RTX 3060 Fortnite FPS düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

Enozit

Hectopat
Daha fazla  
Fortnite grafikler destansıda. DLSS performans bir şekilde Fornite oynuyorum, FPS 180 sabit ayarlıyorum ama oyunda hareket ederken 2-3 FPS oynuyor ki bu normal bir şey ama arada bir FPS 7'ye falan düşüyor. Oyun donuyor, yarım saniye falan sonra uzun bir süre olmuyor daha sonra tekrar oluyor böyle ara ara FPS çok düşüyor. Tekrar düzeliyor, darboğaz diye düşüneceğim ama imkansız. O zaman sorun nedir bilen var mı? Her şey güncel.
Sistem:
Ekran kartı: RTX 3060.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
RAM: 16 GB 2x8 3600 MHz CL16.
Bir ara değerlere bakmak için Afterburner ve Experience değerlerine baktım ekran kartım kendini yormuyor.%83-97 arası kullanıyor genellikle- 85-93 arası geziyor neden %99 değil bilmiyorum.
Fortnite grafikler destansıda. DLSS performans bir şekilde Fornite oynuyorum, FPS 180 sabit ayarlıyorum ama oyunda hareket ederken 2-3 FPS oynuyor ki bu normal bir şey ama arada bir FPS 7'ye falan düşüyor. Oyun donuyor, yarım saniye falan sonra uzun bir süre olmuyor daha sonra tekrar oluyor böyle ara ara FPS çok düşüyor. Tekrar düzeliyor, darboğaz diye düşüneceğim ama imkansız. O zaman sorun nedir bilen var mı? Her şey güncel.
Sistem:
Ekran kartı: RTX 3060.
İşlemci: Ryzen 5 5600X.
RAM: 16 GB 2x8 3600 MHz CL16.
Bir ara değerlere bakmak için Afterburner ve Experience değerlerine baktım ekran kartım kendini yormuyor.%83-97 arası kullanıyor genellikle- 85-93 arası geziyor neden %99 değil bilmiyorum.

Şu anda exprerience ile optimize ettim ve artık her saniye kasıyor 😢

Son düzenleyen: Moderatör:
Benzer sorunu RTX2060 ile yaşıyordum.

Normalde 960M'li laptopum ile oynadığım oyunları RTX li pc de oynarken sıkıntı yaşıyordum. İlk açılışta herşey normalken 20dk sonra arada bir donmalar/fps droplar giriyordu. Daha ilerleyen dönemlerde de After effects, photoshop gibi programlarda basit fonksiyonlar kasmaya başlamıştı. Text editöre tıkladığımda da vs. Aynı zamanda pc bazen kafasına göre ekran kapatıyordu. Ekran kapatma dediğim siyah ekran geliyordu, kasa fanları son derece hızlanıyordu ama ses vs. duymaya/konuşmaya devam edebiliyordum. PC'yi tuştan kapatmadan düzelmiyordu.

Aşağıdaki adımları denedim: (Her adımı uyguladıktan sonra problem 1-2 gün içerisinde geri döndü)
Araştırmalarım hiç bir sonuca ulaştırmamıştı ama denk geldi bir arkadaşımda aynı problem varmış, onun çözümü ekran kartının frekansını 500 düşürmekti. İşe yaramadı bende tabii ki.
Sonra DDU programı ile ekran kartına dair olan her türlü driverı silip tekrardan experience ile kurdum. Aynı problem geri geldi.
Nvidia denetim masası ve experience dan manuel ayarlar yaptım. Aynı problem geri geldi.
Format attım. Aynı problem geri geldi.
Hatalı olmuştur gerekçesiyle yine format attım. Aynı problem geri geldi.
Ekran kartım bozuldu diye düşünerek kasayı servise götürdüm. Bir problem bulamadılar.
Tabii bu işlemler arasında oyunlar için dosya doğrulamaları vs silme tekrar indirmeler tonla yapıldı.

Daha sonra tekrardan formatlı pc'yi servisten aldığımda problem 2-3 gün yoktu. Tekrar nüksetti.

Görev yöneticisinden oyun oynarken takip ettiğimde 1 kez SSD'nin %100 e sıçradığını gördüm.

Sonra RTX2060'ı ve SSD'yi ayrıca söküp servise verdim. O sırada farklı bir SSD ile GTX1650 taktım kasama ve müthiş çalıştı. Rtx'in problemsizken bile iyi çalışmadığını farkettim. Tabii bu sırada servise git/gel ekran kartını değiştirtmek için kendimi yırtıyorum.

