RTX 3070 Ti sistem tam performans vermiyor

Recep aya

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sistem özelliklerimi belirteyim. Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 3070 Ti. İşlemci: i7 12700F. RAM: XPG Gammix 30 2x8 CL16 3200MHz. Soğutma: ASUS LC2 (sanırım) 240mm sıvı soğutma. Anakart: ASUS Z690-A Gaming DDR4. işletim sistemi: Windows. Monitör: MSI'ın 2K 165Hz bir modeli.

Bu sistemde neredeyse tüm oyunlar sabit FPS ile çalışamıyor, bırakın sabit FPS'i ekran kartı bile tam performans çalışamıyor. Yüksek oyunlarda %70 düşüklerde %30'larda kullanılıyor. Hatta onu da bırakın arada bazı oyunlarda klavyeye tıkladıktan 2 3 saniye sonra kasa kasa algılıyor, kaplamalar yüklenmiyor, ses bozuluyor.

CS gibi rekabetçi FPS oyunlarında maksimum 150 minimum 60 70 olarak dengesiz bir biçimde gidiyor. Elden ringde 40 50dps dengesiz gidiyor. God of War 60 üstü oluyor ama PS4 30F/P'sinden beter ki PS4 30FPS'i gayet akıcı bir deneyim sunuyor. R People Playground gibi oyunlarda 3050 laptopu olan arkadaşımdan çok da farklı sonuçlar alamıyorum. Battlefield 5'te televizyondayken sabit bir 60FPS deneyimi ile akıcı oynama hissiyatı alıyordum ama geçenlerde yüklediğimde takılmadan oynayamadım. Team Fortress da CS'deki sorundan müzdarip. Forza Horizon 5'te ve Doom Eternal'de (CS'de arada maksimum 20 saniyeliğine de baş gösteriyor bu sorun) yukarıda bahsettiğim klavye geç algılama ve ses sorunları oluşuyor.

Bilgisayarı alalı 11 ay olacak ve 8 9 ay televizyon üzerinden HDMI ile 60Hz şekilde kullandım. Ondan kaynaklı olabildiğini düşünmüştüm ama monitörü aldığımda durumun ekranla ve Hz ile alakalı olmadığını... Bu acıma son verip şu sorunlardan kurtulmak istiyorum, nasıl yapabilirim?

Bayağı bir sorununuz varmış en iyisi direk format atın tek tek uğraşmayın derim. Format sonrası düzelme olmazsa zaten donanımsal bir sorun vardır.

Geri
Yukarı