RTX 3090 ve i9-10850K performansı nasıl olmalıdır?

mertoflas

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar, RTX 3090 ekran kartım ve i9-10850K işlemcim var ve oyunları 2K monitörümde 1440p çözünürlükte oynamaktayım. Arkadaşımda ise RTX 3090 ve Ryzen 5900X bulunmakta. Benim işlemcimden daha üst bir işlemci olduğunun farkındayım ama oyunlarda 20-30 FPS'e varan farklar olması bir darboğaz olduğunun göstergesi midir? Açıkçası bu kadar fark biraz fazla geldi. Dipnot olarak ekran kartlarımız aynı marka ve modeldir. 2K monitörlerde 1440p çözünürlükte oynamaktayız. RAM'lerimiz 32 GB olup benim 3600 MHz, arkadaşımın ise 4000 MHz'dir. Diğer tüm parçalarımızda aynıdır. Test ettiğimiz oyunlarda aynı grafik ayarlarını yaparak test etmekteyiz. Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, biri 8 çekirdek biri 12 çekirdek ve AMD 5000 mimarisi Intel 10. nesilden daha iyi. AMD işlemcisinin performansına en çok etki eden RAM'dır. Ve 2K devam edin, sıkıntı olmaz.

İşlemcisi daha iyi ve RAM MHz farkı da etkiliyor ,o yüzden gayet normal. Zaten RTX 3090 kartı 2K çözünürlükte çok fazlasıyla besler, fazla FPS almanız bir şeyi değiştirmeyecek :D
İşlemcisi daha iyi, katılıyorum ama RAM MHz farkı o kadar etkilemez. Hatta Ryzen 5000 serisinde RAM frekansı 3800 MHz'den sonra performansı düşürüyor.

İşlemcisi daha iyi ve RAM MHz farkı da etkiliyor ,o yüzden gayet normal. Zaten RTX 3090 kartı 2K çözünürlükte çok fazlasıyla besler, fazla FPS almanız bir şeyi değiştirmeyecek :D
Cevap için teşekkürler. Konu birşeyi değiştirmesi veya fps değerinin beni tatmin edip etmemesi değil bu kadar fark başka bir sorundan kaynaklı olabilir mi sorusunu aklıma getirdi ve bilen arkadaşlara danışmak istedim. İyi forumlar
Hocam, biri 8 çekirdek biri 12 çekirdek ve AMD 5000 mimarisi Intel 10. nesilden daha iyi. AMD işlemcisinin performansına en çok etki eden RAM'dır. Ve 2K devam edin, sıkıntı olmaz.
İşlemcisi daha iyi, katılıyorum ama RAM MHz farkı o kadar etkilemez. Hatta Ryzen 5000 serisinde RAM frekansı 3800 MHz'den sonra performansı düşürüyor.
Teşekkürler cevaplarınızla olayı anlamış oldum. İyi forumlar.

4K'da FPS'ler aynı olur. 3090 2K kartı olmadığı için işlemci ve RAM etkeni hemen kendisini gösteriyor. Yerinde olsam... 4K 144Hz monitör yakalarsan uygun fiyata al, grafiklerin zirvesine çık.

Geri
Yukarı