Çözüldü RX 5500XT sistem yüksek gecikme problemi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

belial

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Zotac AMP Holoblack Rtx3080
Amd Ryzen 9 5950x
Corsair Dominator 32gb Ram
Asus Rog Strix b550xe Anakart
Cougar 750w Gold Psu
1TB Samsung QVO sata3 ssd
1TB Gigabyte Aorus GP-ASM2NE6100TTTD 1 TB M.2 SSD

165hz Asus VG249q1a monitör
Razer Viper 8000hz Mouse
Logitech g413 carbon klavye
Razer Gigantus mouse pad
Senheiser Game one kulaklık
Öncelik ile herkese iyi akşamlar. Bu Technopat'ta ilk açtığım konu. Sistem bilgilerim konunun en altında paylaşılmıştır.
İlk olarak yaşadığım sorun hakkında konuşmak istiyorum. Sistemimde bir türlü düzeltemediğim, artık oynadığım oyunlarda nişan almamı imkansız kılan, sesin geldiği yönü ayırt etmeyi ya da etrafta oluşan herhangi bir sesi olması gerektiğinden geç duymama yol açan bir problem ile başım dertte. Artık oynadığım oyunlardan zevk alamıyorum. Faremde aşırı derecede hissedilir bir gecikme var. Oyunlarda nişan almayı geçtim masaüstünde bir işle uğraşırken ya da internette gezinir iken üstüne tıklamak istediğim yere farenin imlecini dahi zor götürüyorum. Faremde bulunan bu gecikme yavaş yapılan fare hareketlerinde kendini daha çok belli ediyor. Oynadığım herhangi bir oyunda 140-150 FPS alsam dahi hissettiğim FPS 30-40 civarı ve sağa sola dönüşlerde ekranım aşırı derecede bulanıyor.

Yardım etmek isteyen arkadaşlar için bazı önemli bilgiler:
Bütün driverlar güncel. BIOS dahil.
Frametime değerlerini kontrol ettim ve genel olarak stabil gözüküyor. Çok nadir olarak hafif yükseliyor. 60FPS-16, 6 ise bazen 60-20, 0ms olabiliyor.
V-Sync-RivaTuner-FreeSync gibi yöntemleri denedim.
4 Farklı fare denedim (Razer dae-zowieec2a-bloodya9-wmo1.1a) hepsinde aynı sorun devam etti.
Fare yazılım programları olmadan ve 4 farklı polling Rate oranı (125-250-500-1000) denendi ve garip bir şekilde 125Hz'nin 1000HZ'den daha iyi hissettirdiği anlaşıldı.
Güç kaynağım 8 yıllık bir GX-750W Bronze güç kaynağıydı ve Cougar gx-s 650W Gold ile değiştirildi.
Monitör kablom HDMI'dan vesa sertifikalı Display Port ile değiştirildi.
İşlemci-ekran kartı sıcaklık değerlerim olması gerektiği gibi.
Latency moon programını arkadaşım ile birlikte açtım ve değerlerimin arkadaşıma oranla kat ve kat yüksek olduğu anlaşılmış oldu. Arkadaşımda bu değerler maksimum 100US iken bende 30035 oluyor ve sistemimin gerçek zamanlı sesi işlemekte zorlandığına dair bir uyarı alıyorum. Yapılan testin detaylarında bu gecikmeye sebep olarak.
dxgkrnl.sys - ndis.sys - wdf1000.sys - HDAudBus.sys gösteriliyor.

Sistem bilgilerim.
MSI RX 5500 XT Mech 8 GB O.C.
i5 4670K @3.4GHz.
MSI Z87-G45 anakart.
8 GB 1866MHz (4x2) Kingston RAM.
1TB Samsung 870 QVO SSD + Kingston HyperX 128 GB SSD ikisi de SATA lll'tür.
Cougar gx-s 650W Gold PSU.

Ekipman bilgilerim.
144Hz ViewSonic VX2458-MHD monitör.
Razer DeathAdder Elite + Bloody A9 mouse.
SteelSeries QCK + Bloody Control + INNO3D mouse pad.
A4tech Basic klavye.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Fikiriniz için teşekkür ederim. Hemen deneyeceğim.
Arkadaşlar Sorunu çözdüm ve çok ama çok mutluyum.

İlk önce yaşadığım problemi özetleyip daha sonra çözüm yöntemini söylüyeceğim arkadaşlar.
RX 5500 XT i5 4670K işlemci MSI Z87 G45 anakart ve 8 GB RAM'e sahip bilgisayara sahibim. Daha önce HD 7850 isimli ekran kartı kullanıyordum. Mesela çok net hatırlıyorum HD7850 ile DayZ'de 35FPS alıyordum fakat çok rahat oynanıyordu gayet akıcı oluyordu fare ve klavyede herhangi bir gecikme olmuyordu. Bir gün HD7850 ekran kartım yandı ve bende gidip RX 5500 XT satın aldım. 1 yıl kadar bu ekran kartını kullandım ve hep aynı sorun oradaydı işte o berabat sorun şuydu: Herhangi bir oyunda yüksek FPS alsam dahi çok düşük FPS alıyormuş gibi hissediyordum yani akıcılık yoktu. Bu problemi yaşadığını düşünen arkadaşlar için genel semptomları paylaşıyorum: Fare'nin oyunlarda halsiz, yavaş ve hissiyatsız hissettirmesi, 360 derece dönüşlerde ya da sağa ve sola dönüşlerde yüksek FPS olmasına rağmen çok düşük FPS alırcasına bulanma, Seslerde gecikme ve Seslerin geldiği noktaları tespit etmede imkansızlaşma (Ekran kartı garip bir şekilde yabancıların bad sound position diye isimlendirdiği olayı yaşatıyor yani sesin noktasal olarak tespit edilmesinin imkansızlaşması gibi düşünün sesi noktasal olarak alıp oraya prefire atarak gelen düşmanı etkisiz hale getirmenizi imkansızlaştırıyor.) Ben bu sorunu çözmeden önce monitördendir diye 60Hz'den 144Hz'e geçi yapmıştım ve yine çözülmemişti. İnsanlar 60Hz'den 144Hz'e geçişin çok mükkemmel bir şey olduğunu anlattıklarında hep moralim bozuluyordu çünkü 60'Hz'den 144Hz'e geçmeme rağmen hiçbir gelişim yoktu ve uzun zaman boyunca bu şekilde oynadım taa ki çözüm'ü bulana kadar. Çözümü yaptıktan sonra oyunlarda aldığım FPS abartısız bir şekilde 10-15 civarı artış yaşattı. Mesela eskiden normal ayarlarda 150FPS oynadığım oyunlarda akıcılık yoktu ve kasma hissiyatı vardı çözüm yönteminden sonra ise aynı oyunu Extreme+ ayarlarda 48-50 FPS ile oynuyordum ve normal ayarlarda 150FPS'te oynadığım zamanlardan 2X kat daha akıcı hissediyorum ve 48-50FPS ile. Elimde bulunan 144Hz monitörün ne kadar değerli olduğunuda şimdi anlıyorum sanki yürümekten uçmaya geçmiş kadar fark etti.

Şimdi çözüm yöntemini söylüyorum.
RX 5500 XT GPU'lar UEFI BIOS desteklemektedirler. Ben şu ana kadar UEFI+LEGACY kullanıyordum. Şu ana kadar bu problemi yaşatıyor diye birçok parça değiştirdim ve BIOS'ta birçok ayar değiştirdim ve geriye hiçbir şey kalmamıştı. Daha sonra yeniden format USB'si oluşturdum ve UEFI olarak Boot ettim. Sanki yeni bir bilgisayar almış gibi oldum. Çok saçma ve komik görünüyor olabilir fakat durum bu arkadaşlar. Buna sebep olan UEFI-UEFI LEGACY olayının derinliklerinde elbetteki bir şeyler vardır diye düşünüyorum. Umarım bu tarz hata yaşayan herkese ilaç olur. Teşekkür ederim.
Bahsi geçen sürücüleri kaldırıp farklı sürümleri ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Sisteminiz biraz eski olduğu için Windows 10'un otomatik yüklediği sürücüler sıkıntı yaratıyor olabilir. Sadece bir tahmin.

