RTX 2060 Super ve Ryzen 7 3800X sistem ısınma sorunu

TahaCetinsoy

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
Sayın Technopat üyeleri, 1 ay önce bir bilgisayar topladım.
  • AMD Ryzen 7 3800X.
  • ASUS ROG STRIX X570-F anakart.
  • ASUS ROG STRIX RTX2060 Super.
  • ASUS ROG STRIX 650W 80+ Gold PSU.
  • 8*2 Corsair Vengeance 3600 MHz RAM.
  • Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2 SSD.
  • ASUS TUF Gaming kasa.
Bilgisayarım bu şekildedir. Bilgisayarı şu günlerde çok fazla yük altında kullanmayacağım için soğutucu işini sonraya bıraktım. Şu an üstünde Wraith Prism takılıdır. Bilgisayar boşta dururken bile 50 derecenin altına hiçbir şekilde düşmüyor. Kasa önde 3 fan arkada egzoz fanına sahiptir. Güzel sirkülasyon olduğuna inanıyorum. Bir de SSD hiçbir şekilde 50 derecenin altına düşmüyor. Anakartın kendisinin soğutucusu var fakat yetmiyor mu? Yoksa sistemi kendim yaparken bir şeyleri eksik mi yaptım bilemiyorum. İşlemci ve SSD'nin sıcaklığını nasıl düşürebilirim? En son Driver'ları yükledim.

Ayrıca son 2 haftadır ekranım sürekli oyun içerisinde takılmaya başladı ve artık ekranım kararıp kararıp geliyor. Takılmasa bile oyun içerisinde piksel piksel bozukluklara sebep oluyor. Bugün ise artık ekranım artık bağlantı yok mesajı verdi ve ekran kendini uykuya aldı. Res atınca düzeldi. Bir önceki Driver'ı yükledim. Sildim, yeniledim. Anakartta yuvasını bile değiştirdim fakat hala düzelmedi. Bilgisayarım açılırken bile en az 10 kere ekran hızlı hızlı kararıp kararıp açıldı. Monitör değiştirdim, kablo değiştirdim. HDMI denedim, DP denedim ama bir şey değişmedi. Ne sorunu olabilir? Nasıl çözüm bulabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kararmasını oyun ekranı gelince mesela, bende DVI bağlandı yazısı belirli bir süre sonra geliyor. Sizinki de ona benziyor sanki.

SSD soğutucu bloğunun altındaki jelatinleri çıkardınız mı? Termal pede yapışması gerek bildiğim kadarıyla.
İşlemci sıcaklığı normal.
Evet çıkardım ve ona rağmen SSD boşta iken 57 derece gözüküyor...

Bilmiyorum belki PSU fazla watt veriyordur ondan olabilir mi
İşlemciye termal macun yaptinmi
Yaptım yaptım hocam, PSU'yu yönlendirebilir miyiz?

Ekran kararmasını oyun ekranı gelince mesela, bende DVI bağlandı yazısı belirli bir süre sonra geliyor. Sizinki de ona benziyor sanki.
Evet hocam onuda yapıyor, çözüm bulamadım.

Geri
Yukarı