Çözüldü RTX 3060 Ti ve i5-9400F darboğaz yapıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ZantiagO

Hectopat
Yeni sistem topladım ve bu sistemi alırken RTX 2060'lı bir sistem için optimize etmiştim, işlemcimi i5 9400F almıştım. Ama kartım ile ilgili problemler çıkınca iade edip başka sipariş ettim. Toplam 3 kart değiştim ve üçünde de problemler yaşadım en sonunda sinirle gidip Gigabyte Aorus RTX 3060 Ti Master kartını aldım ve aldığım günden beri kartı performanslı kullanamadım. Kartı hiçbir şekilde %80 veya %90 üstüne çıkaramıyorum. Hep %40-%60, en fazla %70 aralarında oluyor, nadir %80 ve %90 oluyor; işlemci hep %80 - %90 %99 aralarında oynuyor ama kart ölü gibi, yok gibi bir şey. İşlemcimi i9 9900K yapmayı düşünüyorum, yayın hayatına da atılmayı düşünüyorum. Tavsiyeniz ne olurdu? Sizce hangi işlemciye geçmeliyim? Sistemim çok yeni ,1 ay olmadı daha toplayalı. Şimdiden teşekkürler.

Intel i5-9400F
Asus TUF Z390-PLUS Gaming Intel Z390 4266MHz DDR4 LGA1151 ATX Anakart
Corsair Hydro H80i V2
Corsair 16GB 3600MHz DDR4 Ram Dual Değil Bu Arada Single

Çözüm
Yeni sistem topladım ve bu sistemi alırken RTX 2060'lı bir sistem için optimize etmiştim, işlemcimi i5 9400F almıştım. Ama kartım ile ilgili problemler çıkınca iade edip başka sipariş ettim. Toplam 3 kart değiştim ve üçünde de problemler yaşadım en sonunda sinirle gidip Gigabyte Aorus RTX 3060 Ti Master kartını aldım ve aldığım günden beri kartı performanslı kullanamadım. Kartı hiçbir şekilde %80 veya %90 üstüne çıkaramıyorum. Hep %40-%60, en fazla %70 aralarında oluyor, nadir %80 ve %90 oluyor; işlemci hep %80 - %90 %99 aralarında oynuyor ama kart ölü gibi, yok gibi bir şey. İşlemcimi i9 9900K yapmayı düşünüyorum, yayın hayatına da atılmayı düşünüyorum. Tavsiyeniz ne olurdu? Sizce hangi işlemciye geçmeliyim? Sistemim çok yeni, 1 ay olmadı daha toplayalı. Şimdiden teşekkürler.

Intel i5-9400F
Asus TUF Z390-PLUS Gaming Intel Z390 4266MHz DDR4 LGA1151 ATX Anakart
Corsair Hydro H80i V2
Corsair 16GB 3600MHz DDR4 Ram Dual değil bu arada Single

RAM'leri Dual Channel yaparsanız çok iyi olur. i9 9900K 3060 Ti'ye darboğaz yapmayacaktır. Anakart değiştirmenize gerek yok i9 9900K onu gayet iyi besler. Zaten 8 çekirdek ile yayında da çok iyi performans verecektir. Aşağıya link bırakıyorum videoya bakabilirsiniz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Intel işlemcilerde F ibaresi dahili ekran kartı yok anlamına gelir. K ibaredi OC yapılabilir demek ve işlemci ile RAM'e OC için de Z serisi anakart gerekli.
RAM'e OC'den kasıt işlemcinin doğal olarak desteklediği RAM frekansının üzerine çıkmak. Z serisi anakart olmadan 9400F işlemcisi ile 3200 MHZ RAM kullanınca RAM frekansını 2666 MHZ'in üzerine çıkaramıyorsun mesela.

Hocam sistemi okurken içim çok kötü oldu. Çok bilgisizce toplanmış bir sistem gibi. İnşallah PSU Gamepower falan değildir.
1-Z390 anakarta 9400F takmak. OC yapamasanıza rağmen OC destekleyen anakart almışsınız. Tabi ileriye dönük bir seçimse orasını bilemem.
2-Single Channel RAM kullanmak.
3-9400F'e RTX 3060 Ti takmak. İşlemciyi ileride yükselirim diye taktıysanız iyi. Lâkin bealeyecegini düşündüyseniz bu da bir hata olabilir. Darboğaz'ı azaltmak için 9700K-9900K alabilirsiniz ya da DSR ile çözünürlük yukseltebilirsiniz.
Lâkin benim size önerim elinizdeki anakart ve işlemciyi satıp 5600X ve orta seviye bir B550 almanız.

Hocam sistemi okurken içim çok kötü oldu. Çok bilgisizce toplanmış bir sistem gibi. İnşallah PSU Gamepower falan değildir.
1-Z390 anakarta 9400F takmak. OC yapamasanıza rağmen OC destekleyen anakart almışsınız. Tabi ileriye dönük bir seçimse orasını bilemem.
3-9400F'e RTX 3060 Ti takmak. İşlemciyi ileride yükselirim diye taktıysanız iyi. Lâkin bealeyecegini düşündüyseniz bu da bir hata olabilir. Darboğaz'ı azaltmak için 9700K-9900K alabilirsiniz ya da DSR ile çözünürlük yukseltebilirsiniz.
Lâkin benim size önerim elinizdeki anakart ve işlemciyi satıp 5600X ve orta seviye bir B550 almanız.
Zararını arttırırsın 5600X için işlemci ve anakart sattırarak. 9700K çok iyi gider bu sisteme eğer upgrade yapılacaksa. Geçen haftalarda 2800 TL'ye 9700KF aldım. RAM mevzusu da var. Dual RAM kullanılmalı.

