Çözüldü RTX 3060 Ti bütün oyunlarda hata veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

KaidoV1

Femtopat
Daha fazla  
RAM
2x GSKILL 8GB RipjawsV Kırmızı DDR4 2400MHz CL15 1.2V Single Ram
Ekran kartı
Galax Galakuro Nvidia Geforce Rtx 3060 Ti
Anakart
Asus Prime B 550M-K
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler dilerim. Sorunum başlıkta da belirttiğim üzere her türlü oyunda hata almak. Yaklaşık 1 haftadır bu sorunun çözüme kavuşması için uğraşıyorum fakat başarılı olamadım. Her türlü çözüm ve önerinize açığım. Çözüme ulaşmak adına konunun devamına şimdiye kadar denediğim çözüm girişimlerini yazacağım, daha hızlı çözüme ulaşmak adına yardımcı olur umarım.

Yaklaşık birkaç yıldır aynı sistemi -Intel i5 7500 işlemci ve ASUS Prime b 250M-K anakartı ile kullanmaktaydım. Yakın zamanda mining piyasasında düşüşe geçmesi ile birlikte uygun fiyata 2. el bir ekran kartı aldım ve Intel işlemcimle kullanmaya başladım. Aylarca hiç sorun yaşamadım fakat tahmin edebileceğiniz üzere ekran kartı pek çok oyunda darboğaz yapıyordu. Bende buna çözüm olarak yaklaşık 1 hafta önce güncel sistemim olarak belirttiğim üzere ASUS Prime B550M-K anakart ve Ryzen 5 5600 işlemcisine geçiş yapıp sistemi toplardım. Fakat sistemi kurduğum andan itibaren ekte görülmüş olan bir dizi hata ile karşılaştım.

Sorunu çözmek adına uyguladığım bazı adımlar.
-Anakartın ekran kartı soketinde arıza olduğunu düşünerek kartı iade etmek ve görece çok daha güvenilir bir mağazadan aynı kartı almak.

-DDU programı ile bilgisayarı güvenli modda çalıştırıp ekran kartı sürücüsü silip yeniden kurmak.

-Windows 11 dahil (ilk başta sorundan Windows 11'den kaynaklanabileceğini düşünmüştüm.) 4 defa Windows 10'u tekrar kurmak.

-Aldığım hataların hepsini Google, YouTube gibi mecralara yazarak Türkçe ve yabancı kaynaklardan öğrendiğim çözüm önerilerini harfiyen uygulamak.
1.kayıt defterini düzenlemek.(önerilen yerlere tdr level gibi dosyalar oluşturmak.)
2.Windows Defender'a ait ne varsa kapatmak.
3.oyunun dosyalarını doğrulamak.(CoD Warzone 2.0 da 13 dosya tekrar tekrar denememe rağmen doğrulanamıyor ve tekrar indiriliyor.)
4.Microsoft Visual C++,DirectX ve gerekli driverları kurmak.

-Eski işlemcimle yeteri kadar beslenemeyen ekran kartımın, yeni işlemci ile sınırlarını zorlayarak belki eski sahibi OC yapmıştır düşüncesi ile MSI Afterburner programı ile önce MHz hızını azalmak. Emin olamadıktan sonra komşumdan aldığım GTX 1650 Super ekran kartını sisteme takıp denemek ve aynı hatayı almak.(kendi kartımı da başka sistemde denedim ve bir hata ile karşılaşmadım.)

-Örnek bir oyun vermem gerekirse CoD Warzone 2.0 oyununda bazen giriş ekranında bazen oyun içerisinde bazen de tam oyunun bittiği ana ekrana döneceğim anda hatayla karşılaşıyorum.

Arkadaşlar artık gerçekten sinirlerim bozulmaya başladı. Yani sistem yükseltmek için yola çıkıp para harcadıktan sonra böyle bir şeyle karşılaşmak gerçekten insanı mahvediyor. Sorunumu çözen kişiye en samimi duygularımla teşekkür etmek, desteği ve emeği için bir hediye vermek istiyorum.

