RX 500 serisi ekran kartları sorunlu mu?

Benim aldığımda da 1650 Super 5500 XT 4 GB ve RX 580'e göre daha uygun fiyatlıydı ve sürücü sorunu yoktu. 🤣

Açıkçası yüksek bütçeli kartlarla bu işe bakacaksak işler epey değişir. Yani demek istediğim aralarında yurt dışında 10 dolar fark var yani sen baktığın zamanda çok fark yoktu aralarında galiba. Performans olarak da 5 FPS gibi bir farklar var ama benim dediğim fark tabii ki daha yüksek çünkü o zamanlar GT 1030 fiyatına ben RX550 4 GB aldım yani farklarda çok fazlaydı. Bu videoda bazı yerlerde 10 FPS kadar fark var. Ben 5500 XT ile GTX1650 Super arasında 10 FPS fark olacağını sanmıyorum.4.07 veya 4.30'a bakın ve durdurun videoyu 8 FPS fark var mesela orada. Ben aldığımda önce bu videoya bakmıştım yani bu videonun yalancısıyım arkadaşlar. 🤣

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Eskiden olsa buralar kavga yerine dönerdi ama şuan ekran kartı sıkıntısı olduğu için kimse doğru düzgün öneri yapamıyor herhalde. Ben birçok AMD ekran kartı kullandım. Hepsinde ufak tefek sıkıntılar yaşamıştım fakat küçük sorunlardı bunlar. En sorunsuz diyebileceğim ve şuana kadar sıkıntı yaşamadığım ve halen ikinci sistemimde kullandığım RX 560 diyebilirim. Zaten birçok AMD ekran kartı kullanıp öyle büyük sıkıntılar yaşamayınca esas olarak kullanacağım sisteme RX 590 tercih ettim zamanında.

Yaptığım en büyük hataydı diyebilirim. Bir daha AMD ekran kartı aldırmamaya yemin ettiren bir kart yapmışlar sanki. Bu yaşadığım sıkıntıları dile getirince de forum içerisinde AMD düşmanı, NVIDIA fanboyu bile ilan edildiğim olmuştu. Ne ilginçtir ki sadece 2 tane NVIDIA ekran kartı kullandım şu ana kadar. :D Ben artık yok şu ekran kartı iyi, şu ekran kartı sorunlu gibi yorumlar yapmıyorum. Kendi tecrübelerimi yazıyorum. Sonuçta alacak olan konu sahibi olduğu için. Yani baktığımız zaman teknoloji birazda şans işi. Herkesin sorun yaşadığı bir ürünü sorunsuz da kullanma şansın var, herkesin sorun yaşamadığı üründe sorun yaşama ihtimalinde var.
Şaka bir yana, bu forumda 1-2 sene önce bende öyle düşman ve fanboy ilan edildim. Yani bu sorunları yaşadığım için kasamı suçladılar hocam biliyor musun. Benim kartım wattman hatası veriyorsa sebebi dandik PSU kullanmammış, ya da işlemcim iyi değilmiş? :D Artık tamam siz haklısınız diyip saldım bunları öyle acınası haldeler ki. Yukarıda dalgasına yazdığım şeyleri demeleri cabası. Bize araştırma at, veri at, bilimsel kanıt at NVIDIA'nın daha iyi olduğuna dair dediler nasıl bir zeka eksikliği var bunlarda.

Şaka bir yana, bu forumda 1-2 sene önce bende öyle düşman ve fanboy ilan edildim. Yani bu sorunları yaşadığım için kasamı suçladılar hocam biliyor musun. Benim kartım wattman hatası veriyorsa sebebi dandik PSU kullanmammış, ya da işlemcim iyi değilmiş? :D Artık tamam siz haklısınız diyip saldım bunları öyle acınası haldeler ki. Yukarıda dalgasına yazdığım şeyleri demeleri cabası. Bize araştırma at, veri at, bilimsel kanıt at NVIDIA'nın daha iyi olduğuna dair dediler nasıl bir zeka eksikliği var bunlarda.
O arkadaşlar bizi fanboy olmak ile suçluyorlar ama ne hikmet ise sorun yaşayan AMD ekran kartı kullanıcılarının yorumlarında da bizim gibi sorun yaşamış ve çözüm bulabilmiş kişiler oluyor ama onlar orada gözükmüyorlar. Genelde tek yaptıkları sorunsuz kullanmış oldukları AMD ekran kartları ile kendi egolarını tatmin ediyorlar. Para verip aldığı bir ürünün eleştirisini görünce dayanamıyorlar. Yani onları kendi haline bırakmak lazım yapacak bir şey yok. :D Bu WattMan hatası öyle bir illet ki tek bir çözüm yöntemi olmadığı gibi sorunun kaynağını bile bulmak imkansızken net bir tanı yapanlara helal olsun diyorum ne diyeyim artık. :D

Yeni gelen driverlarda sorun oluyor genelde WHQL sürümünde kalınca sorun yaşamıyosun Wattman hatası dışında bir sorunu yok o da tamamen driver ile alakalı.

AMD şans işi oluyor her zaman. RX 500 serisi popüler, büyük bir nesil ayrıca RX 400 serisi ile aynı Polaris ailesine mensuplar. Çok fazla kullanıcısı ve modeli var. Şahsen 1 yılı aşkındır 5500 XT 8 GB kullanıyorum WHQL, optional elime ne gelirse tüm güncel sürücüleri kurdum, OC yaptım ne wattman hatası aldım ne de çökme. Ama AMD kartların NVIDIA'ya göre daha hassas oldukları bir gerçek.

Yeni konular

Geri
Yukarı