RTX 4000 serisi laptoplar beklenmeli mi?

Sadece VRAM ile ekran kartı kıyaslamayın. Şöyle anlatayım: 6 GB VRAM'li RTX 3060 ve GTX 1660 Ti düşünün. 1660 Ti X hangarı, 3060 y hangarı olsun. X hangarında 5 işçi, y hangarında 20 işçi var. Bu işçiler hangarlara eşya götürüp duruyorlar. Sizce X hangarı mı, yoksa y hangarı mı daha fazla verimli olacaktır? Tabii ki y hangarı. Çünkü daha fazla işçi var. Yani kısaca ekran kartı performansı sadece VRAM'ine değil; verimliliğine, CUDA çekirdeklerine ve daha birçok etkene bağlı olacaktır.

Ayrıca MUX VRAM'in tamamını kullanabilmenize olanak sağlayan bir teknoloji.
Performans ve VRAM arasımdaki ilişkiyi biliyorum. Şu anda kardeşimin bilgisayarında RTX 3060 kullanıyorum zaten ve bazı oyunlarda VRAM darboğazı yaşıyorum. Ekran kartı kaldırabilmesine rağmen kaplama kalitesini artıramıyorum. RTX 3060 ile MAX Q RTX 3070'in performansı eşit olsa bile 2-3 bin lira fazla verip 3070 MAX Q almayı yeğlerim açıkçası.
4000 serisi laptoplar şubat ayında tanıtılacak mayıs gibi Avrupa ve Amerikaya gelecek Türkiye'ye ise Eylül ekim gibi.
Tavsiyem şimdi 3060 ve üstü almanız bütçeniz yetiyorsa.
(Ben de 1 2 aya alacağım)
Teşekkürler, çok net bilgi verdiniz. 12500H'li Omen'lar hakkında bilginiz var mı acaba?

MUX abartıldığı kadar da iyi bir şey değil. Bizzat test yaptım ve evet performansı artırıyor ancak en fazla %5 civarında. Ancak 200-300 FPS’lerde performans farkı %15’lere çıkabiliyor.
Şu anda VRAM, MUX’tan çok çok daha önemli. Bazı oyunlarda iyice etkisini göstermeye başladı.

@Yunus Emre Gürbüz Kesinlikle bütçeniz varsa aynı performans bile olsa Max-Q RTX 3070 öneririm. Bir RTX 3060 sahibi olarak konuşuyorum. Memnun olmadığımdan değil ama imkanım olsa ben de alırdım hem VRAM yüksekliği hem de daha serin çalışmasından dolayı.

MUX abartıldığı kadar da iyi bir şey değil. Bizzat test yaptım ve evet performansı artırıyor ancak en fazla %5 civarında. Ancak 200-300 FPS’lerde performans farkı %15’lere çıkabiliyor.
Şu anda VRAM, MUX’tan çok çok daha önemli. Bazı oyunlarda iyice etkisini göstermeye başladı.

@Yunus Emre Gürbüz Kesinlikle bütçeniz varsa aynı performans bile olsa Max-Q RTX 3070 öneririm. Bir RTX 3060 sahibi olarak konuşuyorum. Memnun olmadığımdan değil ama imkanım olsa ben de alırdım hem VRAM yüksekliği hem de daha serin çalışmasından dolayı.
MUX'un ne olduğunu bile tam bilmiyorum fakat 3060 kullanmaya başladığımdan beri VRAM'in eskisinden çok daha önemli olduğunu fark ettim. Bence şu an yeni nesil oyunlar için 6GB VRAM de yetersiz ve en az 8GB gerekiyor.

Onu tam bilmiyorum hocam ama müşteri hizmetlerini arayıp detayli model belirterek sorabilirsin.
Teşekkürler.

Konuyu hortlatmış gibi olacak ama okul için bilgisayar bakıyorken 4000leri beklemeye karar verdim 3000ler chip krizi dönemi üretilmiş olması pandemiden genel olarak üretimin azalması fiyatları çok etkilemiş gibi duruyor en kötü ihtimalle aynı seri yeni nesil, eski nesille aynı fiyat olsa bile daha mantıklı hem bir sonraki nasil çıkana kadar daha güncel ve +2 yıl daha uzun süre götürür. Rtx 3060 laptoplar geçen yıl ocak ayında çıkış yapmış asgari ücret zammıyla maliyet zammına denk geliyor ama şubat mart gibi almak daha mantıklı olur, üretim krizinin bitmesi artık mining yapılmaması stok sorununuda ortadan kaldıracaktır yeni nesilin fiyatlarının eski nesilden daha ucuz olmasını bekliyorum sanırım RTX4090, RTX3090'dan daha ucuz fiyatla tanıtılmış fiyat konusunda bundan sonrası Türkiye koşullarına bağlı.

@MarkV Fiyat yeni neslide çok daha pahalı olacak bunu aklınızdan çıkarın. Şu anda hatta 3000 serileri çip krizinin bitmesiyle normal fiyatlarına döndü. Bence almak için hala zaman var ki en iyi zaman 4 ay önceydi o sıralar dolar da düşüktü.

@MarkV Fiyat yeni neslide çok daha pahalı olacak bunu aklınızdan çıkarın. Şu anda hatta 3000 serileri çip krizinin bitmesiyle normal fiyatlarına döndü. Bence almak için hala zaman var ki en iyi zaman 4 ay önceydi o sıralar dolar da düşüktü.
3000 serisi çip krizinin ortasında çıkan işlemciler şuan çıkış fiyatlarındalar aradaki 1 yıl da mining ve stoklar fiyatları daha da kabartmış gibi gözüküyor süreçten haberim yok 2 haftalık araştırmalarım, makro bakarsak 3090 ile 4090 arasında 400 dolar fark var %20 daha düşük fiyatlandırmışlar. Siz neye dayanarak çok daha pahalı olacağını düşünüyorsunuz?

Geri
Yukarı