Alınan hatalar.

WhatsApp Image 2023-01-20 at 17.56.02 (1).jpeg

WhatsApp Image 2023-01-20 at 17.56.02 (2).jpeg

WhatsApp Image 2023-01-20 at 17.56.02.jpeg

WhatsApp Image 2023-01-20 at 17.56.03.jpeg

WhatsApp Image 2023-01-20 at 17.56.38.jpeg

WhatsApp Image 2023-01-20 at 18.17.12.jpeg

-

Çözüm
tüm sürücüleri en son sürüme yükle bios dahil
Driver güncellemek ilk denediğim şeylerden.Bios u dün güncelledim fayda vermedi.

Arkadaşlar ramlerimden biri arızalı çıktı.Programlar her zaman doğruyu gösteremeyebiliyor.Ben programa güvenip ramleri denememiştim.Ne varsa eskilerde var sorunlu olanı çıkarınca her şey normale döndü.
Hocam ekran kartları Windows tarafından USB gibi removeable aygıtlar olarak görülüyor. Attığınız 4. fotoğrafta DirectX yazılımında bulunan bir fonksiyon ekran kartınızın belleğine source yazmaya çalıştığında hata almışsınız. İşlemciniz ekran kartına veri işlerken hatalı işliyor olabilir ve bunun sebebi eksik/hatalı sürücü olabilir. İşlemci sürücüsünü kurmayı deneyin;

Win 11 64 bit seçeneği ile indirip kurulumu yapın.
Kurulumu yaptım fakat ardından bilgisayar sürekli mavi ekran karası verip kendini yeniden başlattı.Sistem geri yükleme yapmak durumunda kaldım.

Dosya Ekleri

• IMG_20230121_195127.jpg
    IMG_20230121_195127.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 23
RAM voltajını elle 1.2v yapmayı dene. PSU nedir?

CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-01 80PLUS 600W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA fiyatı, teknik özellikleri, modelleri, en ucuz fiyatlarla Vatan Bilgisayar'da
Kasa ve PSU bu.

RAM voltajını elle 1.2v yapmayı dene. PSU ned.

RAM voltajını elle 1.2v yapmayı dene. PSU nedir?

RAM voltajı söylediniz değerde.

Arkadaşlar ana sorunu çözdüm. Hint aksanıyla İngilizce konuşan arkadaşların sayısız videosunu izledikten sonra bir şekilde çözüldü. Hangi adımda çözdüldü bilmiyorum ama. CoD Warzone 2.0 oyununun ekstra bir hatası daha varmış. Sanırım onun yüzünden çözülmediğini zannediyordum belki de çoktan çözüldü bilmiyorum. Şu an sadece Warzone da hata alıyorum o da varsın öyle kalsın. Diğer oyunlarda hiçbir sıkıntı yok. Konu kilitlenebilir.

Arkadaşlar sorunum tabiri caizse tekrardan hortladı diyebilirim.Bu defa oyunlarda donma olduğu zaman olay görüntüleyicide ortaya çıkan ortak raporu atıyorum,

WhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.44 (1).jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.44.jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.45 (1).jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.45 (2).jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.45 (3).jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.45 (4).jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.45 (5).jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.45.jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.46 (1).jpegWhatsApp Image 2023-01-30 at 03.58.46.jpeg umarım çözüme bir faydası olur gerçekten gına geldi artık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler dilerim. Sorunum başlıkta da belirttiğim üzere her türlü oyunda hata almak. Yaklaşık 1 haftadır bu sorunun çözüme kavuşması için uğraşıyorum fakat başarılı olamadım. Her türlü çözüm ve önerinize açığım. Çözüme ulaşmak adına konunun devamına şimdiye kadar denediğim çözüm girişimlerini yazacağım, daha hızlı çözüme ulaşmak adına yardımcı olur umarım.

