RTX 2080’in fanların sistem boştayken hızlı çalışması

Erdems6

Hectopat
Geçtiğimiz haftalarda bir sistem topladım. Dragon center, afterburner gibi yazılımları kurdum. Daha sonra dragon center’dan birkaç ayarla oynadım. Fanlar hızlı dönmeye başladı ve ayarları eski haline döndüremediğim için yeniden başlatmak istedim. Yeniden başlatınca boşta ses yok. Oyuna girince 5-6 dakika sonra ekran kartından gelen fan sesi başlıyor ve oyunu kapatsam dahi durmuyor. İlk aldığımda böyle bir sorun olmadığını hatırlıyorum. Sisteme format attım, yazılımları kurmadan tekrar denedim ama yine aynı sorun devam ediyor. Ayrıca afterburner üzerinden manuel fan ayarı yapınca hız arttıktan sonra düşürseniz dahi düşmüyor. Mesela %50 yaptınız veya daha fazla. Daha sonra %15’e indirmek istediğinizde indiremiyorsunuz. Programda uygulanıyor ancak ekran kartında bir değişiklik olmuyor. Kesinlikle sıcaklık değerleri normal boşta 46 derece (fanlar çalışmıyorken) ve oyundayken 57-58 derece falan oluyor. Oyundan çıkınca fanlar hızlı çalıştığı için 25 derceye indiğini bile gördüm.
İnternette çözüm aradım ama bulamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Her türlü soruya açığım, cevaplamaya çalışırım.

Sistem özellikleri:
Ekran kartı: MSI RTX 2080 Gaming X Trio
Anakart: MSI MPG z390 Gaming Pro Carbon AC
Kasa: Cooler Master H500P Mesh
SSD: Samsung 860 Evo 250 GB
PSU: Thermaltake Smart Pro RPB 750W
İşlemci: Intel i5 9600K
RAM: Gskill Trident Z 3000 MHz CL16 2x8 GB
Soğutma: Cooler Master ML240L

Sorun çözülmüştür. Dün vatana fanların anakarta bağlanması için götürmüştüm adam ekran kartının altındaki destek çubuğunu takamamış. Çubuk ortadaki fana değiyormuş ve dönemiyormuş bu yüzden oluyormuş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı