Çözüldü RX 570 mavi ekran hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Furkan Soysal

Kilopat
Daha fazla  
RAM
2x8 3200 MHZ CL14 Corsair Vengeance Ram
SSD veya HDD modeli
120 GB Hi-Level SSD ve 1TB Toshiba p300 HDD
Ekran kartı
Msi Armor RX 570 4 GB OC
Anakart
MSI A320M PRO-E
İşlemci
Ryzen 5 2600
RX 570 kartına geçtiğimden beri bazen arada bir olan bazen ise hiç olmayan mavi ekran hataları ile karşılaşıyorum. Ekran kartı sürücüsünü DDU ile silip birçok kez yükledim sorun devam ediyor.

Çözüm
SSD testlerini bitirdim hocam şu anda HDD'ye geçtim dediğiniz gibi. SSD'de bad sector çıkmadı sonuçları atıyorum bakabilirsiniz, sağlık kısmını pek anlamıyorum. Sorunun RAM kaynaklı olduğunu zannetmiyorum hocam, RAM'leri 6 ay önce aldım ve aldığım zamandan beri CL14-17-17-17-38 gibi bir ayarda OC yapılı şekilde kullandım. Bundan önceki ekran kartım GTX 1050 Ti'dı ve mavi ekran hatası gibi bir sorun ile karşılaşmadım, Minidump'dan anlamasamda AMD ile alakalı birkaç şey gördüm.

Hocam aynı şekilde HDD'de bad sector çıkmadı sağlık sonuçlarını bırakıyorum.
SSD'nizin Health görüntülerine bakılırsa SSD ile ilgili bir sorun mevcut. 3 sektör bozulmuş ve disk o sektörleri değilmiş. Sayı az olduğu için şu anlık bu durum çok tehlike arz etmiyor. Eğer bu sayı artmaya başlarsa Bad Sector'le sonuçlanabilir.

Interface CRC Error Count ise anakart ile disk arasındaki bağlantı ile ilgili. Genellikle kablodan dolayı olur. Kablonuzu değiştirip denemekle başlayın. İşe yaramazsa farklı çözüm yöntemleri sunacağım. Bu hata maalesef ilk hata gibi göz ardı edilebilir değil. Mavi Ekran almanıza sebep olmaya tek başına yeter.

Bu arada RAM testlerini mutlaka gerçekleştirin. RAM ile ilgili birden fazla hata mevcut. Disk sorunu, RAM sorununa göre daha düşük bir ihtimal dememe rağmen Diskte de sorun çıktı. RAM'leri siz düşünün artık.
RAM'leri neden overclock yaptınız?

Ayrıca burada hata verdi demişsiniz.

6 aydır RAM'leri overclock ile kullanıyordum ve Memtest86'dan sorunsuz çıkmıştı 6 ay öncesine kadar. Dediğim gibi ilk olarak RAM'leri hiç dokunmadan 6 ay önceki overclock yaptığım şekilde test ettim. Bazen 5 içinde hata veriyor bazen ise 1 saat içinde veriyordu. Dediğiniz gibi XMP açık ve kapalı test ettim 1-2 saat sorunsuz geçtiler. Kısaca büyük ihtimalle sorun RAM'ler yüzünden ama yine de kabloyu değiştirip tekrar denemek istiyorum.

6 aydır RAM'leri overclock ile kullanıyordum ve Memtest86'dan sorunsuz çıkmıştı 6 ay öncesine kadar. Dediğim gibi ilk olarak RAM'leri hiç dokunmadan 6 ay önceki overclock yaptığım şekilde test ettim. Bazen 5 içinde hata veriyor bazen ise 1 saat içinde veriyordu. Dediğiniz gibi XMP açık ve kapalı test ettim 1-2 saat sorunsuz geçtiler. Kısaca büyük ihtimalle sorun RAM'ler yüzünden ama yine de kabloyu değiştirip tekrar denemek istiyorum.
1-2 Saat test etmeyeceksiniz. X.M.P kapalı, overclock olmayacak şekilde test bitene kadar bekleyeceksiniz. 1 sayfadır RAM konuşuyoruz hocam bu kadar zor olmamalı.

Dediğiniz gibi RAM'leri sonuna kadar test ettim ve sorunsuz çıktılar. Mavi ekran hatalarını 2-3 saattir almıyorum.
Sistemi bir süre daha test edin. Sorun X.M.P ile alakalı olabilir. Daha doğrusu kartlar uyumsuz olabilir. Yine mavi ekran hatası alırsanız raporları paylaşın.

Sistemi bir süre daha test edin. Sorun XMP ile alakalı olabilir. Daha doğrusu kartlar uyumsuz olabilir. Yine mavi ekran hatası alırsanız raporları paylaşın.

Hocam 1.5 gündür kullanıyorum ve mavi ekran hatası yaşamadım. SSD kablosunu yeni kablo sipariş edip tavsiyeniz üzerine garantiye almak için değiştirmeyi düşünüyorum. Bir süre daha kullanıp eğer sorun çıkmaz ise konuyu sizin tarafınızdan çözüldü yaparım.
Sistemi bir süre daha test edin. Sorun XMP ile alakalı olabilir. Daha doğrusu kartlar uyumsuz olabilir. Yine mavi ekran hatası alırsanız raporları paylaşın.

Sistemi cumartesi gününden beri sorunsuz ağır oyunlarda deneyerek kullandım bir tane bile mavi ekran hatası yemedim. Başta dediğiniz gibi sorun RAM kaynaklı çıktı tahminim güç kaynağı ve ekran kartını değiştirince stabil overclock değerlerim bozuldu. WattMan hatası için bellek zaman ayarını seviye 2'den otomatiğe alınca çözüldü.
Hocam siz olmasaydınız bayağı uğraşacaktım aklımın ucundan bile geçmiyordu RAM ile alakalı olduğu. Tüm yardımlarınız için teşekkür ederim beni büyük bir zaman kaybından kurtardınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı