RTX2060 sistemde performans düşüşü

TheMudur

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Merhaba, ASUS RTX 2060 Dual EVO kullanıyorum. Ekran kartım GTA V, Battlefield 1 gibi oyunlarda singleplayer'da %100 performans verirken multiplayer'da daha düşük %60-70 gibi performanslar veriyor. Daha önceden RX580 kullanıyordum o kartımda bu tarz bir problem yoktu. RX580 Rdo'da %99 sabit ilerken bu kartta yine %60-70 kullanıyor.

Ryzen 5 2600.
RTX 2060.
8x2 3200 RAM.
750W 80+ PSU.

Merhaba, ASUS RTX 2060 Dual EVO kullanıyorum. Ekran kartım GTA V, Battlefield 1 gibi oyunlarda singleplayer'da %100 performans verirken multiplayer'da daha düşük %60-70 gibi performanslar veriyor. Daha önceden RX580 kullanıyordum o kartımda bu tarz bir problem yoktu. RX580 Rdo'da %99 sabit ilerken bu kartta yine %60-70 kullanıyor.

Ryzen 5 2600.
RTX 2060.
8x2 3200 RAM.
750W 80+ PSU.

Muhtemelen işlemciden kaynaklı Online modda daha fazla yük biner.

Genellikle bende RTX 2060 kullanıcısıyım Online oyunlarda galiba FPS sıkıntısı olabiliyor story mode GTA 5 oynarken %98 kullanıyor GTA 5 Online girdiğimde ise %70'lere düşüyor genellikle Online oyunlarda böyledir Battlefield 1 de tek girin yani hikaye modu onda bir sıkıntı yoksa Online de % kullanımı düşüyorsa bazı Online oyunlarda olan bir şey.
AMD Ryzen 5 1600 AF kullanıyorum ama AMD Ryzen 5 3600 yükselteceğim durumunuz varsa yükseltin.

GTA V Online'daki GPU kullanım düşüklüğü çoğu sağlam sistemlerde bile sorun çıkaran bir problem, bunların sebebi çoğunlukla çalıştırılan uzak sunucuların optimizasyonu ile ilgili oluyor.

Battlefield 1'de ise eğer ki doğal 1080p çözünürlükte oynuyorsanız bir nebze de olsa işlemci tabanlı bir darboğaz söz konusu var gibi, bu noktada da grafik ayarlarına ince ayar verdikten sonra sorunun s'si kalmaz. Özellikle render skala ölçeğini artırıp performanstan da bir o kadar ödün vermemek adına kalan ayarlarla da oynama yapmak başlıca yapılması gerekenlerden. Ben bile zamanında 4/4 i5-7500 ile manuel OC'lu 1060 6G'i BF1 Online 64 kişilik sunucularda 85-100 FPS aralığında darboğazsız full beslemiştim. İsterseniz BF1 için birkaç ayar önerisi yapabilirim.

Son düzenleme:
Hocam sıkıntı şöyle ki ayarlar ile oynadığımda kullanım da değişiyor. GTA V örneğinde "full" ayarlarda %100 kullanırken MSAA'yı kapattığımda kullanım %80'lere düşüyor ancak FPS aynı kalıyor. Aynı durum maalesef diğer oyunlarda da mevcut şimdi Battlefield V'den çıktım %50 kullanırken 80 FPS veriyor render'i 120'ye çekiyorum bu sefer %60 kullanarak 80 FPS veriyor.

Hocam sıkıntı şöyle ki ayarlar ile oynadığımda kullanım da değişiyor. GTA V örneğinde "Full" ayarlarda %100 kullanırken MSAA'yı kapattığımda kullanım %80'lere düşüyor ancak FPS aynı kalıyor. Aynı durum maalesef diğer oyunlarda da mevcut şimdi Battlefield V'den çıktım %50 kullanırken 80 FPS veriyor Render'i 120'ye çekiyorum bu sefer %60 kullanarak 80 FPS veriyor.

Bu sıkıntıyı ben sadece Online oyunlarda yaşıyorum başka tek kişilik oyunlarda yaşamadım.

Hocam sıkıntı şöyle ki ayarlar ile oynadığımda kullanım da değişiyor. GTA V örneğinde "Full" ayarlarda %100 kullanırken MSAA'yı kapattığımda kullanım %80'lere düşüyor ancak FPS aynı kalıyor. Aynı durum maalesef diğer oyunlarda da mevcut şimdi Battlefield V'den çıktım %50 kullanırken 80 FPS veriyor Render'i 120'ye çekiyorum bu sefer %60 kullanarak 80 FPS veriyor.

Aynı FPS nedenini sen söylüyorsun :) %80 kullanarak performansının %20'sini kaybediyor yani RTX 2060 performansı vermiyor. Sen grafikleri arttırarak daha fazla kullanılmasını sağlayarak 2060 performansı alıyorsun. Her zaman %100 kullanım yapmaya çalış.

Yeni konular

Geri
Yukarı