Yaklaşık birkaç yıldır aynı sistemi -Intel i5 7500 işlemci ve ASUS Prime b 250M-K anakartı ile kullanmaktaydım. Yakın zamanda mining piyasasında düşüşe geçmesi ile birlikte uygun fiyata 2. el bir ekran kartı aldım ve Intel işlemcimle kullanmaya başladım. Aylarca hiç sorun yaşamadım fakat tahmin edebileceğiniz üzere ekran kartı pek çok oyunda darboğaz yapıyordu. Bende buna çözüm olarak yaklaşık 1 hafta önce güncel sistemim olarak belirttiğim üzere ASUS Prime B550M-K anakart ve Ryzen 5 5600 işlemcisine geçiş yapıp sistemi toplardım. Fakat sistemi kurduğum andan itibaren ekte görülmüş olan bir dizi hata ile karşılaştım.

Sorunu çözmek adına uyguladığım bazı adımlar.
-Anakartın ekran kartı soketinde arıza olduğunu düşünerek kartı iade etmek ve görece çok daha güvenilir bir mağazadan aynı kartı almak.

-DDU programı ile bilgisayarı güvenli modda çalıştırıp ekran kartı sürücüsü silip yeniden kurmak.

-Windows 11 dahil (ilk başta sorundan Windows 11'den kaynaklanabileceğini düşünmüştüm.) 4 defa Windows 10'u tekrar kurmak.

-Aldığım hataların hepsini Google, YouTube gibi mecralara yazarak Türkçe ve yabancı kaynaklardan öğrendiğim çözüm önerilerini harfiyen uygulamak.
1.kayıt defterini düzenlemek.(önerilen yerlere tdr level gibi dosyalar oluşturmak.)
2.Windows Defender'a ait ne varsa kapatmak.
3.oyunun dosyalarını doğrulamak.(CoD Warzone 2.0 da 13 dosya tekrar tekrar denememe rağmen doğrulanamıyor ve tekrar indiriliyor.)
4.Microsoft Visual C++,DirectX ve gerekli driverları kurmak.

-Eski işlemcimle yeteri kadar beslenemeyen ekran kartımın, yeni işlemci ile sınırlarını zorlayarak belki eski sahibi OC yapmıştır düşüncesi ile MSI Afterburner programı ile önce MHz hızını azalmak. Emin olamadıktan sonra komşumdan aldığım GTX 1650 Super ekran kartını sisteme takıp denemek ve aynı hatayı almak.(kendi kartımı da başka sistemde denedim ve bir hata ile karşılaşmadım.)

-Örnek bir oyun vermem gerekirse CoD Warzone 2.0 oyununda bazen giriş ekranında bazen oyun içerisinde bazen de tam oyunun bittiği ana ekrana döneceğim anda hatayla karşılaşıyorum.

Arkadaşlar artık gerçekten sinirlerim bozulmaya başladı. Yani sistem yükseltmek için yola çıkıp para harcadıktan sonra böyle bir şeyle karşılaşmak gerçekten insanı mahvediyor. Sorunumu çözen kişiye en samimi duygularımla teşekkür etmek, desteği ve emeği için bir hediye vermek istiyorum.

Alınan hatalar.

Eki Görüntüle 1639194

Eki Görüntüle 1639195

Eki Görüntüle 1639196

Eki Görüntüle 1639197

Eki Görüntüle 1639198

Eki Görüntüle 1639199

-

Driver güncellemek ilk denediğim şeylerden.Bios u dün güncelledim fayda vermedi.

Arkadaşlar ramlerimden biri arızalı çıktı.Programlar her zaman doğruyu gösteremeyebiliyor.Ben programa güvenip ramleri denememiştim.Ne varsa eskilerde var sorunlu olanı çıkarınca her şey normale döndü.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı