RTX 3060 sistemde oyunlarda anlık donma oluyor

Steven Gerrard

Hectopat
RAM
8*2 HyperX Fury.
Ekran kartı
Gainward RTX 3060 ghost.
Anakart
MSI B460M Pro.
İşlemci
i5-10400F
Merhabalar arkadaşlar, yazdığım sisteme sahibim. Ekran kartı harici tüm parçaları 4,5 aydır kullanıyorum. Ekran kartını ise sisteme dün monte ettim. DDU ile sürücüleri kaldırıp güncel sürücüleri GeForce Experience ile kurdum. İnternet hızım çok yavaş olduğundan şu ana kadar sadece PUBG'yi indirip deneyebildim. Dün akşam PUBG'yi indirirken bilgisayara daha önce indirdiğim filmi izlerken 7-8 dakikada bir sürekli 1-2 saniye donma olduğunu fark ettim. Bugün ise PUBG oynarken aynı şekilde birkaç dakikada bir anlık takılma yaşıyorum. Sorunun çözümü hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa cevaplarını bekliyorum.

Son düzenleme:
PSU yeterli gelmeli normal şartlarda. 3060 öncesi hiç böyle bir sorun oldu mu? SSD de sıkıntı çıkartıyor olabilir ama geçmişte hiç sorun çıkartmayıp ekran kartını beklemiş olması pek olası değil. Oyun içi değerleri paylaşırsan bir bakalım duruma. Takılma olduğu anın ekran görüntüsünü alabilirsin. Öncesinde SSD'ye de bir test uygulaman iyi olur. Oyun içi değerlere FPS monitör programı ile bakabilirsin. Oyuna girerken programın açık olması yeterli.

3060 öncesinde GT 1030 kullanıyordum hiç olmadı hocam problem. Takılma olduğunda herhangi bir fps düşüşü olmuyor afterburner ve rinaturnerla kontrol ediyorum.

O zaman önce SSD'yi bir kontrol et, bir şekilde bu zamana denk gelmiş olabilir. Sonra bir kez daha DDU ile sürücü kaldırıp, tekrardan yükle. Bir şekilde Experience ile yükleme sırasında bir sorun oluşmuş olabilir.

Ssd kontrolü için önerebileceğiniz herhangi bir program, video vs. var mı ?

AD SSD Bencmark, CrystalDiskMark programlarından biri olabilir. HD tune ile de sağlık testi yapabilirsin.

AD SSD Bencmark, CrystalDiskMark programlarından biri olabilir. HD tune ile de sağlık testi yapabilirsin.

Teşekkürler hocam paylaşacağım sonuçları.

Hocam söylediğiniz iki programla da test yaptım sonuçlar bu şekilde.
Ayrıca film açıp takılma olan kısmı da kaydettim. Videonun 13.saniyesinden sonra donma oluyor. Daha sonra aynı sahneyi tekrar açtım ve herhangi bir donma olmadı.
Video Donma Linki

Dosya Ekleri

• Ssd Sonuç.png
    159,3 KB · Görüntüleme: 116
Son düzenleme:
Küçük bir dosya boyutunda bile iki ayrı sonuç çıkmış. Dosya boyutunu iyice yükselterek biraz zorlamayı deneyebilirsin bence. Bu sırada sürücü kurulumunu da aradan çıkartırsan iyi olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…