Sonra SSD sıfırı ile değiştirildi. Ekran kartımda yine problem yok dediler ve iki parçamı da geri aldım. SSD'yi tekrardan kurmadım ama DDU ile tekrardan driver silip, GTX1650'yi söküp yerine RTX'i geri taktım ve kurdum. Şu anda sıfır problem kaymak gibi çalışıyor pc. Düzgün çalışmaya başlayalı belki 1 ayı geçmiştir. Tüm sorun SSD'den kaynaklanıyormuş gibi görünüyor şu an.

Toplam bu işlemlerin süreci 1 ay sürdü çok uğraştırdı. Ekran kartımda sandığım problem ise PC'yi aldığımdan beri vardı aslında, sadece az gerçekleşiyordu. Tam 1. yılın sonunda artık katlanılamaz hale gelmişti. Belki adımlar yardımcı olur 😁

Benzer sorunu RTX2060 ile yaşıyordum.

Normalde 960M'li laptopum ile oynadığım oyunları RTX'li PC de oynarken sıkıntı yaşıyordum. İlk açılışta her şey normalken 20dk sonra arada bir donmalar/fps droplar giriyordu. Daha ilerleyen dönemlerde de After Effects, Photoshop gibi programlarda basit fonksiyonlar kasmaya başlamıştı. Text editöre tıkladığımda da vs. aynı zamanda PC bazen kafasına göre ekran kapatıyordu. Ekran kapatma dediğim siyah ekran geliyordu, kasa fanları son derece hızlanıyordu ama ses vs. duymaya/konuşmaya devam edebiliyordum. PC'yi tuştan kapatmadan düzelmiyordu.

Aşağıdaki adımları denedim: (her adımı uyguladıktan sonra problem 1-2 gün içerisinde geri döndü)
Araştırmalarım hiçbir sonuca ulaştırmamıştı ama denk geldi bir arkadaşımda aynı problem varmış, onun çözümü ekran kartının frekansını 500 düşürmekti. İşe yaramadı bende tabii ki.
Sonra DDU programı ile ekran kartına dair olan her türlü driverı silip tekrar Experience ile kurdum. Aynı problem geri geldi.
NVIDIA Denetim Masası ve Experience'dan manuel ayarlar yaptım. Aynı problem geri geldi.
Format attım. Aynı problem geri geldi.
Hatalı olmuştur gerekçesiyle yine format attım. Aynı problem geri geldi.
Ekran kartım bozuldu diye düşünerek kasayı servise götürdüm. Bir problem bulamadılar.
Tabii bu işlemler arasında oyunlar için dosya doğrulamaları vs silme tekrar indirmeler tonla yapıldı.

Daha sonra tekrar formatlı PC'yi servisten aldığımda problem 2-3 gün yoktu. Tekrar nüksetti.

Görev yöneticisinden oyun oynarken takip ettiğimde 1 kez SSD'nin %100'e sıçradığını gördüm.

Sonra RTX2060'ı ve SSD'yi ayrıca söküp servise verdim. O sırada farklı bir SSD ile GTX1650 taktım kasama ve müthiş çalıştı. RTX'in problemsizken bile iyi çalışmadığını fark ettim. Tabii bu sırada servise git/gel ekran kartını değiştirtmek için kendimi yırtıyorum.

Sonra SSD sıfırı ile değiştirildi. Ekran kartımda yine problem yok dediler ve iki parçamı da geri aldım. SSD'yi tekrar kurmadım ama DDU ile tekrar driver silip, GTX1650'yi söküp yerine RTX'i geri taktım ve kurdum. Şu anda sıfır problem kaymak gibi çalışıyor PC. Düzgün çalışmaya başlayalı belki 1 ayı geçmiştir. Tüm sorun SSD'den kaynaklanıyormuş gibi görünüyor şu an.

Toplam bu işlemlerin süreci 1 ay sürdü çok uğraştırdı. Ekran kartımda sandığım problem ise PC'yi aldığımdan beri vardı aslında, sadece az gerçekleşiyordu. Tam 1. yılın sonunda artık katlanılamaz hale gelmişti. Belki adımlar yardımcı olur 😁

Yardımın için teşekkür ederim ama benim sorunum biraz daha farklı ve V-Sync açarak arada bir olan kasmayı tamamen kaldırmış oldum iyi günler👍(düzelmemiş :D bir tek Fortnite girdiğimde olduğu için oyundan kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım artık uğraşmıyacağım) çok nadiren takılıyor her ne kadar sinir bozucuda olsa bazen hiç takılmıyor unutuyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı