RTX 3060 düşük GPU kullanımı

codaman

Femtopat
Daha fazla  
B450M S2H v2.
RTX 3060 12 GB.
Ryzen 5 1600.
8x2 DDR4 3200MHz RAM.

CPU GPU'ya göre kötü onu biliyorum zaten ama anlatacağım kadar etkilememesi lazım.

Neredeyse her oyunda GPU kullanımı düşük, oyundan oyuna değişiyor tabii mesela Metro Exodus'ta Ultra ayarlar 1080p genelde 70%lerde falan gidip geliyor bazen 40 50'ye düştüğü oluyor bazen de 90'a kadar çıktığı oluyor farklı alanlarda e tabii FPS'te nayapacağını şaşırıyor. CPU kullanımı hep 50-70 arası falan oyle 90'lara çıktığı da olmuyor.

Hadi buna CPU bottleneck diyelim, başka bir oyun var dread delusion diye Steam'den bakabilirsiniz grafikleri PS1 tarzında 2 GB'lık bir oyun istediği minimum CPU i3-2100 ve ben bu oyunda zar zor 50 FPS üstüne çıkıyorum çünkü GPU kullanımı en fazla 15% falan oluyor, düşün abi minimum i3-2100CPU - GeForce GTS 450 GPU isteyen bir oyunu oynayamıyorum şu sistemle, oyunu oynarken bazen ekran kartının fanları dönmüyor bile o kadar kullanılmıyor yani, oyunda öyle optimizasyon sorunu falan da yok olsa başkaları bir ses çıkarırdı çok aradım biri çıksın oyunun optimizasyonu kötü desin diye ama yok.

FIFA 22'de de Max ayarlar artı DSR açıp 2660x1620p ye aldığım halde bile 70-80% civari kullanıyor anca cutscene gol sevinçlerinde falan 90'lara çıkıyor.

DDU'la silmek yeniden yüklemek gibi bilinen şeyleri yaptım yine de aynı bir çözümü yok mu bunun abi başka bir sürü kişi sormuş hiçbirinde doğru düzgün bir çözüm yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam GPU/CPU kullanımı dediğiniz gibi her oyunda değişir Online oyunlarda(Valorant CS:GO vs) işlemci kullanılırken. Tek oyunculu oyunlarda genellikle ekran kartından yer bu da işlemciniz ekran kartına yetişemedişinden dolayı darboğaza sürükler.

Metro'dan verdiğiniz örnekte Metro oyun motoru işlemcinin 4 çekirdek 8 threadini kullanıyor bu yüzden işlemci kullanımınız %100 olmuyor zaten. Yer yer yüksek FPS yer yer düşük olma sebebi detay ve ortamın işlemciyi ne kadar yorduğuna bağlı. Tünellerde mesela GPU kullanımı daha çok artması normal bir darboğaz varsa çünkü CPU'yu rahatlıyor bir nebze. Dread Delusion ise tek çekirdek kullanıyor çünkü çok eski bir oyun ve Ryzen 5 1600 tek çekirdekte GPU'na ne kadar FPS verebiliyorsa onu alabiliyorsun.

Metro'dan verdiğiniz örnekte Metro oyun motoru işlemcinin 4 çekirdek 8 threadini kullanıyor bu yüzden işlemci kullanımınız %100 olmuyor zaten. Yer yer yüksek FPS yer yer düşük olma sebebi detay ve ortamın işlemciyi ne kadar yorduğuna bağlı. Tünellerde mesela GPU kullanımı daha çok artması normal bir darboğaz varsa çünkü CPU'yu rahatlıyor bir nebze. Dread Delusion ise tek çekirdek kullanıyor çünkü çok eski bir oyun ve Ryzen 5 1600 tek çekirdekte GPU'na ne kadar FPS verebiliyorsa onu alabiliyorsun.
Kanka o Dread Delusion eski değil retro grafikli bilerek 2022 çıkışlı bir oyun böyle bir gereksinim istiyor minimum:
  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1+
  • İşlemci: Intel Core i3-2100 | AMD Phenom II X4 965
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTS 450, 1 GB | AMD
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
ve ben bu oyunu doğru düzgün oynayamıyorum çünkü ekran kartı hiç yormuyor kendini.

Kanka o Dread Delusion eski değil retro grafikli bilerek 2022 çıkışlı bir oyun böyle bir gereksinim istiyor minimum:
  • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1+
  • İşlemci: Intel Core i3-2100 | AMD Phenom II X4 965
  • Bellek: 4 GB RAM
  • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTS 450, 1 GB | AMD
  • DirectX: Sürüm 10
  • Depolama: 500 MB kullanılabilir alan
ve ben bu oyunu doğru düzgün oynayamıyorum çünkü ekran kartı hiç yormuyor kendini.
GPU'yu yormaz çünkü oyun indie. CPU ne verirse onu alacaksın. Ryzen 5 5600 alırsan tüm sorunun çözülecek sorun kartta değil. Yazdığın her şey CPU'yu işaret ediyor. 4790K'nın bile tekli çekirdek performansı 1600'den daha iyi.

Hocam tek çekirdek darboğazı diye bir şey de var maalesef tek çekirdek kullanan oyunlarda MSI afterburner dan her çekirdeğin ayrı ayrı kullanımını açarsanız fark edebilirsiniz.
Biliyorum bütün core ların görünümü açık hepsi 40 60 civarlarında geziyorlar hadi Metro da bottleneck yapsın diğer çerez oyunlarda bile GPU kullanımı düşük asıl demeye çalıştığım o yani ben kartı nasıl 99% kullanıma getireceğimi arıyorum herhalde en sonunda overclock yapıcam böyle olmuyor.

Alın fotolar
Metro Exodus Enhanced Edition Screenshot 2023.04.28 - 11.34.11.65.png
Metro Exodus Enhanced Edition Screenshot 2023.04.28 - 11.34.41.11.png
Metro Exodus Enhanced Edition Screenshot 2023.04.28 - 11.35.35.20.png

Geri
Yukarı