RTX 2060 sistem stres testi

goodes1905

Kilopat
Arkadaşlar selam, sistemim şu şekilde:
R5 2600.
RTX 2060 ASUS ROG STRIX 3 fan.
3000 MHz CL15 16(8+8) GB RAM ( modelini hatırlayamadım)
FSP 700W Bronze+ PSU.

Bu sistemi yaklaşık bir yıldır kullanıyorum, çok bir sıkıntısını görmemiş olsam da bu ay 2-3 kere kendini kapattı. Bilmiyorum belki benim paranoyaklığımdandır fakat sistemi bir test etmek istedim. En son bugün Valorant oyununda bir anda gitti normalde bu kapanmaları ayda belki 1 yaşarım çünkü bilgisayarı çok yoracak oyunlar oynamam, oynadığım zamanlarda da ekran kartımın sıcaklığı 70-75 arası gider gelir(Witcher 3- Sekiro-AC Odyssey gibi oyunları 2K çözünürlükte). Stres testi yapmak istediğimden de emin değilim daha önce böyle bir şey yapmadım sisteme bir zararı olur mu olmaz mı bilmiyorum o yüzden bu konuyu açmak istedim. Forumda okuduğuma göre çoğu kişi OCCT önermiş. Araştırdım ve son dönemlerde Power testinde sorunlar olduğu hakkında birkaç yazı gördüm o beni tedirgin etti. Aslında en çok test etmek istediğim bilgisayar parçam PSU çünkü coil whine sıkıntısıyla geldi, yine okuduğuma göre sadece ses olarak rahatsızlık verdiğini ve çoğu kişi başka bir sıkıntı olmayacağını belirttiğinden ben de çok umursamadım sesi ve kullanıyorum dediğim gibi bir yıldır ama yine de ilk test etmek istediğim bilgisayar bileşenimin PSU olması gibi gerektiğini hissediyorum.

Bios güncellemesi yapınız. Ramleri 2133, stock frekans olarak kullanmayı deneyin. FPS düşecektir. Ancak frekanslar bazen böyle istenmeyen sorunlar yaşatabiliyor. Sadece sorunun kaynağını bulmak adına bir süre dediğim şekilde kullanmanızı öneriyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1.017 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:
Hocam şimdi çok seri bir Valorant oyununa girdim yaklaşık 15 dakikalık sonuç şu;

Sistem boştayken CPU ortalama 50, GPU ortalama 51 derecede çalışıyor.

Hocam Valorant'ta bayağı serin çalışıyor sistem kapanmaması lazım normal şartlarda bu sıcaklıklarda. Bilgisayar kapandığı sırada arkada başka şeyler yapıyor musun?

Oyun esnasında sistem Windows'a düşmeden direk kendini kapatıyor ise,
  • PSU problemi olabilir.
  • Sıcaklıklar aşırı artıyor ise sistem kendini korumak için kapatıyor olabilir.
  • RAM kaynaklı bir sorun olsa mutlak Windows'a atar ya da mavi ekran verirdi.
Bunun dışında PSU 700 Watt yazmışsınız ama 12v kanalından 700W verebiliyor mu ona bakmak lazım sistem için ana bileşenler(CPU, RAM, ekran kartı) bu kanaldan beslenir. Her PSU kutusunda yazdığı Watt değerini 12v kanalından vermeyebilir üst seviye markalarda modellerde bu değeri net verebiliyor. Tahminen 600-650 Watt veriyordur diye düşünüyorum ki bu sistem için fazlasıyla yeter.

Sistemi bir stabilite testine sokup kontrol etmek lazım bana kalırsa PSU şüpheli gibi geliyor.

• PSU problemi olabilir.
Bunun dışında PSU 700 Watt yazmışsınız ama 12v kanalından 700W verebiliyor mu ona bakmak lazım sistem için ana bileşenler(CPU, RAM, ekran kartı) bu kanaldan beslenir. Her PSU kutusunda yazdığı Watt değerini 12v kanalından vermeyebilir üst seviye markalarda modellerde bu değeri net verebiliyor. Tahminen 600-650 Watt veriyordur diye düşünüyorum ki bu sistem için fazlasıyla yeter.

Sistemi bir stabilite testine sokup kontrol etmek lazım bana kalırsa PSU şüpheli gibi geliyor.

Hocam bunu yapmam için önerebileceğiniz programlar neler, dediğim gibi OCCT duydum fakat Power testinde sorunlar olduğuna dair birkaç yazı okudum emin olamadım o yüzden hangi programı kullanmam gerektiğini.
Bu arada en başa sadece markasını yazmışım, PSU'nun modeli FSP Hydro 700W Bronze+
  • PSU problemi olabilir.

Hocam Windows'a düşerek kapanması tam ne demek anlamadım fakat genelde bir işlem yaparken bir anda sistem donuyor ( o an Valorant'da isem orada ya da başka bir program kullanıyorsam orada) 2-3 saniye sonra da kapanıyor.
Hocam Valorant'ta bayağı serin çalışıyor sistem kapanmaması lazım normal şartlarda bu sıcaklıklarda. Bilgisayar kapandığı sırada arkada başka şeyler yapıyor musun?

Hocam şimdi tuhaf bir durumla karşılaştım. PC boştayken ( sadece Chrome 9-10 Tab açık) işlemcim 65 dereceleri gördü anlamadım sanki yüksek gibi geldi. Dün attığım oyun testinde 70 derece iken boştayken 65 derece olması bayağı bir tuhaf geldi.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    93,4 KB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı