RTX 3060 Ti sistemde bazı oyunlarda FPS düşmesi oluyor

İşletim sistemi
Windows 11

mehmet ercan

Hectopat
Daha fazla  
RAM
32 GB Kingston 3200 MHz 16x2 CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 PRO 1TB
Ekran kartı
3060 Ti
Anakart
MSI PRO B760M-E
İşlemci
i5 13400F
Bazı oyunlarda drop sorunu yaşıyorum ama bir darboğaz gözükmüyor. Hogwarts Legacy oyununda mesela bir duvarı kırarken %0.1 FPS 2'ye falan düşüyor.
Ekte sistemi belirttim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    57,6 KB · Görüntüleme: 26
  • WhatsApp Görsel 2024-02-29 saat 19.26.24_dd82cfe3.jpg
    WhatsApp Görsel 2024-02-29 saat 19.26.24_dd82cfe3.jpg
    304,6 KB · Görüntüleme: 26
MSI Afterburner'da %1 FPS ölçmede şöyle bir sıkıntı var. Benchmark ayarını yaptıktan sonra atadığınız kısayol ile %1 FPS ölçümünü başlatmanız gerek. Belli bir müddet ölçüyor ve düşük bir yerde takılı kalıyor benim 0 da takılı kaldığı da oluyordu tekrar tekrar başlatmam gerekiyordu. Sürekli olarak bir ölçüm yapmıyor sanırım. O yüzden ben sadece %1 FPS'i AMD yazılımından takip ediyorum AMD yazılımı da CPU kullanımını vs hatalı verdiği için Afterburner kullanıyorum 😄 farklı yazılımdan kontrol etmeyi denediniz mi aynı sonucu mu alıyorsunuz?

Gerçi drop sorunu da var demişsiniz 😕

MSI Afterburner'da %1 FPS ölçmede şöyle bir sıkıntı var. Benchmark ayarını yaptıktan sonra atadığınız kısayol ile %1 FPS ölçümünü başlatmanız gerek. Belli bir müddet ölçüyor ve düşük bir yerde takılı kalıyor benim 0 da takılı kaldığı da oluyordu tekrar tekrar başlatmam gerekiyordu. Sürekli olarak bir ölçüm yapmıyor sanırım. O yüzden ben sadece %1 FPS'i AMD yazılımından takip ediyorum AMD yazılımı da CPU kullanımını vs hatalı verdiği için Afterburner kullanıyorum 😄 farklı yazılımdan kontrol etmeyi denediniz mi aynı sonucu mu alıyorsunuz?

NVIDIA'da bunu nereden görebirim ama biyerleri falan kırınca bariz bir drop oluyor 0.3 saniye falan sürüyor ama can sıkıcı bir durum darboğaz vs de gözükmüyor.

Hogwarts Legacy hiç oynamadım ama oyunda bir optimizasyon sorunu drop sorunu olduğunu duymuştum zamanında tabii sonradan düzelttiler mi bilemiyorum.

NVIDIA için; alt+z>ayarlar>hud düzeni>performans kısmından ayarlayabilirsiniz.
Forumda bir ayar rehberi vardı hocam bırakıyorum;

Hogwarts Legacy hiç oynamadım ama oyunda bir optimizasyon sorunu drop sorunu olduğunu duymuştum zamanında tabii sonradan düzelttiler mi bilemiyorum.

NVIDIA için; alt+z>ayarlar>hud düzeni>performans kısmından ayarlayabilirsiniz.
Forumda bir ayar rehberi vardı hocam bırakıyorum;

Çoğu oyunda bu şekilde ama NVIDIA performanta %99 FPS diye bir şey var bu nedir?

Bazı yazılımlarda farklı geçiyor hocam AMD'de de o şekilde %99 FPS dediği %1 FPS aslında.

Şu anda fark ettim drop sırasında GPU kullanımı ciddi düşüyor.

Watt 180'den 160'lere düşüyor ama kullanım %100'den %10-20 arası bir değere düşüyor.
Hatta şu anda savaşa girdim 5-6 drop sonrası yavaş yavaş watt düştü 50'lere oyun komple dondu 5 dakikadır hala donuk mesela gitti şu anda.

Watt 180'den 160'lere düşüyor ama kullanım %100'den %10-20 arası bir değere düşüyor.
Hatta şu anda savaşa girdim 5-6 drop sonrası yavaş yavaş watt düştü 50'lere oyun komple dondu 5 dakikadır hala donuk mesela gitti şu anda.

Oyun gidince sistem yavaşlıyor mesela Görev Yöneticisi'ni açıyorum 5-10 sn sonra bilgiler geliyor.

Tam şu anda bir bölümde takıldım oraya gelince direkt oyun gidiyor Görev Yöneticisi'nden kapatmak zorunda kalıyorum altf4 de işe yaramıyor.

Bilgisi olan yok mu arkadaşlar.

Hala sorunu çözemedim.

Bazı yazılımlarda farklı geçiyor hocam AMD'de de o şekilde %99 FPS dediği %1 FPS aslında.

Bilginiz var mı hocam her şeyi yaptım yamayı sildim yok olmuyor.

Son düzenleme:

Oyun gidince sistem yavaşlıyor mesela Görev Yöneticisi'ni açıyorum 5-10 sn sonra bilgiler geliyor.

Tam şu anda bir bölümde takıldım oraya gelince direkt oyun gidiyor Görev Yöneticisi'nden kapatmak zorunda kalıyorum altf4 de işe yaramıyor.

Bilgisi olan yok mu arkadaşlar.

Hala sorunu çözemedim.

Bilginiz var mı hocam her şeyi yaptım yamayı sildim yok olmuyor.
Vallahi hocam aklıma bir şey gelmiyor açıkçası. Bu problem uzun zamandır mı böyle yoksa Leagcy ile ortaya çıktı ve birden bütün oyunlarda ve sistemde mi sıkıntılar yaşıyorsunuz? Kurduğunuz yamadan sonra sıkıntı yaşıyorsanız eğer bilgisayarınıza bir virüs taraması yapın ya da kesin çözüm için sağlıklı bir format atın (Leagcy sonrası yaşıyorsanız yama sonrası virüs senaryosu için diyorum)

Onun dışında yakın zamanda güç ile ilgili bir problem yaşandı mı ani elektrik gitmesi ya da prizleriniz normal ise akım korumalı priz kullanmayı tercih edin. Belki güç kablonuz ya da PSU'da da sıkıntı olabilir. Farklı bir çözüm bulursam tekrar yazarım hocam. :/

Yeni konular

Geri
Yukarı