RTX 3070 Ti'lı sistem için yükseltme önerisi

Dincdogu

Kilopat
Daha fazla  
  • CPU: AMD Ryzen 5 3600.
  • MB: Gigabyte B450M S2H.
  • GPU: ASUS TUF RTX 3070 Ti OC.
  • RAM: Kingston HyperX Fury DDR4 16 GB 3200MHz.
  • NVMe M.2 SSD Samsung 970 EVO Plus 1TB.
  • HDD: WD Caviar Black 1TB.
  • PSU: High Power 750W 80+ Gold.
  • Monitor: Dell S2721DGFa (2K)
Şu yüzden bütçe belirtmek istemiyorum. Bu ekran kartının tamamını kullanabilecek minimum ve biraz daha üstü önerilen işlemcileri öğrenmek istiyorum. Tercihen masrafı daha da az olacağından Ryzen serisine yönelmek.

Sistemim yukarıdaki gibi arkadaşlar. Ekran kartını sonradan aldığım için işlemci vs düşük kaldı bazı oyunlarda darboğaz yaşıyorum. Takılma vs gibi değil ama ekran kartımın tümünü kullanamıyorum. Çoğu insan R5 5600X önermiş fakat Spider-Man vs gibi büyük oyunlara baktığımda bazılarında ful ayarlar 2K'da dahi ekran kartı kullanımı %90ların altına düşüyor geziyor oralarda. Sizlerin tavsiyeleri neler olur Intel'e geçmeli miyim R7 mi bakmalalıyım?

Bir de merak ettiğim başka bir konu tam da anlayamadığım için sorum garip gelebilir. 3070 Ti'nin tam performansını halihazırda kullandığım anakarttan alabiliyor muyum? Yoksa onu da mı yükseltmeliyim? Veya şunu sorayım. Anakartı yükseltmemin bana katkısı ne olur?
Not: Sadece oyun oynuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu yüzden bütçe belirtmek istemiyorum. Bu ekran kartının tamamını kullanabilecek minimum ve biraz daha üstü önerilen işlemcileri öğrenmek istiyorum. Tercihen masrafı daha da az olacağından Ryzen serisine yönelmek.

Sistemim yukarıdaki gibi arkadaşlar. Ekran kartını sonradan aldığım için işlemci vs düşük kaldı bazı oyunlarda darboğaz yaşıyorum. Takılma vs gibi değil ama ekran kartımın tümünü kullanamıyorum. Çoğu insan R5 5600X önermiş fakat Spider-Man vs gibi büyük oyunlara baktığımda bazılarında ful ayarlar 2K'da dahi ekran kartı kullanımı %90ların altına düşüyor geziyor oralarda. Sizlerin tavsiyeleri neler olur Intel'e geçmeli miyim R7 mi bakmalalıyım?

Bir de merak ettiğim başka bir konu tam da anlayamadığım için sorum garip gelebilir. 3070 Ti'nin tam performansını halihazırda kullandığım anakarttan alabiliyor muyum? Yoksa onu da mı yükseltmeliyim? Veya şunu sorayım. Anakartı yükseltmemin bana katkısı ne olur?
7. seri için zaten anakart yenilemen gerekir. Ekran kartının verimini alırsın tamamen ama tabii daha güncel bir anakartın beslemesi vs daha iyi olacağı için alınırsa iyi olur. Şu an ki anakartına göre tavsiyem 5800x3D olur ama anakart güncellersen 7. seri öneririm.

7. seri için zaten anakart yenilemen gerekir. Ekran kartının verimini alırsın tamamen ama tabii daha güncel bir anakartın beslemesi vs daha iyi olacağı için alınırsa iyi olur. Şu an ki anakartına göre tavsiyem 5800x3D olur ama anakart güncellersen 7. seri öneririm.

Bütçemi biraz aşıyor bu işlemci tek başına 2. el piyasası bile 8bin civarlarında 5600x3D çıkacakmış ama o da bu kartı tam besleyebilir mi bilmiyorum başka bir işlemci önerecek olsanız ne önerirdiniz 5600X'de tam performans alamayacakmışım gibi hissediyorum belli başlı oyunlarda özellikle yüksek FPS almak için yırtındığımız rekabetçi oyunlarda

Bütçemi biraz aşıyor bu işlemci tek başına 2. el piyasası bile 8bin civarlarında 5600x3D çıkacakmış ama o da bu kartı tam besleyebilir mi bilmiyorum başka bir işlemci önerecek olsanız ne önerirdiniz 5600X'de tam performans alamayacakmışım gibi hissediyorum belli başlı oyunlarda özellikle yüksek FPS almak için yırtındığımız rekabetçi oyunlarda.

Hocam asla bir darboğaz yaşayacağınızı sanmam.

Bütçemi biraz aşıyor bu işlemci tek başına 2. el piyasası bile 8bin civarlarında 5600x3D çıkacakmış ama o da bu kartı tam besleyebilir mi bilmiyorum başka bir işlemci önerecek olsanız ne önerirdiniz 5600X'de tam performans alamayacakmışım gibi hissediyorum belli başlı oyunlarda özellikle yüksek FPS almak için yırtındığımız rekabetçi oyunlarda
Hocam tüm bütçen nedir?

30k'ya rtx 4070 sistem var.

Hocam 5600 3070'ti yi besler.

Ben, Intel i5 13600K ve DDR5 tabanlı bir sistem topladım kendime; fazlasıyla memnunum. Sisteminin pek de güncellemeye ihtiyacı yok gibi.

Güncel ve gelişmiş oyunlarda çözünürlüğün 2K olmasından kaynaklı zaten ekran kartının %100'ünü kullanabiliyorum tabii şimdi de VRAM problemi çıkıyor FH5 gibi oyunlarda ama o ayrı bir konu. Sorun şu ki her oyun büyük oyunlar kadar kaliteli yapılamadığı için atıyorum Naraka gibi bir oyunda yer yer ekran kartı kullanımı %30'lara kadar düşüyor grafik ayarlarını yükseltsem de düşürsem de DLSS açıp kapatsam da bu böyle. O yüzden az çok bu ekran kartını 2K'da hemen hemen her oyunda tamamen besleyebilecek işlemcilere bakıyorum yarın öbür gün indirim olduğunda veya 2.el piyasasında güzel bir şey görürsem çekebilmek adına şu an için aklımda 5600X, yeni gelecek olan 5600x3D ve fiyatı biraz yüksek kaçan 5800x3D var bu işlemci güncellemesini yaptıktan sonra daha sonrasında anakartı güncellemeli miyim bant genişliğin daha stabil çalışma vs gibi olaylar için o konuda biraz bilgim az PCI 3 4 vs. Gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı