RTX 3070 neden pahalı?

Onu 6000'e satmak fırsatçılık haklısınız gerçekten. Konu RTX 3070 olduğu için herhangi bir modelinin yurt dışı dolar fiyatına bakıp KDV ve ÖTV üzerinden bakınca durumun vehametinin dolar kuru ve vergilerden kaynaklandığını esas sorunu es geçiyor insanlar. Bir de hesap ederken diyelim ki bugün dolar 8.50 o kurdan hesap ediyorlar. Bilmiyorlar ki dolar sürekli artıyor ve bir ürünü yeni getirirken her firma dolar kurunu günlük değil daha yüksek bir fiyattan hesap ediyor, çünkü sürekli artıyor. Stabil bir ekonomimiz yok. Belki 9.00TLden bile hesap ediyor olabilirler.

Evet haklısınız. Ben söylemiştim. Hem eksik hem yanlış söylemişim. ÖTV yanlış. Eksik olan.
Dolar fiyatı, %18 Gümrük + %18 KDV + Satıcı Payı. Bunun sonucunda ortaya çıkan rakamdan pahalıysa satış fiyatı evet fırsatçılık ancak dolar fiyatını bilseniz bile ekonominin bu kadar kötü olduğu bir dönemde dolar durmuyor. Tedarikçinin dolar kurunu kaçtan aldığını bilemeyiz. Bugün 8.50 ama belki bugün tedarik edilen ürün için 8.50 alamaz kuru sürekli artıyor iki hafta sonra zam yapmak zorunda kalır. Belki 9 belki de 9.50'den alıyor kuru bilemeyiz. Satıcı kârını da bilemeyiz. Demeye çalıştığım Türkiye'de fırsatçılık hep var ama esas durum vergi sistemimiz ve paramızın değersizliğinden mütevellit dolar kuru. Tek gerçek bu bence. Fırsatçılık varsa bir kaç ay sonra durulur piyasa bir normalleşir öyle bir durumda fiyatlar da geriler ama bu durumda böyle bir şey olmadığını göreceksiniz. Sene sonunda dolar 10 TL olacak.
Peki bunun sonu ne zaman?Yetmedimi artık 4 yıldır pc toplayacağım ben.

Peki bunun sonu ne zaman?Yetmedimi artık 4 yıldır pc toplayacağım ben.
Ne kadar erken alabilirseniz o kadar iyi git gide daha ulaşılmaz oluyor her şey. Uzun yıllar bir değişiklik beklemek hayalcilik olur. Adım adım uçuruma sürükleyen yöneticilere ses çıkarmayanlar düşünsün biraz da. Ne diyelim allah sonumuzu hayır etsin.

@Nefe elini çabuk tutup bilgisayar alacaksın, başka yapabileceğin bir şey yok. Kurlar düzelmeye başlasa bile uzun bir süreç olacak. Öyle bir iki yılda olacak bir şey değil. O yüzden hızlı bir şekilde bilgisayar almaktan başka çaren yok. Yoksa bu fiyatları da bulamayız.

Stadia, Geforce Now gibi platformlar gelişiyor. Belki bu tip platformlar PC toplamanın yerini tutar ama tabii bu ne kadar sürer bilemeyiz. İyi de internet gerekiyor.

@Nefe elini çabuk tutup bilgisayar alacaksın, başka yapabileceğin bir şey yok. Kurlar düzelmeye başlasa bile uzun bir süreç olacak. Öyle bir iki yılda olacak bir şey değil. O yüzden hızlı bir şekilde bilgisayar almaktan başka çaren yok. Yoksa bu fiyatları da bulamayız.

Stadia, Geforce Now gibi platformlar gelişiyor. Belki bu tip platformlar PC toplamanın yerini tutar ama tabii bu ne kadar sürer bilemeyiz. İyi de internet gerekiyor.
Rtx 3060 ti veya 3060 için bekliyordum

Bu millette nasıl deprem olunca 10 20 tlye şişe su satan insanlar varsa, kart olmadığı için anlaşıp 500 dolarlık kartı 7-9 bin arasına satanlar var. Yurt dışından alın 100 lira fazla ödeyip kaliteli kargo ile getirtin kalan 3 bin liranızla da başka şeyler yaparsınız.

Yahu muhalif yorum yapacağız diye soruyu anlamadan atlamış herkes. Adam bir örnekle kurdan bağımsız bir karşılaştırmaya sokmuş zaten. Mevcut kurda dahi vergisi vs beklenen fiyat 5000-6000tl olması gerekir iken Palit bile 7 bin tlden satılmakta. Bunun en büyük sebebi stoklama bence. Sayı az ve uyanık karaborsacılar hemen stoklamıştır. Ben 6 ay içinde yaza doğru normale iner diye düşünüyorum. Ben de bu sebeple beklemedeyim. Bu bize has bir durum da değil. Amazon.de de ya yok ya da çok yüksek fiyattan görüyorum bazen. Rtx 3070 çok tutacak rekor kırabilecek bir kart bence. Ram 8gb olması tek handikap bence. Belki rtx 2080 ti da zamanla düşer ise o tercih edikebilir de. Ama sabretmek lazım. Ama vatan da bile çok yüksek fiyata satılması düşündürücü. Sonuçta aldığı fiyata göre fiyatlama yapması gerekmez mi?

Yahu muhalif yorum yapacağız diye soruyu anlamadan atlamış herkes. Adam bir örnekle kurdan bağımsız bir karşılaştırmaya sokmuş zaten. Mevcut kurda dahi vergisi vs beklenen fiyat 5000-6000tl olması gerekir iken Palit bile 7 bin tlden satılmakta. Bunun en büyük sebebi stoklama bence. Sayı az ve uyanık karaborsacılar hemen stoklamıştır. Ben 6 ay içinde yaza doğru normale iner diye düşünüyorum. Ben de bu sebeple beklemedeyim. Bu bize has bir durum da değil. Amazon.de de ya yok ya da çok yüksek fiyattan görüyorum bazen. Rtx 3070 çok tutacak rekor kırabilecek bir kart bence. Ram 8gb olması tek handikap bence. Belki rtx 2080 ti da zamanla düşer ise o tercih edikebilir de. Ama sabretmek lazım. Ama vatan da bile çok yüksek fiyata satılması düşündürücü. Sonuçta aldığı fiyata göre fiyatlama yapması gerekmez mi?
😀palit referans kartla aynı. Referans kart 500 dolar. 500 doları kurla çarpın. Sonra yüzde 18 gümrük ekleyin sonra yüzde 18 kdv koyun. Sonra bayi karı hesap edin bakın ne oluyor. Sizin muhalif yorum dediğiniz. Hayatın ve soygunculuğun gerçeği. Kör göze parmak sokmak da işe yaramıyor😀. Herkes halinden memnun. Matematik de ölmüş.

Ekran kartında sadece kdv uygulaması var. 550 dolar olan kart 5000 TL oluyor. Nakliye ve kar eklenince 6000 olması gerekiyor. 6 bine düşer ise asus dual ayarında bir kart alın geçin. 520 dolarlık kartlar da mevcut. Onlar da 5700 ise alınır. 5600x 300 dolar. 3700x 3000 TL altında satılmıyor. 5600x de 3300 civarında olacak. Olması gereken fiyat bu. Yani ürünü 11 ile çarpmak lazım. 8x kur, 2x nakliye artı KDV, 1× de bayii karı.

Geri
Yukarı