Çözüldü RX 470 WattMan hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Burhan07s

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, birkaç gündür uğraştığım problemim için çözüm arıyorum.
Sistemim:
ASUS Prime B350M-A
Ryzen 5 2600 + Cooler Master Lite 120 sıvı soğutma.
Sapphire Nitro+ RX470 4 GB OC.
Corsair Vengeance 2x8GB RAM.
Cooler Master MWE white 650W PSU.

Birçok konu ve forumda çözüm önerileri denedim ancak hiçbiri çözüm olmadı.
Sorunum rutin oyunumda bir anda oyun donup hata vererek masaüstüne attı farklı oyunlarda da farklı hatalar ile aynı problem oldu birinde ekran kartı sürücüsü çöktü birinde Radeon varsayılan WattMan ayarları geri yüklendi birinde grafik kartı sürücüsü kurtarıldı gibi bir şey diğerinde bağlantı kablolarında sorun olabilir hatası bazılarında hata kodu veya açıklamasız kapandı.

Denediğim çözüm yolları genellikle WattMan hatasına yazılan çözümlerdi ama hiçbiri olmadı. Bunlar;

PSU hatayı aldığımda önceden Gametech 600W Ti onu yukarıda yazdığım CM 650 ile değiştirdim.
PSU'nun önceki güç kablosu çok ısınıyordu onu değiştirdim.
Ekran kartı DP kablosunu HDMI ile değiştirdim.
Prizden fazlalıkları çıkardım.
Radeon'dan frekans ve güç tüketimini düşürdüm.
Scannow ile tarama yapıp bir iki kod vardı onları denedim.
Driveri DDU ile silip önceki birkaç sürüm ve Pro sürüm dahil kurup denedim.
Windows güncellemelerini yaptım.
BIOS güncelledim sonra Windows 11 geldi onu yükledim tüm güncellemelerini yaptım.
Format Windows 11 öncesinde ve sonrasında atıp tekrar Windows 10 yükledim.
Format sonrası internet kapalı ve chipset önce olacak şekilde driverları kurdum.
RAM'leri test ettim.
OCCT ile Power testi yaptım birinde 2. dakikada ekran dondu sonraki 13 dakika ekran kartı çalışmadan işlemci %100 de çalıştı bir diğerini format sonrası denemiştim 10 dakika işlemcide ekran kartı da %100 de çalıştı.
Kayıt defterinde sürücü ile ilgili bir yol değiştirip çözüm vardı onu denedim.
Bu süreçte bazen 1 saat bazen yarım saat oyunun çalıştığı oldu sonra yine 5-10 dk ya düştü.
Ekran kartı macununu değiştirdim öncesinde 80-85 dereceydi 10 derece kadar düştü ama fark etmedi.
Kasanın yan kapağını çıkartıp denedim.
Sistemi 3 gün öncesine hata almadığım zamana geri yükledim olmadı.
Ekran kartının garantisi yok maalesef.

Birkaç şey daha yapmış olabilirm şimdilik hatırladığım bu kadar :))

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Bazen RAM kaynaklı bile olabiliyor. RAM için yapılan OC varsa geri alıp deneyebilirsiniz.

Evet onu da denemiştim.

Ben bu sorunu aylardır yaşadım arıza tespiti yaptırdım bir şey çıkmadı ama siyah ekran WattMan sürücü çökmeleri vb devam etti 3 sene kullandım sorun karttaydı değiştirdim bu sorunun bir çözümü yok haberiniz olsun tek çözüm değiştirmek siz bulabilirsiniz umarım çözümü ben 3 ayda bulamadım.

Evet o yolda ilerliyorum ben de.

Hocam bir de insanlar WattMan'ı karıştırabiliyor. Mesela elektrikler gidip geldiğinde genelde WattMan ayarları geri yüklendi der ama bu ekran kartı sürücüsünün kapanıp açılması üzerine olan bir şey. İnsanlar bunu görünce hemen paniğe kapılıyor. Kısaca AMD'deki WattMan hatayla kalmayan, çok geniş bir uyarı.

Evet denediğim çözüm yolları hep bu hata için sanırım AMD karşılaştığı her hataya WattMan yazmış sorunun kaynağını bulmak kullanıcının hünerine kalmış.

Bu sorundan müzdarip olanlar varsa mümkün olan en erken tarihte ekran kartını satıp Nvidia almanızı öneriyorum ben bu şekilde çözdüm sorunumu yardımcı olmak isteyip olamayanlara da teşekkür ederim.
Konusu geçmişken bilgilendirme için yazayım. 6800 XT kartımda donanım ivmesi açıkken Chrome'da video açık bir sekmedeyken/sekmeye geçerken siyah ekran/wattman hatası alıyorum. Ama benimki yalnızca Chrome'da oluyor. Firefox'a geçtim düzeldi gibi şu anlık.

Hocam bir de insanlar WattMan'ı karıştırabiliyor. Mesela elektrikler gidip geldiğinde genelde WattMan ayarları geri yüklendi der ama bu ekran kartı sürücüsünün kapanıp açılması üzerine olan bir şey. İnsanlar bunu görünce hemen paniğe kapılıyor. Kısaca AMD'deki WattMan hatayla kalmayan, çok geniş bir uyarı.

Elbet bir gün düzelteceklerdir fakat bu şekilde AMD'nin işi NVIDIA karşısında zor.

Asus Radeon RX 470 ile senelerdir sorun yaşamadım. Ama 3D çizim işleri ile uğraştığım için Nvidia benim için daha kullanışlı. İlk fırsatta Nvidia ya geçmeyi düşünüyorum.

Bazen RAM kaynaklı bile olabiliyor. RAM için yapılan OC varsa geri alıp deneyebilirsiniz.

Evet onu da denemiştim.

Ben bu sorunu aylardır yaşadım arıza tespiti yaptırdım bir şey çıkmadı ama siyah ekran WattMan sürücü çökmeleri vb devam etti 3 sene kullandım sorun karttaydı değiştirdim bu sorunun bir çözümü yok haberiniz olsun tek çözüm değiştirmek siz bulabilirsiniz umarım çözümü ben 3 ayda bulamadım.

Evet o yolda ilerliyorum ben de.

Evet denediğim çözüm yolları hep bu hata için sanırım AMD karşılaştığı her hataya WattMan yazmış sorunun kaynağını bulmak kullanıcının hünerine kalmış.

Bu sorundan müzdarip olanlar varsa mümkün olan en erken tarihte ekran kartını satıp Nvidia almanızı öneriyorum ben bu şekilde çözdüm sorunumu yardımcı olmak isteyip olamayanlara da teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı