RX 460 ve i5 3340 Sistem Upgrade

Yer
Mersin
  • RX 460 ekran kartı
  • I5 3340 işlemci
  • H61M-K anakart
  • WD 1 TB HDD
  • 6 GB 1333Mhz RAM
Fazla bütçem yok biriktirmeye çalışıyorum bir şeyler. Şu an 8 GB RAM alıp ileride yanına bir 8 GB daha ekleyip 16 GB mı yapmalıyım yoksa direk işlemci, anakart ve RAM değiştirmek mi daha mantıklı olur. Ekran kartını yeni aldım zaten onu değiştiremem. Bilgisayarımda sürekli FPS düşüşü yaşıyorum ve bazı oyunlarda RAM yetersizliği yaşıyorum. Sizce hangisi daha mantıklı olur? Şimdi 16 GB RAM alsam biraz ölü yatırım yapmış gibi olacağım. Yeni sistem alsam da çok param gidecek. Ne yapmalıyım?
580 kişinin görüp yardımcı olmaması... Teşekkürler.

Son düzenleme:
Ram 16 GB ' ta yükseltilmesi fps düşüşlerinden oluşan dropları engellemesine yarayacaktır. İşlemci ve anakartta sorun olacağını zannetmiyorum.

Yapabiliyorsan elindeki anakart-işlemci-RAM üçlüsünü satıp yeni al.
RAM'i 16 GB yapıp SSD taksam nasıl olur peki? Yeni sistem dizmek 2000 TL'ye mal oluyor bana. RAM+SSD 800 TL.
Ram 16 GB ' ta yükseltilmesi fps düşüşlerinden oluşan dropları engellemesine yarayacaktır. İşlemci ve anakartta sorun olacağını zannetmiyorum.
İşlemcim bugünün i3 7100'ü gibi şu anlık yeterli ama bildiğiniz gibi 3. nesil. Şimdi 16 GB RAM alsam ölü yatırım gibi olacak. Eski sisteme yatırım ne kadar mantıklı bilemiyorum. Bu yüzden ikilemde kaldım.

RAM'i 16 GB yapıp SSD taksam nasıl olur peki? Yeni sistem dizmek 2000 TL'ye mal oluyor bana. RAM+SSD 800 TL.
Öyle yaparsan bu FPS düşüşlerinin önüne geçersin, SSD kaynaklı bir performans artışı da olur. Ancak eski bir sisteme ne kadar yatırım yapılır o kısmı bence yapılmamalı, ama bu kişisel bir yargı. Benim sana tavsiyem şöyle:
1) Eğer bütçen varsa yenile.
2) Bütçe biraz sıkıntı ise RAM'i 8 yap(yani minimal masraf) ve SSD al(ikisi birlikte 300-400 olur). Böylece eski sisteme yatırım yapmamış olursun, ileride yeni sisteme geçerken bu aldığın SSD'yi de yeniye geçirirsin.

Bence belleği 16GB yapmanda fayda var. İşlemcin ve ekran kartın sıkıntı yaşamaz. Daha sonra ekran kartı ve işlemci yükseltirsin. Sistemin eski olsa da güçlü bir işlemci. Daha sonra 2K çözünürlükte i7 3770 gibi bir işlemci ile 1080'i bile besleyebilir.

Bence belleği 16GB yapmanda fayda var. İşlemcin ve ekran kartın sıkıntı yaşamaz. Daha sonra ekran kartı ve işlemci yükseltirsin. Sistemin eski olsa da güçlü bir işlemci. Daha sonra 2K çözünürlükte i7 3770 gibi bir işlemci ile 1080'i bile besleyebilir.
GTX 1080 benim için hayal. :D Bu arada işlemcim I3 6100 ile eşit yani fazla güçlü değil. O zaman dediğiniz gibi ben 16 GB RAM + SSD yapayım. Teşekkürler yorumunuz için.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı