RX 570 Sıcak Çalışıyor

segahleksa

Hectopat
Hepinize merhaba. 1.5 yıldır GT 1030 kullanıyordum. Dün ASUS'un STRIX RX 570 4 GB modelini satın alıp bilgisayara taktım. Ama sıcaklığı yük altında aşırı yüksek. Eski ekran kartımda sıcaklık yük altında her zaman 50-65 oluyordu. Ama RX 570'de sıcaklık değerim yük altında 83-86 derece oluyor. Kasanın kapağını çıkardım ama en ufak bir değişiklik olmadı. Fanlar da %90'da çalışıyor. Bu sıcaklıklar normal mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hepinize merhaba. 1.5 yıldır GT 1030 kullanıyordum. Dün ASUS'un STRIX RX 570 4 GB modelini satın alıp bilgisayara taktım. Ama sıcaklığı yük altında aşırı yüksek. Eski ekran kartımda sıcaklık yük altında her zaman 50-65 oluyordu. Ama RX 570'de sıcaklık değerim yük altında 83-86 derece oluyor. Kasanın kapağını çıkardım ama en ufak bir değişiklik olmadı. Fanlar da %90'da çalışıyor. Bu sıcaklıklar normal mi?
Undervolt yolları sizi bekler hocam. :) Hocam şunu da belirteyim kullanmış olduğunuz kasanın modeli ve hava akışı da sıcaklık değerlerini etki eder diyecektim ki yan kapağını çıkarıp denediğiniz halde sıcaklık değerleri değişmemiş. Benim bildiğime göre Asus Strix soğutması iyi olması lazım. Benim XFX RX 590 alev topuna dönen kartım ile %90 fan hızında 80-82 derece oluyordu undervolt yapmadan önce. Undervolt yapmaktan başka bir çareniz yok gibi duruyor. Yalnız kart sıfır mı aldınız yoksa ikinci el mi? İkinci el ise uzun kullanım sonucunda termal macunu bitmiş olabilir ve o yüzden ısınma problemi yaratabilir.

Al bak fanlar çalışmıyor. Hava sıcaklığı normal. Boşta... Fanı açsam 26 mı olur 25 mi olur bilmiyorum. Oyuna giriyorum 55 derece belki olur. O da düşük devirde. Dayasam diğer RX570 kullanıcıları gibi yüksek devri 50 dereceyi görmez belki. Ha ne fark var. Oyunda gölgeleri çok yüksek değil de yüksek yapıyorum. Sizinle aynı FPS'i alıyorum yine. 😄 O aradaki fark belli bile olmuyor zaten. Ha karşılığında buz gibi çalışan bir grafik işlemcisi ve yağ gibi akan bir driver desteği.
Daha ne olsun. Hadi bunu geç. Bazıları ağlar şimdi "Aa RX570 yerine GTX1050ti öneriyor." diye. Üç kuruş fazla verip GTX 1650 Super verseniz hem %30-40 fazla FPS alırdınız hemde şu işlerle uğraşmazdınız. Sağlık olsun ders olsun. Her dayatılana körü körüne inanmamak gerektiğinin dersini almış oldunuz belki böylece.
Desktop Screenshot 2020.06.12 - 22.15.37.99.png

Ya bilgine de yetkine de... Senin yaşın kadar sistem toplamışım ben neyin bilgisinden bahsediyorsun arkadaş. Bilgiyse bilgi verdik. Fabrikadan OC yapılıp kullanıcıya onlarca dolar fazla paraya satılan ekran kartı. Sıcak olacak tabii. 80 sıcakta 75 değil mi? Giriş sınıfı kart bu arkadaş! RTX2070'leri RTX 2080'leri konuşmuyoruz burada. Yakın zamanda çıkmış giriş sınıfı bir kart. Ben kendi kartımla yük altında 55 derecelerde oynuyorum. Sıcak havada oynamış olsam bile 60 derece olmuyor. OC yapsam yine görmez. Tarafla falan ilgisi yok. Bu kart saçma bir kart ve ısınması da çok normal Undervolt yapacak. Çaresi yok.
Al canım inceleye dur.
Eki Görüntüle 590003

Eminim toplamışsındır güzel kardeşim. Sabahtan beri aynı ekran görüntüsünü atıp neyi kanıtlamayı düşünüyorsun. Kimse sana kart ısınmıyor veya üst seviye bir kart olduğunu söylemiyor. 86 derecenin normal olmadığını söylüyorum hele ki ASUS ROG serisinde. Sanki bilinmeyen bir bilgiyi paylaşmış gibi konuşman saçma. Bugün ekran kartı alacak olsam RX serisnden uzak dururum o ayrı bir konu ama burada gelip şansına küs demen akıl karı değil. Ya bir de 1050 Ti ile karşılaştırıyor nasıl bir kafan var çok merak ediyorum. Kendini avut böyle canım ne diyeyim.

Eminim toplamışsındır güzel kardeşim. Sabahtan beri aynı ekran görüntüsünü atıp neyi kanıtlamayı düşünüyorsun. Kimse sana kart ısınmıyor veya üst seviye bir kart olduğunu söylemiyor. 86 derecenin normal olmadığını söylüyorum hele ki ASUS ROG serisinde. Sanki bilinmeyen bir bilgiyi paylaşmış gibi konuşman saçma. Bugün ekran kartı alacak olsam RX serisnden uzak dururum o ayrı bir konu ama burada gelip şansına küs demen akıl karı değil. Ya bir de 1050 Ti ile karşılaştırıyor nasıl bir kafan var çok merak ediyorum. Kendini avut böyle canım ne diyeyim.
Güldüm sadece. Ne oldu bir ayar düşürüp aynı FPS'i 20 derece daha serin çalışan bir kartla almam zoruna mı gitti. 🙂 Ya da RX 570'in OC yapılmış RX470 olması? Varsa bunlara teknik anlamda aksini kanıtlayacak verilerin gel paylaş. Yoksa uzatma hiç.

Güldüm sadece. Ne oldu bir ayar düşürüp aynı FPS'i 20 derece daha serin çalışan bir kartla almam zoruna mı gitti. 🙂 Ya da RX 570'in OC yapılmış RX470 olması? Varsa bunlara teknik anlamda aksini kanıtlayacak verilerin gel paylaş. Yoksa uzatma hiç.

Çok zoruma gitti, yapma böyle. Sen bir ayar düşürüp oynamaya devam et. Konuyu uzaklaştırarak haksız olduğunu bir kez daha kanıtlıyorsun. ASUS ROG STRIX RX 570 için 86 derece normal değil. Daha fazla Fanboyluk yapmana gerek yok.

Sapphire RX 570 Pulse modeliyle yükte en fazla 70, boşta da fanlar çalışmazken 35 dereceyi görüyorum; kasa fanları da yarım devirde. Ve bu soğutması kötü denilen model; yani fanboyluğa gerek yok. Büyük ihtimalle arkadaşın kasa havalandırması kötü veya kart ikinci el.

RX 500 serisiyle ilgili çok ısı sorunu konusu var. Bende 400 serisi kart vardı. O da çok ısınıyordu ve bunu fan deli gibi döndüğü halde yapıyordu. Diğer firma'nın muadil kartını aldığımda hem sıcaklık hem fan hızı arasında uçurum fark vardı. Tavsiyemi de buna göre yaparım. Yalnız senin değerlerin benim 'Uçurum' dediğim tabirden de fazla. Normal olduğunu sanmıyorum. Normal ise facia bir durum bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı