RTX 3080 10GB'dan RX 6900 XT'ye geçilir mi?

Hatironn

Hectopat
Arkadaşlar elimde ASUS TUF RTX 3080 var. Satışa koydum bir kişi Sapphire Nitro RX 6900 XT Special Edition ile takaslamak istiyor. Şimdi ben birkaç şey soracağım. Güncel 6900 XT veya 6800 XT gibi güncel AMD kart kullananlara.

• Driver problemleri var mı?
  • RTX hala açınca çok FPS düşürüyor mu? Bu arada 4K çözünürlükte kullanacağım.
  • Programlarda nasıl? Blender vb programlarda GPU render yapıyorum. AMD'nin böyle bir desteği var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar elimde ASUS TUF RTX 3080 var. Satışa koydum bir kişi Sapphire Nitro RX 6900 XT Special Edition ile takaslamak istiyor. Şimdi ben birkaç şey soracağım. Güncel 6900 XT veya 6800 XT gibi güncel AMD kart kullananlara.

• Driver problemleri var mı?
  • RTX hala açınca çok FPS düşürüyor mu? Bu arada 4K çözünürlükte kullanacağım.
  • Programlarda nasıl? Blender vb programlarda GPU render yapıyorum. AMD'nin böyle bir desteği var mı?

Gerek yok takasa. Blender CUDA GPU'larda çok daha iyi performans sunuyor. AMD'ye geçmen epey bir kayıp olacaktır bu durumda.

Render ve RT performansi cok daha iyi maalesef. Ancak driver konusunda rahat olabilirsiniz. Kötü takas teklifi en azından yanında para almadıkça.

6900 XT'nin RT performansı 3070 ile benzer. 4K çözünürlükte RT kullanmanız eziyetten başka bir şey olmaz.

Sürücü sorunu yok, yaşayan kişi sayısı az. AMD o konuda kendini geliştirdi ancak gene de önünde uzun yol var, NVIDIA gibi değil.

Blender gibi programlar CUDA ile daha iyi, haliyle bu tarz programları çok kullanıyorsanız takas ne kadar mantıklı tartışılır.

Ancak RT açmazsanız 4K'da 3080'den çok daha iyi bir karttır, DLSS'den de mahrum olacağınızı bilmeniz gerekiyor. FSR her ne kadar iyi olsa dahi DLSS çok daha kaliteli sonuçlar sunuyor.

Kararınızı ona göre verin, genel olarak kafa kafaya takas yapıyorsanız geçilebilir gibi geliyor ancak Blender işi bozuyor gene de ben iyice düşünüp karar veririm. Mesela aynı 3080 veya 6800 XT alacakken 3080 tercih ettim çünkü DLSS ve RTX gücünden yararlanmak istiyordum ve memnunum.

Geri
Yukarı