Intel işlemcilerde F ibaresi dahili ekran kartı yok anlamına gelir. K ibaredi OC yapılabilir demek ve işlemci ile RAM'e OC için de Z serisi anakart gerekli.
RAM'e OC'den kasıt işlemcinin doğal olarak desteklediği RAM frekansının üzerine çıkmak. Z serisi anakart olmadan 9400F işlemcisi ile 3200 MHz RAM kullanınca RAM frekansını 2666 MHz'in üzerine çıkaramıyorsun mesela.

Anakartım Z390 RAM veya işlemci OC ile akalı bir problemim yok problemim işlemcim şu anda ekran kartımı besleyemiyor bunuda herhangi bir parça değiştirmeden parçadan kastımda anakart ve monitör çünkü o kadarlık bir bütçeye sahip değilim şu an açıkcası.

Evet anakartı ileriye dönük aldım çünkü toplarken bütçem kısıtlıydı ve zamanım yoktu o yüzden böyle yaptım ve sorunumu yukarıda belirttim bu sistemi ilk toplarken sadece oyun odaklı topladım yayın işini son 2-3 gündür aklımda bulunuyor ve şöyle bir şey var konu yanlış anlaşılmış belliki bir düzelte getirmek isterim ben sistemi RTX 2060 üzerini kurmuştum ilk aldığım kart arızalı çıktı iade ettim başka satıcıdan sipariş ettim RTX 2060 aldım satıcı 5600XT gönderdi sinirden beynim döndü anında kargoda iade ettim 5000 TL ödeyip 3500 TL'lik kart gönderdi sonrasında elden almak istedim gittiğim yer tamam yarın tedarik edeceğiz dedi gittim bana O6G yerine A6G göndermişlerdi OC versiyonu tedarik edemeyip OC parası almaya çalıştılar bende en sonunda sinirden girdim 3060 Ti gördüm aldım çıktım tamamen sinirle yaptım bu hareketi çünkü sistemden soğuma derecesine geldim artık daha kullanamadan RAM mevzusuda şu şekilde satıcı belirtmemiş Dual sanıp aldım ama sorun yok ürün favori listemde Corsair 16 GB 3600MHz Vengeance aynı satıcıdan tekrar alırım o en küçük problemim şu an ilk işim işlemciyi çözmem.
Anladığım kadarıyla i9 9900K benim problemimi çözer peki RAM'i Dual yaparsam ne gibi bir + sağlarım Single göre acil yapmam gerekirmi yoksa zamanla da olur mu?

Son düzenleme:
1080p'de işlemcinin 3060 Ti'a darboğaz yapması normal. RAM'leri Dual yapıp 1440P bir monitöre geçerseniz hiçbir sorununuz kalmaz diye düşünüyorum.

Anakartım Z390 RAM veya işlemci OC ile akalı bir problemim yok problemim işlemcim şu anda ekran kartımı besleyemiyor bunuda herhangi bir parça değiştirmeden parçadan kastımda anakart ve monitör çünkü o kadarlık bir bütçeye sahip değilim şu an açıkcası.

Evet anakartı ileriye dönük aldım çünkü toplarken bütçem kısıtlıydı ve zamanım yoktu o yüzden böyle yaptım ve sorunumu yukarıda belirttim bu sistemi ilk toplarken sadece oyun odaklı topladım yayın işini son 2-3 gündür aklımda bulunuyor ve şöyle bir şey var konu yanlış anlaşılmış belliki bir düzelte getirmek isterim ben sistemi RTX 2060 üzerini kurmuştum ilk aldığım kart arızalı çıktı iade ettim başka satıcıdan sipariş ettim RTX 2060 aldım satıcı 5600XT gönderdi sinirden beynim döndü anında kargoda iade ettim 5000 TL ödeyip 3500 TL'lik kart gönderdi sonrasında elden almak istedim gittiğim yer tamam yarın tedarik edeceğiz dedi gittim bana O6G yerine A6G göndermişlerdi OC versiyonu tedarik edemeyip OC parası almaya çalıştılar bende en sonunda sinirden girdim 3060 Ti gördüm aldım çıktım tamamen sinirle yaptım bu hareketi çünkü sistemden soğuma derecesine geldim artık daha kullanamadan RAM mevzusuda şu şekilde satıcı belirtmemiş Dual sanıp aldım ama sorun yok ürün favori listemde Corsair 16 GB 3600MHz Vengeance aynı satıcıdan tekrar alırım o en küçük problemim şu an ilk işim işlemciyi çözmem.
Anladığım kadarıyla i9 9900K benim problemimi çözer peki RAM'i Dual yaparsam ne gibi bir + sağlarım Single göre acil yapmam gerekirmi yoksa zamanla da olur mu?

Hocam şöyle cevap vereyim. RAM'lerin Dual Channel olmaması çoğu sistemde ekran kartı kullanım düşüklüğüne sebep oluyor. Bunu sallamıyorum. Hakkında birçok konu açılmış bir sorun ve herkes RAM'leri Dual Channel yaparak çözüyor.

Hocam 9900K alacak bütçeniz varsa 5600X B550'de yaaprdiniz diye düşünmüştüm ama yanlış düşünmüşüm sanırsam.

Hocam 9900K alacak bütçeniz varsa 5600X B550'de yaaprdiniz diye düşünmüştüm ama yanlış düşünmüşüm sanırsam.

Maalesef her şeyimi oturttum işlemci değişikliği yapabilirim en fazla bir de bir tane daha RAM alabilirim aynı siparişimi tekrar verip alacağım onu da çakışma vs önlemek amaçlı.
Arkadaşlar bugün işlemcimi teslim aldım taktım sorunum düzeldi yardımcı olan herkese teşekkür ederim. İşlemci: i9 9900K.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı