RTX 4060 Ti sistemle kaç Hz monitör kullanılmalı?

Lotusep

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sistemimin özellikleri şu şekilde:
  • MPG B550 Gaming Plus anakart
  • 2x8 Crucial Ballistix 3600
  • Gainward 4060 Ti 16 GB
  • AOC 24 inç 24GU2 144Hz 1ms monitör.
  • AMD Ryzen 5 5600X
Şimdi soruma geçeyim. Ben oyunlarda sanki düşük FPS alıyormuşum gibi hissediyorum. Acaba 144Hz ile alakası olabilir mi? Mantıken çoğu oyunda 170+FPS aldığım için 144Hz yetersiz geliyor olabilir mi? Ben çift ekrana geçmek istiyorum iki tane aynı ekrandan yan yana koyacağım. İkisi de AOC model 144Hz olacak aynı olacağı için. Sorun teşkil eder mi? Bu sistemle 200+Hz mi almam gerekir 165Hz ekranları mı tercih etmeliyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. Sistemimin özellikleri şu şekilde:
  • MPG B550 Gaming Plus anakart.
  • 2x8 Crucial Ballistix 3600.
  • Gainward 4060 Ti 16 GB.
  • AOC 24 inç 24GU2 144Hz 1ms monitör.
  • AMD Ryzen 5 5600X.
Şimdi soruma geçeyim. Ben oyunlarda sanki düşük FPS alıyormuşum gibi hissediyorum. Acaba 144Hz ile alakası olabilir mi? Mantıken çoğu oyunda 170+FPS aldığım için 144Hz yetersiz geliyor olabilir mi? Ben çift ekrana geçmek istiyorum iki tane aynı ekrandan yan yana koyacağım. İkisi de AOC model 144Hz olacak aynı olacağı için. Sorun teşkil eder mi? Bu sistemle 200+Hz mi almam gerekir 165Hz ekranları mı tercih etmeliyim? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

İşlemci odaklı bir oyunsa eğer oynadığın oyun FPS'in kaç gösterdiğinin önemi yok akıcılık problemi çekebilirsin mesela PUBG'de oluyorsa bu problem çok normal işlemci yükseltmen lazım daha akıcı performans için ya da oyun grafik ayarlarını yükseltmen gerek.

İşlemci odaklı bir oyunsa eğer oynadığın oyun FPS'in kaç gösterdiğinin önemi yok akıcılık problemi çekebilirsin mesela PUBG'de oluyorsa bu problem çok normal işlemci yükseltmen lazım daha akıcı performans için ya da oyun grafik ayarlarını yükseltmen gerek.

Bu sistemle çoğu oyunda 100+FPS alamayacağımı sanmıyorum. Aslında iki adet 144Hz monitör koyacağım sorun olur mu diye soruyorum.

Oynayacağın oyunlarda 144 FPS üstü alıyorsan 200 Hz bir ekran alabilirsin, neden olmasın.

Çok fazla oynadığım oyun var mesela örnek vermek gerekirse;
Battfield 1, GTA 5, Baldur's Gate 3, Alan Wake 2, LoL, CS2, RDR2,
Genelde hikayeli oyunları daha cok severim grafikleri güzel oyunlar. Onlarda grafikler yüksek olduğu için 144Hz mi alsam acaba ikinci ekranı diye düşünüyorum.

Bu sistemle çoğu oyunda 100+FPS alamayacağımı sanmıyorum. Aslında iki adet 144Hz monitör koyacağım sorun olur mu diye soruyorum.

Genelde hikayeli oyunları daha cok severim grafikleri güzel oyunlar. Onlarda grafikler yüksek olduğu için 144Hz mi alsam acaba ikinci ekranı diye düşünüyorum.

Güzel kardeşim 144 Hz monitör ile 170 FPS alırken akıcı hissetmediğini söylemişsin 144'ten yüksek aldığın için akıcı hissetmeme gibi bir durum söz konusu değil senin tercihine bağlı 144 2.ekran almak ya da 240a geçmek niye sorasın ki sana ait bir tercih sonuçta.

O sistem için 144 Hz üstü ekran genel itibariyle gereksiz bence. CS2, LoL vs.ye ayırdığın zaman çoğunluktaysa alınabilir ama kendin de söylemişsin hikayeli oyun severim diye. Bu zamana kadar çıkan oyunlarda dahi 144 FPS alamadığın çıkıyor, ilerisi için mantıklı bir yatırım değil bence. Tek önereceğim senaryo e-spor oyunlarının kalan oyunlar arasında yüzde 90 civarı bir üstünlüğü bulunması durumu olabilir.

Güzel kardeşim 144 Hz monitör ile 170 FPS alırken akıcı hissetmediğini söylemişsin 144'ten yüksek aldığın için akıcı hissetmeme gibi bir durum söz konusu değil senin tercihine bağlı 144 2.ekran almak ya da 240a geçmek niye sorasın ki sana ait bir tercih sonuçta.

Kankam sistem çok seviye değil ama yeni oyunlarda bile 144'ün çok faxla altında vereceğini sanmıyorum. Benim sorunum galiba benimle alakalı galiba viraz FPS yüksek görmek mutluluk veriyor. Düştüğünde kasmasa bile kasıyor gibi hissediyorum.

Geri
Yukarı