RX 560 sürücü kurarken ekran bozuluyor

haygieia

Hectopat
Merhaba. Elimde bir adet RX 560 ekran kartı var. Format attığımda ekran normal çözünürlükteydi ama driver kurulumunda çözünürlük bozuluyor, eskisine dönmüyor.

288720403_1003999596916954_8294416230133908201_n.jpg

Kartın içini açıp mümkün ise bir fırca ve ipa alkol ile temizleyin, anakarta giren pinli kısmın her iki tarafını silgi ile silin.

Fan ve ızgaraların temizliğini yapın, ızgaraları temizlerken basınclı hava yerine alkole bandırılmış fırca ile temizleyin.

Son olarak 12,5 w/m·k ve üzeri bir termal macun ile sürme işlemini bitirin. (ekran kartı işlemciden daha fazla ısınır ve iletkenlik değeri yüksek macun önemlidir)

Kartınız eskisi veyahut da eskisinden daha soğukkanlı bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

Önemli not: Bilgisayarın bakımı yapılması ve işlemci macunu değişmesi gerekebilir, yüksek ısı ile calışan bilgisayar ve işlemci ekran kartının performansını düşürüp darboğaz yapabilir.

En sonda dediğiniz olay oluyor şu anda. Ekran kartı termal macun yenilenmesi gerekiyor. Kendimiz yapabilir miyiz? Daha önceden işlemci fanı macunu yenilemiştik.

En sonda dediğiniz olay oluyor şu anda. Ekran kartı termal macun yenilenmesi gerekiyor. Kendimiz yapabilir miyiz? Daha önceden işlemci fanı macunu yenilemiştik.

1655665419527.png

Vidaları sırası ile sök, çipe baskı binmesin yoksa çatlar. Dediğim tüm işlemleri yaptıktan sonra macunu şırıngadan bezelye büyüklüğünde sık ve soğutucuyu tek seferde doğru oturt.

Macunu yaymaya kalkma, baskı ile kendisi yayılacak ve hava alması önlenmiş olur.

Soğutucuyu oturttuktan sonra tekrar kaldırma, macun hava alır ve yeniden macun sürmen gerekir.

Vidaları sökünce direkt fan bloğuna asılıp cekme, fanların kablosu takılı PCB kısmına.

Eki Görüntüle 1425079

Vidaları sırası ile sök, çipe baskı binmesin yoksa çatlar. Dediğim tüm işlemleri yaptıktan sonra macunu şırıngadan bezelye büyüklüğünde sık ve soğutucuyu tek seferde doğru oturt.

Macunu yaymaya kalkma, baskı ile kendisi yayılacak ve hava alması önlenmiş olur.

Soğutucuyu oturttuktan sonra tekrar kaldırma, macun hava alır ve yeniden macun sürmen gerekir.

Vidaları sökünce direkt fan bloğuna asılıp cekme, fanların kablosu takılı PCB kısmına.

Tamamdır, teşekkür ederim.

Kuzey güney köprüsü kalkalı yıllar oluyor diye biliyorum.

Bu geç saatte yazıyorum kusuruma bakma bazı işlerim vardı az çok zaman bulabildim.

Elimdeki anakart gayet eski bir anakart üstünde i5 3470S işlemci var.

Bu arada bazı arkadaşlar BIOS pilini çıkar 10-15 dakika bekle diyebilir. RAM'lerin slotlarını değiştir öyle dene diyebilir ama inanınki her şeyi denedim belki güç kaynağım yetmiyor diye düşündüm gittim 500W Thermaltake güç kaynağı aldım.

anakartımın modeli yok nedense.
cpu-z uygulamasında undefined yazıyor.

Son düzenleme:
Bu geç saatte yazıyorum kusuruma bakma bazı işlerim vardı az çok zaman bulabildim.

Elimdeki anakart gayet eski bir anakart üstünde i5 3470S işlemci var.

Bu arada bazı arkadaşlar BIOS pilini çıkar 10-15 dakika bekle diyebilir. RAM'lerin slotlarını değiştir öyle dene diyebilir ama inanınki her şeyi denedim belki güç kaynağım yetmiyor diye düşündüm gittim 500W Thermaltake güç kaynağı aldım.

Dostum çok bilen çok söyler :) sorun belli :) kartın için üzgünüm geçmiş olsun, umarım kartı tamir ettirmeyi düşünürsün, yoksa sen arızayı bulana kadar bilgisayarı yenilersin :)

Yeni konular

Geri
Yukarı