RTX 3060 Ti sistem durduk yere donuyor

Alper S.

Hectopat
Merhabalar öncelikle, telefondan yazdığım için yazım hatalarım olursa affola. Daha yeni aldığım RTX 3060 Ti ekran kartım durduk yere, hiçbir problem yokken bilgisayarımda anlık donmalar oluşmaya başladı. FurMark'dan bir test yapayım dedim ve test başlar başlamaz program kendini kapattı. Anladım ki sorun ekran kartında, 3-5 saniyede bir her şey takılıyor ve sonrasında ekranım açılıp kapanıyor, görev yöneticisinde de ekran kartının anlık olarak %100'e çıktığını ve 0'a tekrar düştüğünü görebiliyorum. Ve Zero fan teknolojisinin bulunduğu bir kart olduğu için açılışta 1-2 saniye fanlar çalışır sonra kapanır otomatik olarak, her donmadan sonra anlık olarak fanlar çalışıp tekrar duruyor. Yani sanki sürekli ekran kartı kendini sıfırlıyor, sistem yeniden açılmış gibi oluyor. Ve buna sebep olabilecek bir şey yapmadım. Sebep ne olabilir, bir arıza var evet, uğraşacağız o da belli ama nedir yani?

Hız aşırtma işlemi yapmadığınızı ve güç kaynağınızın yeterli olduğunu varsayıyorum. Başka bir kasada test ettiniz mi?
Ürün garantili değil mi? Garantiye/servise gönderme şansınız var ise hiç beklemeyin.​

Ekran kartının modeline göre bir program varsa (Dragon Center, Armoury Crate vb.) silebilirsin. Sorun hala devam ediyorsa ya güç kaynağın doğru ve yeterli beslemeyi yapamıyordur ya da ekran kartı arızalıdır diyebiliriz.
Driver'larla ilgili bir durum değil, üstüne zaten ufak kasmalar halinde başladığı için format da atmış bulundum, format sonrası hepten böyle olması iyice şaşırttı, driver'ım güncel. Bence yazılımsal olarak bir sıkıntı yok.
Windows tuşu + crtl + Shift + b basmayı dene.
Bir düzelme yok.
Hız aşırtma işlemi yapmadığınızı ve güç kaynağınızın yeterli olduğunu varsayıyorum. Başka bir kasada test ettiniz mi?
Ürün garantili değil mi? Garantiye/servise gönderme şansınız var ise hiç beklemeyin.​
Olay daha çok yeni, direkt buraya yazdım zaten, donanım açısından bir sıkıntı yok, bir kaç saat önce cayır cayır kullanıyordum bilgisayarı.
Kartı zamanında kasa temizliği için çıkarttığımda pci girişinde bulunan pinler varya yan yana 100'e yakındır sayısı. Sadece bir sütunun yarısı yok, sanırım bir kaplama tarzı bir şey bu ve o küçük pinlerin bir tanesinin yarı parçası yok nedense. Onun bir etkisi var mıdır? Tabi ki sorun yaratabilecek bir olaydır ama sonuçta o halde çalışıyordu bu kart günlerdir.
Bahsettiğim olay bu, az önce çektim.

Dosya Ekleri

• IMG_20211106_213536.jpg
    IMG_20211106_213536.jpg
    92,3 KB · Görüntüleme: 28
Son düzenleme:

Geri
Yukarı