIA Denetim Masası'ndan hem de bahsettiğiniz yerden ayarları çoktan yapmıştım maalesef bir değişiklik yok.

Maalesef garantisi bitti. Ayrıca işlemcide bir sorun olduğunu düşünmüyorum açıkçası çünkü gerektiği yerde tam gücünde çalışıyor işlemcim.

Herkese yorumları için teşekkür ederim. Sorunun donanımsal olduğuna ikna oldum sayılır. Teknik servise göndereceğim artık.

Hocam BIOS ekranında Extreme Memory profile seçeneğini aktifleştirin MHz değerleri düzelmez ise teknik servise götürün.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı