RX 5600 XT sistem güç kesintileri

yyofc

Hectopat
Makaleler
2
Selamünaleyküm öncelikle.
Biraz uzun olacak.
Kasayı aldığımdan beri bu tarz sorunlar yaşıyorum.
Kasayı 8 ay önce aldığımda 3. haftasın da durup dururken kapanmaya başladı. BIOS güncelle falan derken çözdüm.
2 ay sonra tekrar başladı çözdüm. 2-3 ay sonra tekrar başladı aynı yöntemler ile çözdüm. Ama şimdi son 4 ya da 3 haftadır. PC çok ama çok arada kapanıyor.
Fakat PC'yi sol alttan Windows'tan kapatınca. PC kapandığı gibi anakarta giden sarı ışık yok oluyor.
Yani enerji gitmiyor. Bu olay başladığında sinirden kasayı hafif salladım ve ışık geldi. Artık az çok fark etmiştim. 2 gün önce kardeşim de ki aynı PC'den sadece M.2 SSD'leri değiştirdik.
Bakalım sorun benim odamda ki topraklamada mı? Yoksa kasada mı diye. Ve maalesef kasadaymış. Bugün kardeşimin PC'si sol alttan "bilgisayarı kapat." tuşuna basınca. İlk bilgisayar kapanmış.
1 dakika sonra bir anda ışık gitmiş. Geldi söyledi, sinirden kasanın olduğu masaya yumruk attım. Bir anda ışık geldi, bunu test ederek 2-3 kere denedim ve artık evet eminim.
Bir tutuşmazlık var. Fakat ironik ve saçma olan kısmı, PC kapanmaya 3 hafta önce başladı ve o gün bana oturduğum yerden elektrik kesintisi için özür mesajları geldi kurumlardan.
Bundan dolayı oldu desem saçma, 8 ay önce de vardı bir benzeri. Sizce sorun neyde? Kablolar mı doğru takılmamış, PSU ya da anakart mı arızalı?
İki sisteminde özellikleri:
Cooler Master H500 case ARGB.
AMD R5 3600X.
MotherBoard ASUS Prime B550-MK.
AMD MSI 5600XT Gaming X.
G.Skill Ripjaws 2x8 16 GB 3600MHz CL18 RAM Dual kit.
Seagate FireCuda 510 480GB.
Cooler Master MWE 80 Plus 750W PSU.

Dip not: Bu olaylar yaşanmadan 2-3 gün önce kasayı dikkatli bir şekilde.
Soğuk mod, orta hız. Saç kurutma makinesi ile orta mesafeden temizledim, aynı şekilde kardeşimin PC'sini de.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartın sorunlu olduğunu pek düşünmüyorum çoğu anakartta akım koruması vs. bulunuyor.

2 seçenek var zaten, ya PSU problemli ya anakart. Eğer kardeşinizin anakartı uyuyorsa kendi anakartınızı onunla değiştirin sorun devam etmiyorsa sorunun PSU'da olduğunu anlamış oluruz zaten. Bir de PSU'dan prize giden kabloyu değiştirerek deneyebilirsiniz.

Anakartın sorunlu olduğunu pek düşünmüyorum çoğu anakartta akım koruması vs. bulunuyor.

2 seçenek var zaten, ya PSU problemli ya anakart. Eğer kardeşinizin anakartı uyuyorsa kendi anakartınızı onunla değiştirin sorun devam etmiyorsa sorunun PSU'da olduğunu anlamış oluruz zaten. Bir de PSU'dan prize giden kabloyu değiştirerek deneyebilirsiniz.

PSU'dan giden kabloyu değiştirdim olmadı.
Kardeşim ki ile benim sistemim aynısı.
anakartı yazmayı unuttum: ASUS Prime B550-MK
Temizlerken bir şey yaptım diyeceğim.
Eskiden de oluyordu, sizce neden?
Temizlerken bir şey yapmış olabilir misiniz? Kabloları falan kontrol edin. PSU'dan şüpheliyseniz OCCT yapın.

OCCT yaparken error veriyor.

PSU'dan giden kabloyu değiştirdim olmadı.
Kardeşim ki ile benim sistemim aynısı.
anakartı yazmayı unuttum: ASUS Prime B550-MK
Temizlerken bir şey yaptım diyeceğim.
Eskiden de oluyordu, sizce neden?

OCCT yaparken error veriyor.

PSU sıkıntılı. Kardeşinizin PSU ile deneyebilir misiniz?

Geri
Yukarı