RX 570 Ryzen 2300X sistem yükseltme

BarneY

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Yakın zamanda sistem güncellemesi yapmayı düşünüyorum, ben sistemimi, maksimum bütçemi ve aklımdakileri buraya yazayım, güncelleme yapılacak veya bütçeye göre daha iyisi olabilecek parçalar varsa, yardımınız çok iyi olur :)

Sistemim;
CPU: Ryzen 2300X.
Anakart: Gigabyte A320MS2-H.
GPU: Sapphire RX570 ITX.
RAM: Corsair 3000MHz 1x8GB.
PSU: Cooler Master 550W mwe 80+ white güç kaynağı.
Kasa: Cooler Master Masterbox Lite 3.1.
SSD: Adata SU630 240GB.
HDD: WD Blue 500GB 7200RPM.

Bu sisteme güncelleme yapmak istiyorum aklımdaki bileşenler bunlar;

CPU: Ryzen 3600X.
GPU: Gigabyte RX 5600XT Gaming OC 6G 6 GB.
SSD: XPG 512 GB SX8200 PRO.
RAM: Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz.

Burası yaklaşık 5400TL tutuyor. Benimse maksimum çıkabileceğim 5600-5700 arası.

Anakart değiştirmeme gerek var mıdır?

PSU bu sisteme yeterli gelir mi?

Bendeki RAM aynı marka aynı model aynı MHz değerinde fakat rengi farklı 🤦‍♂️ bunun bir eksisi olur mu?

Anakart değiştirmenize teorik olarak gerek yok, BIOS güncellemeyi unutmayın yükseltme yaparken.
Ama değiştirseniz iyi edersiniz.
A320 çipset biraz daha düşük güç tüketimli sistemler için geliştirilmiş bir model. Minimum B450 öneririm.
RAM'de de uyum sorunu yaşama ihtimaliniz var.

Bana fazla gibi geldi. SSD'yi özel bir durumun yoksa SATA yap.
Fazladan kastınız nedir tam olarak anlayamadım ? SSD ile ilgili özel bir durum yok o modelin 256GB olan versiyonunu düşünüyorum hatta, çünkü mantıklı düşününce o SSD'ye sadece Windows'u ve belli başlı programları ( Tarayıcı, Steam,Epic Games vb.) kuracağım.

Anakart değiştirmenize teorik olarak gerek yok, BIOS güncellemeyi unutmayın yükseltme yaparken.
Ama değiştirseniz iyi edersiniz.
A320 çipset biraz daha düşük güç tüketimli sistemler için geliştirilmiş bir model. Minimum B450 öneririm.
RAM'de de uyum sorunu yaşama ihtimaliniz var.
B450 anakartlar biraz pahalıya kaçıyor. Eğer anakartta alırsam M modellerine bakmak durumundayım.

Ram'i de o zaman altta yazan arkadaşın dediği gibi yaparım. Bende ki tek modülü satarım dual kit alırım.

PSU değişmeli miyim peki ?

Bir de ekran kartının FPS testleri bana yeterince makul geldi zaten 1080P oynuyorum her oyunu. 2K-4K hevesim pek fazla yok. Çoğunlukla FPS oyuncusuyum, oynadığım FPS oyunlarını düşük ayarda oynuyorum fakat diğer RPG, Açık Dünya tarzı oyunları Full HD High-Ultra oynamayı daha çok seviyorum. Bu yüzden F/P olarak böyle bir ekran kartı seçiminde bulundum.

Dediğim gibi maksimum bütçem yukarıda yazdığım gibi 5700 TL olabilir. Bu bütçeyi baz alarak CPU-GPU-PSU-Ram ve SSD takviyesi yapmayı düşünüyorum. Ben anakart sığdıramadım bu bütçeye. Önerileriniz varsa parça-fiyat şeklinde çok iyi olur.

2300X işlemcimin darboğaz yapmadığı ekran kartları hangileri olabilir acaba ? RX5600XT'ye yapar mı ? Yada GTX 1660Tİ, RX 590, RX5500XT gibi kartlara ?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı