RX 480 VIDEO_TDR_FAILURE mavi ekran hatası

Yer
Ankara
1-2 hafta önce FurMark testi yaparak aldığım ve yüksek ayarlarda sorunsuz bir şekilde Red Dead Redemption 2'yi bile bitirebildiğim RX 480 ekran kartımla bugün GTA 5 oynarken bir anda görüntü gitti. Sıcaklığı 65-70 arasıydı oynarken. Bilgisayarı yeniden başlattığımda BIOS ekranı sonrası siyah ekranda kalıyordu ama bazen başlangıç onarma açılıyordu. Güvenli modda ekran kartı sürücüsünü (20.2.1) silip bir önceki sürümü (20.1.4) yükledim ama yükleme tamamlandığı an yeniden siyah ekrana düştüm. Sistemimde hem RAM hem işlemcide hız aşırtma vardı ama stabil çalışıyordu, BIOS sıfırladım ama nafile. Sorunun sebebi donanımsal mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Minidump Dosyası

Sapphire Nitro+ RX 480 8 GB
Ryzen 3 1200
8 GB 2933MHz RAM
High Power 500W PSU
Windows 10 64 Bit Sürüm 1909 (18363.628)

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum sana üzülerek belirtmek istiyorum ki, almış olduğun ekran kartının kısa sürede bu hatayı vermesi iyiye işaret değil. Kartını çevrende iyi bir bilgisayarcıya gösterebilirsin. Çok yüksek ihtimalle fırınlanmış ve sana satılmış olma ihtimali yüksek. Bahsi geçen mavi ekran hatasını geçtiğimiz günlerde dizüstü bilgisayarımda almıştım ve sorunun temek kaynağının GPU arızası olduğunu tespit ettik. Sürücü kurulunca kart siyah ekrana düşüyor, görüntü saçmalıyor veya hiç görüntü vermiyorsa kartı size satan arkadaşın niyeti iyi değilmiş diyebiliriz. İkinci el ekran kartı alırken mümkün olduğunca 6 ay kadar garantisi olanları seçmeye çalışın. Türkiye'de malesef dürüst bir satıcı bulmanız zor. Hatta ekran kartı konusunda yok diyebilirim. Son olarak BIOS üzerinden RAM bellek frekanslarını düşürüp sistemi çalıştır. Masaüstü gelince ekran kartına undervolt yaparak sistemi çalıştırmayı deneyin. Bunun dışında olumlu sonuç almazsanız, kartın arızalı olduğu kesinleşmiş olacaktır.

Son düzenleme:
Tekrar merhaba. Başka bir PSU ile test ettim, eski sürücülerle test ettim, ekran kartı üstündeki VBIOS Switch'i diğer tarafa alarak test ettim. Sonuç değişmedi. Sanırım yeni ekran kartı alacağım.
Bugün bir elektronikçi tanıdığımıza gösterdik ve chipset değişmesi gerektiğini ve 300-400 TL arası bir fiyatı olabileceğini söyledi. Sizce bu tamiri yaptırırsam performansı aynı olur mu ya da stabil olur mu? @MayCrasH

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı