RTX 3060 geçici bir süre i5-7400 ile kullanılır mı?

RYTEK ATTACKER

Femtopat
Daha fazla  
i5 7400 Sisteme RTX 3060 takmak istiyorum 1 sene içinde işlemcimi ve anakartımı değiştirmeyi planlıyorum 1 seneliğine idare etsin yeter benim için.
Şu anki sistemim aşağıda yazıyor yeni kasa sipariş verdim.

Aldığım kasa: Yeni bir 500W PSU alacağım şu an durumum olmadığından işlemci ile ekran kartını değiştiremiyorum ama ekran kartım arızalı olduğu için ve bu ekran kartını da 2. el adlığımdan bu sefer sıfır bir ekran kartı ve iyi bir şey almak istiyorum. Alıcağım ekran kartı Power Supply içinde Bunu düşünüyorum oynadığım fazla oyun yok Rust, FiveM, GTA 5, pes, FIFA gibi oyunlar oynuyorum performans olarak beni 1 senede olsa tatmin eder mi öyle aman aman bir şey istemiyorum. Yüksek ayarlarda +60 FPS oynayayım bu oyunları bana yeter dediğim gibi durumum olmadığından elimdeki para ile bunu alabiliyorum. Seneye değiştiriceğim anakart ile işlemciyi. Ayrıca bu sistemde yaşanacak darboğaz sistem bileşenlerime zarar verir mi? En kısa sürede yardımlarınızı bekliyorum.

Ekran kartı: NVIDIA 1050 Ti OC Low profile.
İşlemci: Intel i5 7400.
Anakart: ASUS B250 M-K
RAM: 2X 8 GB 16 GB RAM.
SSD: 128 GB.
SSD: 120 GB.
Hard disk: 500 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz sisteme zarar vermez işlemciyi yüksek grafiklere alsanız da muhtemelen tüm gücüyle çalıştıracak. Muhtemelen darboğaz olsa da 1050Ti’dan yüksek performans alırsınız.

Darboğaz sisteme zarar vermez işlemciyi yüksek grafiklere alsanız da muhtemelen tüm gücüyle çalıştıracak. Muhtemelen darboğaz olsa da 1050Ti’dan yüksek performans alırsınız.
Anladım teşekkür ederim. Peki kasa tarafından ve PSU tarafından bir sorun olur mu? Kasanın soğutma performansını nasıl buldunuz? PSU tarafında ise ileride alıcağım herhangi bir anakart veya işlemciye yeterli gelir mi ?

Kasa güzel duruyor. 12K'ya 3060 alacağınıza o fiyatlara 4060 var, onu alsanız daha iyi olur. Eğer ki 4060 veya 3060 alacaksanız yeterli gibi duruyor. Tabii sistemi hangi işlemciyle güncelleyeceksiniz? O da önemli diyebilirim. 550W kaliteli bir PSU 3060'ı da 4060'ı da besler. Tahmini olarak R5 7500F veya R5 5600 alırsınız. Tamamen bütçeye bağlı.

Kasa güzel duruyor. 12K'ya 3060 alacağınıza o fiyatlara 4060 var, onu alsanız daha iyi olur. Eğer ki 4060 veya 3060 alacaksanız yeterli gibi duruyor. Tabii sistemi hangi işlemciyle güncelleyeceksiniz? O da önemli diyebilirim. 550W kaliteli bir PSU 3060'ı da 4060'ı da besler. Tahmini olarak R5 7500F veya R5 5600 alırsınız. Tamamen bütçeye bağlı.

Hocam şöyle bir araştırma yaptım ve şu anki sistemimde göz önünde olduğunda 3060 Ti'ın 4060'dan daha iyi bir performans verdiğini söylüyorlar saf güç olarak oyunlarda daha fazla FPS veriyor ayrıca 4060 alırsam aşırı darboğaz yiyicem her oyun neredeyse 30-40 FPS'e düşer diye düşünüyorum işlemcimi ve anakartımı değiştirene kadar hem en iyi performansı almak hem de değiştirdikten sonra da en iyi performansı almak istiyorum ne yapmam lazım? 3060 Ti mı 4060 mı ben açıkçası şu anki sistemlede oynayacağım için ve FPS'e odaklandığım için 3060 Ti düşünüyorum siz ne diyorsunuz gönlüm DLSS 3.0 desteği var diye 4060 diyor ama 1 sene kullanamıyacağım bu kartı adamakıllı bunu ve performansını düşünüyorum.

İşlemci olarak R5 5600 alırım herhalde. Anakart olarak AM4 destekleyen ASUS'un bir tane anakartı vardı 2-3 k ya onu almayı planlıyorum ama Ryzen tarafından veya Intel tarafından bu kartları besleyebilecek daha uyguna bir işlemci varsa onu da alabilirim.