Fikiriniz için teşekkür ederim. Hemen deneyeceğim.
Arkadaşlar Sorunu çözdüm ve çok ama çok mutluyum.

İlk önce yaşadığım problemi özetleyip daha sonra çözüm yöntemini söylüyeceğim arkadaşlar.
RX 5500 XT i5 4670K işlemci MSI Z87 G45 anakart ve 8 GB RAM'e sahip bilgisayara sahibim. Daha önce HD 7850 isimli ekran kartı kullanıyordum. Mesela çok net hatırlıyorum HD7850 ile DayZ'de 35FPS alıyordum fakat çok rahat oynanıyordu gayet akıcı oluyordu fare ve klavyede herhangi bir gecikme olmuyordu. Bir gün HD7850 ekran kartım yandı ve bende gidip RX 5500 XT satın aldım. 1 yıl kadar bu ekran kartını kullandım ve hep aynı sorun oradaydı işte o berabat sorun şuydu: Herhangi bir oyunda yüksek FPS alsam dahi çok düşük FPS alıyormuş gibi hissediyordum yani akıcılık yoktu. Bu problemi yaşadığını düşünen arkadaşlar için genel semptomları paylaşıyorum: Fare'nin oyunlarda halsiz, yavaş ve hissiyatsız hissettirmesi, 360 derece dönüşlerde ya da sağa ve sola dönüşlerde yüksek FPS olmasına rağmen çok düşük FPS alırcasına bulanma, Seslerde gecikme ve Seslerin geldiği noktaları tespit etmede imkansızlaşma (Ekran kartı garip bir şekilde yabancıların bad sound position diye isimlendirdiği olayı yaşatıyor yani sesin noktasal olarak tespit edilmesinin imkansızlaşması gibi düşünün sesi noktasal olarak alıp oraya prefire atarak gelen düşmanı etkisiz hale getirmenizi imkansızlaştırıyor.) Ben bu sorunu çözmeden önce monitördendir diye 60Hz'den 144Hz'e geçi yapmıştım ve yine çözülmemişti. İnsanlar 60Hz'den 144Hz'e geçişin çok mükkemmel bir şey olduğunu anlattıklarında hep moralim bozuluyordu çünkü 60'Hz'den 144Hz'e geçmeme rağmen hiçbir gelişim yoktu ve uzun zaman boyunca bu şekilde oynadım taa ki çözüm'ü bulana kadar. Çözümü yaptıktan sonra oyunlarda aldığım FPS abartısız bir şekilde 10-15 civarı artış yaşattı. Mesela eskiden normal ayarlarda 150FPS oynadığım oyunlarda akıcılık yoktu ve kasma hissiyatı vardı çözüm yönteminden sonra ise aynı oyunu Extreme+ ayarlarda 48-50 FPS ile oynuyordum ve normal ayarlarda 150FPS'te oynadığım zamanlardan 2X kat daha akıcı hissediyorum ve 48-50FPS ile. Elimde bulunan 144Hz monitörün ne kadar değerli olduğunuda şimdi anlıyorum sanki yürümekten uçmaya geçmiş kadar fark etti.

Şimdi çözüm yöntemini söylüyorum.
RX 5500 XT GPU'lar UEFI BIOS desteklemektedirler. Ben şu ana kadar UEFI+LEGACY kullanıyordum. Şu ana kadar bu problemi yaşatıyor diye birçok parça değiştirdim ve BIOS'ta birçok ayar değiştirdim ve geriye hiçbir şey kalmamıştı. Daha sonra yeniden format USB'si oluşturdum ve UEFI olarak Boot ettim. Sanki yeni bir bilgisayar almış gibi oldum. Çok saçma ve komik görünüyor olabilir fakat durum bu arkadaşlar. Buna sebep olan UEFI-UEFI LEGACY olayının derinliklerinde elbetteki bir şeyler vardır diye düşünüyorum. Umarım bu tarz hata yaşayan herkese ilaç olur. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı