RTX 3080 için R5 5600X yeterli midir?

Yetersiz falan değil, gayet de tercih edilebilir bir işlemci. Ki 2K gibi çözünürlüklerde 3600 bile yeterli geliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En az 750W PSU istiyor o ekran kartı.
Hocam 700w 80+ bronze ile 24 saat açık kaldı 4K ULTRA oyun oynadım henüz kapanmadı. İşlemcim yine 65w olursa PSU sabit kalıcak aksi takdirde 850 w alıcam
Yetersiz falan değil, gayet de tercih edilebilir bir işlemci. Ki 2K gibi çözünürlüklerde 3600 bile yeterli geliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet yeterli gerçekten darboğaz 4Kda bile %5 en fazla. Fakat sorun şu ki 150 fps yerine 130 fps veriyor. R6 Siege gibi oyunlarda test ettim. Mesela Cyberpunkta i9 10900k fpslerini yakalıyor ama R6 Siege gibi oyunlarda 2080Ti ile oynuyor hissi veriyor

İleri ki zamanlarda güçlü grafikli oyunlarda darboğaz konusu kalmaz zaten. RTX 2080 zamanında 2K aşağısı önerilmezken şimdi 1080P'de darboğazsız oyun oynatıyor. Bir süre 3080'de 1080P'de darboğaz elbet yapar.

Yanlış anlaşılmasın almayın gibi bir şey demedim. Darboğaz oluyor dedim. Reddit'te yaşayan vardı.

Arkadaşlar. Ben size 1080p harici oyun oynamayacam demiyorum. Ki kartı aldığımdan beri yapay 4K ile oynuyorum darboğaz yok sadece FPS değerleri normalden düşük. Amacım şu ilerde RDR2 gibi güçlü oyunlarda 1080p / kalan tüm oyunları NVidianın yapay ölçeklendirmesiyle 4K oynamak. 1080p kısmına takılmayın .

Bana gerçek fps değerlerini sunacak en ucuz işlemci lazım. O yüzden 5600x vs 5800x dedim. 2080e 3600 takmıyorlardı acaba 3080e de 5600x takılmaz mı gibi bir algıya düştüm sormak isteidm
Yanlış anlaşılmasın almayın gibi bir şey demedim. Darboğaz oluyor dedim. Reddit'te yaşayan vardı.
Ya aslında Control , RDR2 ve RTXli oyunlarda yani zorlayıcı oyunları 1080pde açtım henüz darboğaz görmedim . Fakat dediğiniz gibi birçok 1080p oyunda ekran kartının yarısı ölü :D mesela R6 Siegeyi mecburen Scale yapıyorum

Son düzenleme:
Oynadığım çözünürlükler: 1080P (gerçek), 2K (yapay), 4K (yapay)

Ekran kartım: MSI RTX 3080 Ventus OC 3X.

Güncel işlemcim: Ryzen 5 3600 @4.1 GHz.

Anakartım: MSI X570 MPG Gaming Plus.

PSU değerim: 700W 80+ Bronze ( 65W işlemciyle çalışırken mavi ekran asla vermedi, sorunsuz çalışıyor )

İsteğim: Minimum fiyata, en iyi besleyecek işlemci.

Aklımdakiler: R5 5600X / R7 5800X.

Intel'e döner miyim? Hayır.

Düşük çözünürlükte takılacak mıyım? Evet.

RAM'lerimin frekansı: 3200 MHz.

Sizin bu bilgiler doğrultusunda tavsiyeniz ne olurdu?

Hocam 1080P'de yapabilir gibi duruyor. Konudan bağımsız olarak sizi tebrik etmek istiyorum. Millet konu açıyor bütçesini, sistemini biz tahmin ediyoruz. Keşke sizin gibiler çoğalsa bize belki de lazım olmayacak bilgileri bile vermişsiniz. Yeniden tebrik ediyorum.

Arkadaşlar. Ben size 1080P harici oyun oynamayacağım demiyorum. Ki kartı aldığımdan beri yapay 4K ile oynuyorum darboğaz yok sadece FPS değerleri normalden düşük. Amacım şu ileride RDR2 gibi güçlü oyunlarda 1080P / kalan tüm oyunları NVIDIA'nın yapay ölçeklendirmesiyle 4K oynamak. 1080P kısmına takılmayın.

Bana gerçek FPS değerlerini sunacak en ucuz işlemci lazım. O yüzden 5600X vs 5800X dedim. 2080E 3600 takmıyorlardı acaba 3080E'de 5600X takılmaz mı gibi bir algıya düştüm sormak isteidm.

Ya aslında Control, RDR2 ve RTX'li oyunlarda yani zorlayıcı oyunları 1080P'de açtım henüz darboğaz görmedim. Fakat dediğiniz gibi birçok 1080P oyunda ekran kartının yarısı ölü :D mesela R6 Siege'yi mecburen scale yapıyorum.

DSR kullanmayın oyunlar için neredeyse hiç görüntü artısı yok sadece FPS düşürüyor.

Aynen öyle, şu anda tek çekirdek performansı en iyi olan işlemcilerden birisi 5600X. Sorun yaşamazsınız. Ki sorun olsa bile DSR diye bir teknoloji var, siz de faydalanıyormuşsunuz. Darboğaz olayları çok abartılmaya başlandı.

Hocam 1080P'de yapabilir gibi duruyor. Konudan bağımsız olarak sizi tebrik etmek istiyorum. Millet konu açıyor bütçesini, sistemini biz tahmin ediyoruz. Keşke sizin gibiler çoğalsa bize belki de lazım olmayacak bilgileri bile vermişsiniz. Yeniden tebrik ediyorum.
Teşekkür ederim ama bu kadarbilgi de olsa net bir cevap veren çıkmıyor :D

(Rica ederim demişim düzelttim Teşekkür ederim . Neden rica ettiysem :D )

DSR kullanmayın oyunlar için neredeyse hiç görüntü artısı yok sadece FPS düşürüyor.
Res. Scale daha çok farkettiriyor ama R.Scale olmayınca kullanıyorum farkettiği oluyor nadiren

Aynen öyle, şu anda tek çekirdek performansı en iyi olan işlemcilerden birisi 5600X. Sorun yaşamazsınız. Ki sorun olsa bile DSR diye bir teknoloji var, siz de faydalanıyormuşsunuz. Darboğaz olayları çok abartılmaya başlandı.
Kesinlikle katılıyorum. RTX 2080'de 1080p oyun oynayanlara laf edilirdi illa 2K denirdi. Şimdi 1080pde en güncel oyunları 60 fpsde açmaya çalışıyorlar. Ben zaten 1080pde darboğaz yaptıracak güçsüz oyun oynamıyorum. Oynasam konsol alırdım.

Cyberpunk - RDR2 - AC Odyssey gibi oyunlar oynadım hiçbirinde darboğaz olmadı tabii yer yer oldu ama abartılacak veya oynanmayacak gibi asla değildi. Sadece FPS değerleri i9 i7 r7 r9lara göre düşük çıktı 80 yerine 65 gibi

Geri
Yukarı