Yani hocam ben olsam 4060 seçerdim. 3060Ti evet, kas gücü olarak daha önde ama DLSS3 gibi bir teknolojiden dolayı da yeni nesil kartı seçerdim ben. Attığınız linkteki GPU 3060 bu arada ona ithafen söyledim ben. İki GPU'da darboğazı çok fazla yapar muhtemelen, buna çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum. Grafikleri veya çözünürlüğü arttırırsınız ama her türlü yapar yani. Azaltmak için çok bir seçenek yok, 1 yıl dayanır mı bilmiyorum. Ben R5 1400 - RTX 3050 güncellemesi yapmayı düşünürken baktım darboğaz yapacak önce işlemciyi değişmiştim.

3060Ti (200W) 4060(115W) güç verimliliği olarak da baya fark var.

Yani hocam ben olsam 4060 seçerdim. 3060 Ti evet, kas gücü olarak daha önde ama DLSS3 gibi bir teknolojiden dolayı da yeni nesil kartı seçerdim ben. Attığınız linkteki GPU 3060 bu arada ona ithafen söyledim ben. İki GPU'da darboğazı çok fazla yapar muhtemelen, buna çözüm bulabileceğinizi sanmıyorum. Grafikleri veya çözünürlüğü arttırırsınız ama her türlü yapar yani. Azaltmak için çok bir seçenek yok, 1 yıl dayanır mı bilmiyorum. Ben R5 1400 - RTX 3050 güncellemesi yapmayı düşünürken baktım darboğaz yapacak önce işlemciyi değişmiştim.

3060 Ti (200W) 4060(115W) güç verimliliği olarak da bayağı fark var.

Ama şöyle bir durum da var. 4060 ekstra bir darboğaz yapıyor oyunların 30 FPS'e düşmesinden bahsediyorum hocam. 3060'da en azından 12 GB VRAM'in yanında darboğaz olayı da o kadar yaşanmayacaktır. Dediklerinizi düşündüm de ben 3060 alma taraftarıyım 1-2 sene sonra 4060 alırım diye düşünüyorum. Ekran kartım arızalı olduğu için bana hem ileriki zamanda hem de şimdi için en iyi performans verecek kartı istiyorum. Seneye daha rahat bir mali bütçe olacak bu yüzden büyük ihtimalle 4060 ile anakart işlemci değişimi de yaparım.

Anladım. 3060Ti almayacaksanız düz 3060 daha mantıklı ona bakılırsa gücü daha düşük olduğu için. Ama dediğim gibi darboğaz kaçınılmaz. Boyutundan emin değilim ama umarım oyunu zehir etmez. İşlemciniz en fazla GTX 1060 ve dengi gibi kartları besleyebiliyor çünkü.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu da 3060Ti i5 7400 kombinasyon örneği.

Anladım. 3060 Ti almayacaksanız düz 3060 daha mantıklı ona bakılırsa gücü daha düşük olduğu için. Ama dediğim gibi darboğaz kaçınılmaz. Boyutundan emin değilim ama umarım oyunu zehir etmez.

Aynen 3060 Ti almayacağım mantıksız geldi hem VRAM olarak da soğutma olarak da 3060 daha iyi bana göre darboğaz konusunda dediğiniz gibi kaçınılmaz ama 4060'daki gibi 20-30 FPS'e düşmez diye tahmin ediyorum anakartım B250 çipsetine sahip olduğu için overclock yapamıyorum maalesef işlemcime zaten şu aralar oynadığım tek oyun Rust var onda da çok fazla bir sorun yaşamam diye düşünüyorum 1050'den daha iyi bir performans alacağım kesin zaten darboğaz olsun olmasın her türlü daha iyi bir sonuç alırım.

Anladım. 3060 Ti almayacaksanız düz 3060 daha mantıklı ona bakılırsa gücü daha düşük olduğu için. Ama dediğim gibi darboğaz kaçınılmaz. Boyutundan emin değilim ama umarım oyunu zehir etmez. İşlemciniz en fazla GTX 1060 ve dengi gibi kartları besleyebiliyor çünkü.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu da 3060 Ti i5 7400 Kombinasyon örneği.

Ti ile aradaki performans farkı var ama 10-20 FPS fark eder diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:
Hocam aslında 4060'daki gibi 20-30 FPS'e düşmez mantığı doğru değil. 3060 ile 4060'ın DLSS 3 teknolojisi olmadan kas gücü olarak %8-15 fark var diye biliyorum. 3060Ti ikisinden de üstün. Ama ileride daha yüksek sistemlere geçeceğinizi varsayarsak idare edebilirsiniz. 3060Ti ile ortalama %60-40 darboğaz varken 3060'da ortalama %50-35 arası falan olur. DDR5 platforma geçecek kadar artarsa bütçeniz 7500F ve 4000 serisi bir GPU alırsınız yıllarca gider zaten. Hatta seneye kalmadan 5000 serisi de çıkacak gibi, belki daha iyi bir şey alırsınız.

Geri
Yukarı