RTX 3070 ve Ryzen 7 5900X için PSU önerisi

coolboy11

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar sistemimi alta yazıyorum ve bu sistem için bir PSU önerisi istiyorum şu anki kasamın hava akışı çoğu kasadan çok daha iyi ekran kartı dereceğim Full yükte: 65 derece işlemci sıcaklığım ise 4.9'a overclocklu stress testin de 70 derece şu an sistemim de tek içime sinmeyen donanın PSU. Tavsiyeleriniz nelerdir? Bir de ne olur hayatın da Google'dan başka bir yerde görmemiş kişiler görmediği, denemediği, kullanmadığı PSU veya başka bir donanım tavsiyesi vermesin sadece kullanan deneyimleyen arkadaşların deneyimlerini paylaşmasını rica ediyorum.

Anakart: ASUS ROG STRIX X570-F GAMING.
İşemci: R7 5900X.
Ekran kartı: ASUS TUF Gaming O.C RTX 3070 (1 aya kadar yurtdışıdan hediye olarak 3080 gelecek)
RAM: Corsair Pro RGB 4x8 3600 MHz.
Soğutucu: Corsair H100X sıvı soğutucu.
Kasa: Xigmatek cocpit mesh.
SSD: Samsung EVO 860 500GB.

RTX 3080'ne upgrade etme ihtimalim var sistemi. Şimdiden tecrübelerini paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Bütçe limitim 1000-1300 TL arası.

Neden 850? 750W gayet yeterli olacaktır. Core Reactor veya GF1 bakılabilir.

Bu yıl içerisinde çıkması beklenen RTX 3080Ti ve ayrıca Ryzen 5950X almayı düşünüyorum. Nvidia 3080 de 750W ve üzeri güç kaynağı tavsiye ediyor. Sertifikalı güç kaynakları ne kadar kaliteli olsa da verimliliği 3-5 sene sonra düşmeye başlıyor. Hem daha sessiz çalışması hem de uzun ömürlü olması için tavsiye edilenin bir tık üzerine çıkıyorum. Ayrıca bir miktar OC la da uğraşma niyetindeyim. Bu nedenle bendeki Seasonic 620W yetmeyecek. Satın alıyorken olasılıkları dahil ederek bir tercih yapmaya çalışıyorum.

Önerdiğin ürünleri maalesef Türkiye de stoklar da bulamadım ya da ben göremedim.

Bu yıl içerisinde çıkması beklenen RTX 3080Ti ve ayrıca Ryzen 5950X almayı düşünüyorum. Nvidia 3080 de 750W ve üzeri güç kaynağı tavsiye ediyor. Sertifikalı güç kaynakları ne kadar kaliteli olsa da verimliliği 3-5 sene sonra düşmeye başlıyor. Hem daha sessiz çalışması hem de uzun ömürlü olması için tavsiye edilenin bir tık üzerine çıkıyorum. Ayrıca bir miktar OC la da uğraşma niyetindeyim. Bu nedenle bendeki Seasonic 620W yetmeyecek. Satın alıyorken olasılıkları dahil ederek bir tercih yapmaya çalışıyorum.

Önerdiğin ürünleri maalesef Türkiye de stoklar da bulamadım ya da ben göremedim.
Bütçe?

O bütçeye PC toplasaydım PSU için daha fazla bütçe ayırırdım.

Ama daha fazla bütçe ayıramıyorsanız şunun stoklara gelmesini bekleyebilirsiniz. Tier A bir PSU.
Bekleyemeseniz:
Kızgın biraz abartı olmuş olabilir.

O bütçeye PC toplasaydım PSU için daha fazla bütçe ayırırdım.

Ama daha fazla bütçe ayıramıyorsanız şunun stoklara gelmesini bekleyebilirsiniz. Tier A bir PSU.
Bekleyemeseniz:
Kızgın biraz abartı olmuş olabilir.

Eyvallah, Neredeyse 7-8 senedir Seasonic kullanıyorum. Gerçekten çok iyi güç kaynağı yine seasonic den gideyim diyorum ama fiyatları oldukça yükselmiş. Bu bütçeye benim bakıp önerdiğim güç kaynaklarından çok daha iyi güç kaynakları olduğunu yazdığın için bütçeyi o civarda tuttum. Hani dedim bu fiyatlara çok daha iyisi varsa ondan alayım. Sistem de ekran kartı ve işlemci değişikliği düşünüyorum diğer bileşenler de değişik yok ama yine de beni 750W kurtarmaz. En az 850W ta ihtiyacım olacak. Zaten uzun süreli kullanılan bir bileşen almışken sağlam bir şey almalı.

NZXT stokta gözükmüyor. 1300 lira civarı yine Corsair RM850 ve FSP Hydro G Pro en iyi tercih olacak gibi. Biraz daha arttırabilirsem bütçeyi Seasonic ye yönelirim.

Not: Kullandığım güç kaynağını zamanında 146,54 Lira ya almışım. Güncel fiyatı 860-1060 Lira arasında, inanılmaz :(

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı